Aparat auditiv "de pe net" VS aparat auditiv de firma?

Discutii generale despre proteze auditive.
Post Reply
gabrielito
Posts: 12
Joined: Mon Feb 25, 2013 9:57 pm

Aparat auditiv "de pe net" VS aparat auditiv de firma?

Post by gabrielito »

Înainte de a mă decide să scriu pe forum am căutat un subiect pe tema celui enunțat mai sus dar nu am găsit așa că m-am hotărât să-l abordez.Dar mai întâi de toate ma voi prezenta pe scurt:am 40 de ani ,lucrez întru-un mediu zgomotos dar nu permanent, de vreo 3 ani am început să observ ca nu mai aud bine,la început am urmat vreo 6 luni tratamente medicamentoase , ca in final anul trecut să fac si o operatie cu diagnosticul de etmoidită cronică și deviație de sept, ceea ce este interesant a fost că aproximativ 6-7 luni de la operație am avut o îmbunătățire evidentă a auzului(bilateral),dar astazi am ajuns aproape la fel ca înainte de op.După ce fac o transtimpanica cu dexometazona mai cîștig câțiva decibeli ,oricum mi sa spus că am o hipoacuzie de transmisie și nu neurosenzoriala, audiograma pe nerv(plasare electrod pe stânca temporalului,în spatele pavilionului urechii) este încadrată pe toate fregventele undeva până în 25%-30% pierdere iar pe ureche astfel: dr- 55% în medie si stg - 40% în medie ,oricum problema cea mare nu este că nu aud sunetul ci că nu înțeleg ce vorbește un eventual interlocutor.

Una peste alta mi s-a recomandat de către medicul orl-ist să -mi protezez cel puțin o ureche,am început să citesc cam tot ce este legat de acest subiect mai ales aici pe forum, unde văd și admir atât de mulți oameni competenți,dar m-au speriat prețurile care se vehiculează de către firmele de profil,chiar și cu compensarea de la cas.Ceea ce este important pentru mine și vă rog ca un începător și necunoscător să mă lamuriți între ce să aleg,între puzderia de aparate care se găsesc de vânzare pe net sau de firmă specializată?Oricum ,poate greșesc dar ambele tipuri fac cam acelaș lucru numai că cele de firmă sunt mai stilizate,un alt aspect de care m-am speriat sunt costurile mari de intreținere(baterii schimbate la 10-15 zile,filtre de cerumen,etc) asta numai ce am citit aici pe forum... Sper că nu v-am supărat și dacă doriți vă rog să mă sfătuiti ce să fac,dacă doriți am să postez și toate audiogramele facute până acum,vă mulțumesc pt răbdarea necesara a citit sceste rânduiri!
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Aparat auditiv "de pe net" VS aparat auditiv de firma?

Post by Keo »

La ce aparat auditiv "de pe net" te referi? Ai un link?
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Aparat auditiv "de pe net" VS aparat auditiv de firma?

Post by Roxa H »

Audiograma este unul din elementele care se iau in seama la recomandarea unei proteze auditive dar nu singura, mai sunt si alte conditii care trebuie respectate.In primul rand trebuie sa-ti gasesti un audiolog sau acustician care sa-ti explice pe larg si in termeni pe care sa-i intelegi ce inseamna de fapt un aparat auditiv si in ce conditii se recomanda.Exista multe feluri de aparate auditive dar trebuie gasit unul care sa se potriveasca pentru tine , ca si hipoacuzie dar ca si pret evident....Solutii se gasesc dar te sfatuiesc sa te informezi foarte bine .Daca mai pot ajuta , cu placere.Succes.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Aparat auditiv "de pe net" VS aparat auditiv de firma?

Post by dark_light »

Aparatul auditiv trebuie sa poata fi reglat conform pierderii tale de auz. Cu un aparat de pe net n-ai cum sa faci chestia asta. In consecinta, daca vrei sa te protezezi corect, du-te la un cabinet si fa-ti o audiograma. Apoi depune dosarul la casa de asigurari si cand vine decizia iti poti lua un aparat auditiv gratuit. Iar acest aparat va fi un dispozitiv medical adevarat, nu o pacaleala de amplificator chinezesc de 100 de lei vandut pe net. in functie de cabinetul la care te vei adresa, poti avea garantie pana la 2 ani, testari si reglaje ulterioare gratuite, intretinere si curatare periodica, suport post-protezare din partea unui om specializat in protezare auditiva, etc.
Avand in vedere toate acestea, numai tu poti decide ce vrei: un amplificator pe care sa dai bani si cu care sa te chinui singur cum vei putea, sau un dispozitiv medical gratuit si cu servicii si consiliere pe termen lung.
gabrielito
Posts: 12
Joined: Mon Feb 25, 2013 9:57 pm

Re: Aparat auditiv "de pe net" VS aparat auditiv de firma?

Post by gabrielito »

Revin cu precizări,medicul orl-ist mi-a recomandat protezare la firma Sonorom din București,nu mi-a specificat dacă să mă protezez bilateral,în altă ordine de idei am observat din comentariile voastre că poți vizita mai multe firme pt a încerca mai multe dispozitive,întrebarea este dacă firmele sunt dispuse sa-ti lase aparatul o anumită perioadă de timp fără a fi obligat să-l și cumperi de la ei chiar dacă nu te satisface.Pentru a vă aduce mai multe date vă anexez alăturat ultimele mele audiograme, ce-a din data de 7 este realizată înainte de injecția transtimpanică(bilateral),iar cea din 15 la o săptămână distanță.Vă mulțumesc și aștept un sfat de la voi.
gabrielito
Posts: 12
Joined: Mon Feb 25, 2013 9:57 pm

Re: Aparat auditiv "de pe net" VS aparat auditiv de firma?

Post by gabrielito »

Vă rog să -mi explicați cum pot încărca audiogramele,le-am scanat prima dată în format pdf dar site nu mi-a permis încărcarea apoi am încercat în format tif și am așteptat mai mult de o jumătate de oră să se încarce dar nimic,vă rog să-mi spune-ți în ce format să scanez audiogramele ca să le pot atașa la mesaj,(am citit și FAQ dar nu am găsit un răspuns).Încă ceva pt domnul Keo vă răspund că am tastat pe google -aparate auditive- și mi-a apărut o puzderie de firme care vindeau chiar și aparate BTE la prețuri cuprinse între 50 și 100 ron ,cel care mi-a atras atenția era un aparat asemănator cu un handsfree de telefon la un pret de170 ron,îmi pare rău dar nu pot posta un link căci presupun că a-și face reclamă la alte site-uri și nu doresc să încalc regulile acestui site. Vă mulțumesc și aștept un ajutor în legătură cu ce v-am rugat mai sus!
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Aparat auditiv "de pe net" VS aparat auditiv de firma?

Post by Keo »

Incearca JPG. Convertite cu XNView.

Da, poti merge la oricate centre doresti, ba chiar e recomandat. Nu stiu daca mai poti face proba, Audionova avea o oferta de genul asta dar iti retineau 30% din valoare pentru testare. Daca ai scadere bilaterala atunci e recomandata protezare bilaterala.
gabrielito
Posts: 12
Joined: Mon Feb 25, 2013 9:57 pm

Re: Aparat auditiv "de pe net" VS aparat auditiv de firma?

Post by gabrielito »

gabrielito wrote:Revin cu precizări,medicul orl-ist mi-a recomandat protezare la firma Sonorom din București,nu mi-a specificat dacă să mă protezez bilateral,în altă ordine de idei am observat din comentariile voastre că poți vizita mai multe firme pt a încerca mai multe dispozitive,întrebarea este dacă firmele sunt dispuse sa-ti lase aparatul o anumită perioadă de timp fără a fi obligat să-l și cumperi de la ei chiar dacă nu te satisface.Pentru a vă aduce mai multe date vă anexez alăturat ultimele mele audiograme, ce-a din data de 7 este realizată înainte de injecția transtimpanică(bilateral),iar cea din 15 la o săptămână distanță.Vă mulțumesc și aștept un sfat de la voi.
bill
Posts: 14
Joined: Wed Nov 02, 2011 3:14 pm

Re: Aparat auditiv "de pe net" VS aparat auditiv de firma?

Post by bill »

Te poti adresa cu incredere la Starkey in str. Gh. Titeica nr. 121. Cauta numere de telefon la starkey.ro si fa o programare. Pentru doua aparate sunt convins ca iti vor face discount si poate te si lasa sa le probezi.

Succes!
Post Reply