Ureche infundata de ani de zile

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
sudentmary87
Posts: 1
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:07 pm

Ureche infundata de ani de zile

Post by sudentmary87 »

Buna ziua, am un disconfort la urechea stanga de aproximativ 10 ani, imi simt urechea in fundata dar nu din exterior, ca si cum e ceva din interior , dinspre cap inspre ureche. cand depun un efort mai mare imi aud respiratia in cap cum imi suiera, e nevoie sa deschid gura deoarece e prea enervant. am fost la doctor si mi-a spus ca nu e infundata, aud perfect dar e un disconfort prezent tot timpul si cateodata ma aud foarte tare in cap, e de-a dreptul deranjant. aveti vreo sugestie ce as mai putea incerca? va multumesc anticipat pt atentie.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: ureche infundata de ani de zile

Post by Keo »

Sugestie: vezi si alt doctor ORL. As recomanda chiar 2. Nu le spune ce ti-a zis fiecare, ia de fiecare data povestea de la zero avand grija sa le dai toate detaliile.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Ureche infundata de ani de zile

Post by dark_light »

Suna ca o anumita disfunctie a trompei lui Eustache numita in engleza "patulous eustachian tube dysfunction". Pe scurt, trompa lui Eustache, care asigura egalizarea presiunii externe cu cea din urechea medie pentru ca timpanul sa vibreze corect la sunete, in loc sa se deschida la deglutitie si apoi sa se inchida, ramane deschisa in mod intermitent mai mult decat e cazul. Rezultatul este senzatia de respiratie in ureche si auzul ca din butoi.

Mai multe detalii gasesti pe linkul de mai jos:
http://en.wikipedia.org/wiki/Patulous_Eustachian_tube

Vezi daca te regasesti in descrierea respectivei disfunctii si pe urma mergi cu informatia asta la un ORL-ist deschis la minte.
florindanteodorescu
Posts: 1
Joined: Thu Oct 08, 2015 2:40 pm

Re: Ureche infundata de ani de zile

Post by florindanteodorescu »

Draga sudentmary87, si eu sufar de aceeasi problema ca si tine. Se pare ca de vina este o afectiune a trompei lui eustache. Se numeste TROMPA BEANTA. Vreau sa te intreb daca ai rezolvat si cum ai procedat pentru ca aceasta disfunctie este deosebit de suparatoare! Multumesc!
Post Reply