Hipoacuzie neurosenzoriala moderat severa

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
simona
Posts: 17
Joined: Wed Jul 17, 2013 10:38 am

Hipoacuzie neurosenzoriala moderat severa

Post by simona »

Buna ziua, bine v-am gasit. Povestea mea e urmatoarea.
Cand aveam 14 ani am mers intr-o excursie pe munte unde ne-a prins ploaia, ne-am ascuns uzi intr-o pestera si am racit la cap. Cand am ajuns acasa cred ca nu mi s-a facut tratamentul corect, nu-mi aduc aminte ce anume am luat deoarece sunt aproape 3 decenii de atunci. Pe la 16 ani mi-am dat seama ca nu mai aud bine, nu intelegeam atunci cand mi se vorbea in soapta. Prima audiograma o am din 1994 unde acea curba e pe la 30-40 (nu stiu sa o interpretez) In 2004 mi-am facut o proteza auditiva OTICON pt urechea mai proasta (stanga) dar care nu au reusit sa mi-o regleze cum trebuie si ma obosea foarte rau. Am renuntat la purtarea ei. Prin 2005 am facut un tratament naturist pt tiroida si am avut surprinderea sa observ ca suport mai bine zgomotele tari, ca auzul mi s-a imbunatatit putin. Tratamentul era alcatuit din flavonoizi (toate tipurile inclusiv cei din citrice), ulei din germeni de grau (contine vit E), un complex de vitamine(inclusiv B-ri) si calciu cu disponibilitate f mare (extras din coji de oua). Acum 2 zile m-am trezit cu urechea dreapta (care era mai buna) infundata si cu acufene. Fiind singura acasa mi-am dat mai greu seama ca e infundata, am descoperit atunci cand am incercat sa vb la telefon. Am luat Ginko Biloba si mi=am revenit f putin, acufenele au disparut. A 2-a zi am fost la ORL, mi s-a facut o audiograma care are curbele coborate pana la 70. Mi-a dat un tratament cu Betaserc 48mg pe zi, Gingko Biloba 120mg pe zi, Neuromultivit 2 pe zi. Dupa ce am inceput sa iau betaserc mi se pare ca e putin mai rau, imi era mai bine in ziua anterioara cand luasem doar gingko biloba, oare ar trebui sa-l intrerup? In prospectul lui scrie ca este un analog sintetic al histaminei iar eu am citit ca histamina acumulata in exces in ureche da hipoacuzie (asa spune cel de pe site-ul cu Lipo-Flavonoid http://www.lipo-flavonoid.ro/cum-functioneaza.html )
A luat cineva Lipo-flavonoid ? Doresc sa scap de senzati aceasta de ureche infundata si as apela iar la naturiste.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala moderat severa

Post by dark_light »

Asta suna a surditate brusc instalata si reprezinta o urgenta ORL. Ai fi avut nevoie de internare si tratament la spital. Betaserc-ul ti l-au dat pentru ca au presupus, fara alte analize, ca ar fi o cauza vasculara.

Citeste aici si vezi ce faci mai departe.

http://www.audiologie-orl.ro/surditatea ... ata-cauze/
simona
Posts: 17
Joined: Wed Jul 17, 2013 10:38 am

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala moderat severa

Post by simona »

Multumesc pt raspuns si-mi cer scuze ca raspund asa tarziu, am fost plecata in CO.

Dr care m-a consultat nu mi-a spus nimic de nici o internare, mi-a studiat dosarul si a vazut ca eram hipoacuzica de mai multi ani. Nici eu nu am stiut de internare, dc stiam insistam :(

Sunt sigura ca e vorba de hipoacuzie neurosenzoriala datorata problemelor circulatorii (am trombofilie mostenita genetic: MTHFR C677T homozigot si Fact V Leiden heterozigot). Doresc sa ajung al Bucuresti la CLINICA URECHII , la dr Tudor Adrian dar nu pot ajunge decat dupa 15 aug :( Momentan iau gingko biloba 80mg 2/zi, neuromultivit 2/zi, aspenter 1/zi , omega 3 2/zi si 1 clexane de 0.4/zi. Urmeaza sa primesc cativa integratori nutritionali care ajuta la dizolvarea microchiagurilor, sper sa vad un rezultat bunicel in curand pt ca sunt disperata. :(

Se cunoaste vre-un caz de imbunatatire a auzului in hipoacuzie neurosenzoriala datorata problemelor circulatorii dupa tratament cu anticoagulanti si vasodilatatori?
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala moderat severa

Post by Cristi »

simona wrote: Doresc sa ajung al Bucuresti la CLINICA URECHII , la dr Tudor Adrian
Dupa experienta mea cu Clinica Urechii, NU v-as recomanda ! E adevarat ca eu am fost la celalalt dr, Lucian David, care este si seful clinicii ORL de la Spit Militar Central. Pe langa faptul ca programarea nu s-a respectat (programare la ora 17, intrat la 18:30), consultarea s-a facut in dorul lelii (un test de echilibru absolut ridicol, facut de o fatuca jumate cat mine, ca, daca nu eram atent, puteam sa cad bine mersi ), nenea dr. nu s-a uitat absolut deloc pe nicio hartie din cele pe care le aveam la mine de la internarea la Hociota. Macar sa vada ce au diagnosticat aia, sa-si faca o idee. Pana la urma eu m-am dus la ei pt o "2nd opinion", dar n-am avut parte de ea. Individul mi-a dat o reteta pt Sermion (sau ceva de genul), pe care, cand m-am dus sa mi-l iau, farmacista m-a intrebat daca am mai luat vreodata si cum i-am zis ca nu, ea mi-a recomandat sa nu-l iau, ca pot face atac cerebral !!! Adica mi-a prescris ceva care ar fi putut sa-mi faca rau FARA sa se intereseze daca e ok sau nu.
Toata aventura asta m-a costat peste 300 lei si cam 3 ore din timpul meu. Cand alegi un cabinet privat, este obligatoriu sa fii tratat diferit (in sensul pozitiv).
Ori, prin comparatie, tratamentul si analizele au fost mult mai bune la Hociota (dr Madalina Georgescu) unde...NU am dat niciun ban !
Audionova
Posts: 6
Joined: Thu Jun 13, 2013 5:46 pm

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala moderat severa

Post by Audionova »

Ati observat ca tratamentul prescris nu va inbunatateste starea, din contra ; nu pot sa spun ca tratamentul naturist amelioreaza leziunile produse in urechea interna ( la nivelul tesutului nervos auditiv ). Ca sa nu mai aveti senzatia de ureche infundata( hipoacuzie ) va indrum sa ajungeti intr-unul din centrele [spam removed], exista in fiecare judet, unde sa faceti invetigatii complete si sa probati aparatele auditive de ultima ora, foarte performante, sub diferite forme de prezentare, care va ofera senzatia de auz clar, natural .
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala moderat severa

Post by MariusH »

Audionova wrote:...leziunile produse in urechea interna ( la nivelul tesutului nervos auditiv ). ... probati aparatele auditive de ultima ora... care va ofera senzatia de auz ....
Deci: daca aveti nevoie de senzatii... mergeti la [...].. ca ei stiu si cum sta treaba cu "tesutul nervos auditiv".

[offtopic removed]
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala moderat severa

Post by Admin »

Publicitatea se face pe aria de publicitate.
simona
Posts: 17
Joined: Wed Jul 17, 2013 10:38 am

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala moderat severa

Post by simona »

Imi cer scuze din nou, raspund tarziu pt ca am fost plecata din localitate si nu am avut acces la net. Am fost la dr Tudor Adrian, mi s-a parut un adevarat profesionist dar dupa dansul nervul auditiv nu-si va mai reveni, daca a zis Pa! atunci e Pa! Nu mi-a dat nici o pastila :( Mi-a facut vreo 4 teste, la audiograma vocala nu am suportat cuvintele spuse in urechea stanga, erau spuse prea tare si majoritatea nu le-am inteles.
Am continuat sa fac tratamentul naturist pe care il incepusem cu vitamine, anticoagulanti, antiplachetari , antitrombotice si simt o usora imbunatatire. Doresc sa fac minim 3 luni acest tratament si sa repet audiogramele. Dl Dr Tudor A mi-a recomandat sa-mi pun aparate auditive la amandoua urechile si anume Agil Oticon care sunt enorm de scumpe :o dar cica merita toti banii. Daca nu-mi pun aparate imi pierd limbajul :(
Ati auzit de aceste apara
Obs: Avea si dansul proteze auditive puse in amadoua urechile, dc nu-mi spunea nu le observam.
simona
Posts: 17
Joined: Wed Jul 17, 2013 10:38 am

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala moderat severa

Post by simona »

Am intrat mai devreme decat ora programata si nu am simtit ca ar vrea sa ma dea afara din cabinet, am vorbit foarte mult si am fost tratata bine de un dr foarte intelegator. I-am aratat studiile gasite de mine in engleza despre legatura stransa intre mutatiile mele de trombofilie si pierderea auzului, mi-a spus ca acestea sunt o suspiciune dar nu neaga ca ar putea fi cauza hipoacuziei si sa continui tratamentul inceput.
simona
Posts: 17
Joined: Wed Jul 17, 2013 10:38 am

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala moderat severa

Post by simona »

Unde pot posta analizele facute? Exista un topic pt interpretarea analizelor?
Post Reply