Bernafon Prio 400 CIC

Totul despre protezele auditive purtate.
Post Reply
camelia_tamaian
Posts: 2
Joined: Wed Nov 28, 2007 11:02 pm

Bernafon Prio 400 CIC

Post by camelia_tamaian »

buna,
ma numesc camelia si sufar de hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala de la 4 ani
recent am fost la audiolog si mi-a recomandat un aparat auditiv digital marca BERNAFON mai exact , aparat PRIO 400 CIC
acest aparat costa destul de mult si nu am putut lua o decizie daca sa il achizionez sau nu nestiind daca este intradevar bun pentru a rezolva problema "comunicarii" (aud dar nu inteleg) .
daca cineva a mai folosit un asemenea model de aparat auditiv digital sau oricare alt model..,
va rog sa ma informati cu sugestii daca merita sau nu investitia
sau macar un sfat util despre avantajul si dezavantajul aparatelor auditive, care sunt cele mai bune si merita....
mersi anticipat :wink:
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: aparate auditive

Post by dark_light »

camelia_tamaian wrote:buna,
acest aparat costa destul de mult si nu am putut lua o decizie daca sa il achizionez sau nu nestiind daca este intradevar bun pentru a rezolva problema "comunicarii" (aud dar nu inteleg) .
roaga audiologul sa-ti faca o proba cu mai multe tipuri de aparate. asa te vei lamuri cat de bine iti rezolva problema comunicarii. daca ai posibilitatea, mergi si la alte cabinete sa faci proba cu aparate de la alti fabricanti.
apoi compara calitate, pret, servicii oferite.

mult succes ! :wink:
IonPopescu
Posts: 3
Joined: Fri Nov 02, 2007 2:54 pm

Post by IonPopescu »

E excelent sa poti testa mai multe tipuri si marci de aparate auditive, dar, in principiu, aparatete auditive intraauriculare se fac pe comanda si cam ce alegi la o prima discutie, cu ala ramai.
Daca poti, si vrei, retroauriculare... aici situatia este mult mai lejera: iti faci o oliva ( aprox 50 RON) si dupa aceea te plimbi la toti furnizorii din zona. Proba nu costa.
camelia_tamaian
Posts: 2
Joined: Wed Nov 28, 2007 11:02 pm

Post by camelia_tamaian »

mersi ,mersi de incurajarie de pe acest formu
am urmat sfatul vostru si am probat mai multe aparate
am ajuns intr-un final sa aleg unul de la oticon sincro
proba am facut-o cu un aparat retroarticular si a fost ok , am auzit :D
as vrea sa imi iau tot de la oticon sincro dar intraarticular dar am emotii ca nu va fi la fel de bun ca cel retroarticular
as mai avea nevoie de sfatul vostru pentru alegerea care trebuie sa o fac
aparatele intraarticulare daca sunt mai mici satisfac aceleasi performante ca si cele retroarticulare?
care sunt cele mai bune?


va salut ! :wink:
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Iti recomand retro cu openfit. Se vad doar din spate daca ai parul scurt, au suficienta putere pentru a acoperi si scaderile auditive profunde. Desi CIC teoretic sunt invizibile, practic foarte rar se pot face suficient de mici pentru a intra complet in ureche, ce se vinde la noi drept CIC fiind mai degraba ITC-ITE.

Image

Si cel mai important din punctul meu de vedere, BTE + open fit sunt cele mai confortabile lasand urechea "sa respire" spre deosebire de CIC sau olivele clasice. CIC/Oliva care "umple" urechea blocheaza sunetele naturale si devii dependenta total de aparat, gama de frecvente se ingusteaza (limitarile difuzorului) si sunetul devine "nenatural, de conserva". La open fit auzi si ce auzeai inainte dar si anumite frecvente amplificate.

Din cate stiu, BTE + open fit acopera scaderi mult mai profunde decat CIC deci daca audiologul a decis ca ti se potriveste un CIC atunci ti s-ar potrivi si BTE + Open Fit.

Cere neaparat audiologului o perioada de proba cu BTE + Open Fit, minim 1-2 luni (ideal ar fi 3 luni), nu necesita nici un fel de mulaj pentru CIC sau oliva. Nu-ti vei da seama daca ti se potrivesc decat daca le porti, iar intr-un birou cu termopane toate aparatele suna bine. Cand iesi cu ele in spatii zgomotoase (pe strada, in restaurante, etc) apar problemele.

Succes si anunta-ne ce ai rezolvat. :)
lsniculescu
Posts: 3
Joined: Wed Jan 09, 2008 5:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by lsniculescu »

Buna ziua!
Sunt membru nou pe acest forum si, pentru a nu deschide un topic nou, voi adauga aici intrebarea mea.
Sunt diagnosticat cu hipoacuzie neuronala medie unilaterala, inca de la 2 ani (in urma unui tratament cu antibiotice, nervul auditiv stang a fost afectat puternic - auz nul). Am fost sub observatie de atunci la Spitalul ORL Panduri.
Acum, la 34 ani, auzul a inceput sa scada si la urechea dreapta, audiogramele aratand pierderi de 50db pe intervalul 2-8 kHz si 20-30 db pe 125-1k Hz. Am fost la medicul ORL care mi-a recomandat protezarea auditiva; ulterior, la centrul AudioOptica mi-au fost recomandate si am testat doua modele retro-auriculare Bernafon: Neo si Brite (modelele CIC si partial-IC nu aveau amplificarea suficienta pentru domeniul de frecvente inalte).
Am depus dosarul la CAS-AOPSNAJ si acum, in asteptarea raspunsului, trebuie sa aleg intre cele doua modele.

As dori sa cunosc pareri (pro si contra) referitor la aparatele Bernafon, in special daca a incercat cineva modelul Brite (cu care aud cel mai bine, fara distorsiuni si zgomote de fond). Acesta pare sa fie un model nou, care este si mai scump (de ce nu ma mira?).

Multumesc.
Ciprian Vasile
Posts: 23
Joined: Tue Mar 04, 2008 11:44 pm

Post by Ciprian Vasile »

Pentru pierderi 80-90 Db exista vreo proteza...?
Imi place ce am citit aici despre protezele retro open fit care sunt mai puternice si nu obtureaza canalul cum pateam cu Widex CIC, dupa ~ doua ore de utilizare imi ardea si fierbea urechea .
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Open fit nu cred ca pot fi amplificate la fel de mult ca cele cu oliva deoarece ar intra in "microfonie" la un metru de perete. Dar iti recomand sa mergi la un centru audiologic si sa ceri o proba cu open fit si Power BTE, nu stii pana nu incerci. Aparatele le au deja, la fel si tuburile open fit, ar trebui sa poti face o proba pe loc, nefiind nevoie de nici un mulaj.

Image

Trecerea de la oliva plina sau CIC la open fit e colosala, cu oliva nu percepi aproape deloc sunetele naturale, totul trece prin aparat si oricat de bun ar fi se aude ca din conserva. Pe open fit, aparatul "adauga" anumite frecvente peste ce inca mai auzi (amplificandu-le pe cele pe care ai scaderea) senzatia fiind mult mai naturala.

Pentru scaderi puternice (inclusiv pe joase), exista Speaker-in-the-Ear (SIE) sau macar oliva cu canale de aerisire.

Image
Ciprian Vasile
Posts: 23
Joined: Tue Mar 04, 2008 11:44 pm

Post by Ciprian Vasile »

Multumesc foarte mult pentru informatii.
Vreau sa aflu cat mai multe , am observat ca de vreo doi ani scaderea auzului meu pare sa se fi oprit aici undeva in jurul 80 Db ceea ce ma face sa cred ca ar avea sens sa reconsider o noua protezare, in 2005 (aveam cca 60 db) am folosit doua Widex CIC care au facut treaba ok pentru un timp dar afectiunea continua sa progreseze , am renuntat la un moment dat la ele si tot atunci m-am gandit ca nu prea are sens sa mai reconsider protezarea considerand ca auzul va scadea pana la zero absolut.
Eu as dori sa imi spuneti cumva si un centru unde sa fac o proba desi n-as vrea sa suna a reclama,poate imi spuneti pe e-mail.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Sincer, nu-ti recomand nici un centru anume, mergi la mai multe, cam toti producatorii au asa ceva. Nu cumpara un aparat dupa specificatii, una e pe hartie, alta e in ureche. Lista centrelor de protezare, aici.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Keo wrote:Iti recomand retro cu openfit. Se vad doar din spate daca ai parul scurt, au suficienta putere pentru a acoperi si scaderile auditive profunde. Desi CIC teoretic sunt invizibile, practic foarte rar se pot face suficient de mici pentru a intra complet in ureche, ce se vinde la noi drept CIC fiind mai degraba ITC-ITE.

Image

Si cel mai important din punctul meu de vedere, BTE + open fit sunt cele mai confortabile lasand urechea "sa respire" spre deosebire de CIC sau olivele clasice. CIC/Oliva care "umple" urechea blocheaza sunetele naturale si devii dependenta total de aparat, gama de frecvente se ingusteaza (limitarile difuzorului) si sunetul devine "nenatural, de conserva". La open fit auzi si ce auzeai inainte dar si anumite frecvente amplificate.

Din cate stiu, BTE + open fit acopera scaderi mult mai profunde decat CIC deci daca audiologul a decis ca ti se potriveste un CIC atunci ti s-ar potrivi si BTE + Open Fit.

Cere neaparat audiologului o perioada de proba cu BTE + Open Fit, minim 1-2 luni (ideal ar fi 3 luni), nu necesita nici un fel de mulaj pentru CIC sau oliva. Nu-ti vei da seama daca ti se potrivesc decat daca le porti, iar intr-un birou cu termopane toate aparatele suna bine. Cand iesi cu ele in spatii zgomotoase (pe strada, in restaurante, etc) apar problemele.

Succes si anunta-ne ce ai rezolvat. :)

Keo , revin cu adaugiri . exista CIC care sunt proiectate cu scut anti-umezeala si canal pentru a lasa urechea sa respire. nu vb sa ma aflu in treaba ,spun ce am citit pe site-ul nu stiu carei companii din Romania. doar ca pretul unui astfel de aparat ce include telecomanda integrata in ceas de mana si toate porcariile de ultima ora, se invarte pe la 2000 E sau mai mult. sanatate
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Doar ceasul cu telecomanda e ~ 700 euro la Audionova de exemplu, probabil aparatele alea sunt muuuult mai scumpe. Nu mar mira sa ajungi la 5.000 euro la o pereche cu ceas.

Preturile sunt aproximative, oricum variaza dupa faţa clientului.
Daniella
Posts: 9
Joined: Fri May 08, 2009 7:05 pm

Post by Daniella »

Poate cineva sa imi explice ce inseamna channel free? Inteleg ca Bernafon e singura firma care are asa ceva. Care sunt avantajele pentru utilizator?
Multumesc
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Daniella wrote:Poate cineva sa imi explice ce inseamna channel free? Inteleg ca Bernafon e singura firma care are asa ceva. Care sunt avantajele pentru utilizator?
"Channel free" e o întoarcere la origini. Redarea originală a CD-urilor audio (formatul clasic din 1981) poate fi considerată channel-free.

În mod normal, audiţiile muzicale necesită maximă fidelitate. Dar pentru hipoacuzici nu e aşa, scopul principal al aparatelor auditive e să asigure inteligibilitatea, deci înţelegerea vorbirii. Dacă ai remarcat vreodată cum se aud staţiile radio din taxi-uri, ele asigură inteligibilitate, taximetristul are urechea formată şi înţelege tot, dar pentru tine ca pasager, sunetul nu e plăcut. Tu preferi sunetul unui post de radio FM sau al unui CD-player.

Cam asta e problema şi cu aparatele auditive cu multe canale (direcţia în care a mers tehnologia din domeniu în ultimii 10 ani). Se obţine un sunet mai inteligibil, dar mai neplăcut, mai aspru. Mulţi pacienţi oftează şi azi după sunetul moale al aparatelor analogice, care se auzeau clar fără să sune aspru. Totuşi, aparatele digitale de astăzi reuşesc să aplice compresii mult mai elaborate asupra sunetului redat, ceea ce ajută la a înţelege vorbirea, chiar dacă sonoritatea devine dezagreabilă.

Aparatele auditive nu îşi propun să redea sunetul cu înaltă fidelitate, pentru că atunci nu le-ar mai rămâne decât reglarea volumului. Ceea ce nu ajută pacientul cu deficienţe neurosenzoriale, după cum se poate constata dând televizorul sau radio-ul mai tare. Aparatele auditive îşi propun ceea ce îşi propune şi telefonul: ca utilizatorul să înţeleagă ce i se spune. Diferenţa e că telefonul e destinat celor fără deficienţe de auz, în timp ce aparatele auditive trebuie să altereze sever sunetul, pentru a-l face inteligibil de către cei cu deficienţe de auz.

Sunetul redat de un aparat channel-free diferă de cel redat de aparatele digitale obişnuite, dar depinde de pacient, dacă îl consideră suficient de inteligibil sau nu. Pentru că un sunet poate fi moale ca un foşnet, dar totuşi să nu înţelegi nimic din el :lol:
Bernafon a avut acum câţiva ani nişte contracte foarte profitabile pe bani publici, în Australia, iar asta a făcut să le meargă un pic cam prea bine. Aşa că astăzi sunt mai slab reprezentaţi în Europa şi un pic rămaşi în urmă faţă de ceilalţi. Se pare că nu au acces la tehnologia celor de la Oticon, chiar dacă ambele firme aparţin grupului William Demant. Oricum, alţi producători nu s-au lăsat tentaţi de abordarea channel-free, ceea ce presupune că rezultatele nu sunt nemaipomenite. Când ideile noi au dat rezultate bune (open-fit - OTE , receiver in the ear - RIC / RITE etc. ) producătorii nu au ezitat să le copie unii de la alţii, chiar dacă asta i-a dus la confruntări în justiţie. Pentru channel-free, nu pare să fie cazul, nu am auzit ca această abordare să tenteze pe nici un alt producător, în afară de Bernafon.
Daniella
Posts: 9
Joined: Fri May 08, 2009 7:05 pm

Post by Daniella »

Multumesc tare mult si pentru raspunsul din <Recomandare aparat auditiv>. Am inteles cum e cu canalele. Trebuie sa-i cumpar fetitei mele 2 aparate RIC BTE pt o hipoacuzie medie si incerc sa vad care ar fi cele mai bune variante ca raport calitate/pret. As fi recunoscatoare pentru orice sugestie.
Post Reply