Telefoane

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
User avatar
NORMA JEAN
Posts: 45
Joined: Sat Oct 07, 2006 10:27 pm
Location: Timisoara

Telefoane

Post by NORMA JEAN »

Bună ziua ! Am hipoacuzie severă şi - de bine, de rău - încă mai pot comunica la telefon. Desigur, nu orice telefon, ci unul cu un difuzor suficient de puternic. Acum am un Sony Ericsson , e telefonul ideal pentru surditatea mea, însă a cam obosit , după mulţi ani în care m-a servit fidel. Când l-am cumpărat de la Vodafone, acum vreo 4 ani, am avut posibilitatea să îl încerc, să probez dacă aud la el. În prezent, Vodafone nu mai îmi poate oferi acest privilegiu. De fapt, nu numai Vodafone, am mai întrebat şi prin alte părţi. Şi nici nu se mai găsesc Sony Ericsson.
Voi, cei care mai aveţi resturi de auz pentru telefon, din care folosiţi ? Îmi puteţi recomanda ceva cu care să merg la fix şi fără să fie necesar să îl probez ? Am uitat să specific, am urechea dreaptă protezată, dar vorbesc la telefon cu stânga, iar cu dreapta doar când nu port proteza ( acasă ). Cu proteza nu reuşesc să vorbesc, mă stresez când sună telefonul şi cred că nu o poziţionez corect.
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Telefoane

Post by Ada31 »

Nokia c2-01, nokia c1 si telefoanele Samsung se aud f tare, chiar mai tare ca telefoanele Nokia. poti insista sa faci o proba..sau iti poti ruga cunoscutii sa faci proba la telefoanele lor ca sa ai idee cum se aude.
Audionova
Posts: 6
Joined: Thu Jun 13, 2013 5:46 pm

Re: Telefoane

Post by Audionova »

Auzul scazut bilateral se reabiliteaza cu aparate auditive puse pe ambele urechi.Ultimele generatii de aparate auditive sint concepute pentru a fi compatibile cu telefonul mobil. In centrele [de protezare auditiva] din oricare judet puteti sa faceti proba. Daca vreti sa va pastrati telefonul actual probati aparatele [auditive] compatibile cu o mini interfata "click'n talk"( cit un memory stick)care se ataseaza la telefonul dumneavoastra si va imbunatati considerabil intelegerea vorbirii la telefon. Daca va schimbati telefonul, nu va conta de la ce firma este doar sa aiba optiunea de bluetooth si tot printr-o interfata high-tech( iCom, ComPilot ) va transmite conversatia in ambele aparate, respectiv ambele urechi, senzatie pe care nu o are nici un normoacuzic. Ca sa nu mai vorbim de avantajul "hands free" pentru ca telefonul poate sa se afle in servieta, bordul masinii sau buzunar si sa fie controlat prin interfata amintita.
Tehnologie de inalta clasa prezinta si aparatele daneze de la GN Resound, Verso, care prin interfata Phoneclip +, care se ataseaza usor( ca o lavaliera) primesc prin bluetooth semnalul de la telefonul mobil si se obtine o intelegere clara, naturala a vorbirii in ambele urechi .Prin aceasta interfata si telefonul mobil (Android )poate fi controlat volumul aparatelor auditive, separat sau impreuna,conversatia din jur si din telefon sau numai cea din telefon.
Poate aceste detalii va vor incita la o proba in centrele [de protezare auditiva].
User avatar
NORMA JEAN
Posts: 45
Joined: Sat Oct 07, 2006 10:27 pm
Location: Timisoara

Re: Telefoane

Post by NORMA JEAN »

Ada31 wrote:Nokia c2-01, nokia c1 si telefoanele Samsung se aud f tare, chiar mai tare ca telefoanele Nokia. poti insista sa faci o proba..sau iti poti ruga cunoscutii sa faci proba la telefoanele lor ca sa ai idee cum se aude.
Mulţumesc. Chestia cu proba la cunoscuţi se exclude. Tu ai deficienţă de auz? Ai vorbit la Samsung ?
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Telefoane

Post by Ada31 »

Da, am deficienta de auz. telefoanele respective vi le-am recomandat din experienta. puteti cere proba cand cumparati telefonul, sunt obligati sa va lase sa faceti o proba.
User avatar
NORMA JEAN
Posts: 45
Joined: Sat Oct 07, 2006 10:27 pm
Location: Timisoara

Re: Telefoane

Post by NORMA JEAN »

Am scris şi la începutul topicului, nu mă lasă să încerc. Dar am încercat Samsung-ul unei cunoştinţe. Într-adevăr, se aude destul de bine, dar nu la fel de bine ca la Sony Ericsson. Mulţumesc, sper să mă mai ţină Sony o vreme, până mă decid cu ce îl schimb.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Telefoane

Post by Keo »

Depinde de la model la model, Elm de la Sony Ericsson de exemplu se aude atat de incet incat si persoane fara probleme de auz au probleme cu el pe strada sau in alte zone zgomotoase. Testeaza fix modelul pe care vrei sa-l cumperi.
Last edited by Keo on Thu Sep 26, 2013 9:45 pm, edited 2 times in total.
User avatar
NORMA JEAN
Posts: 45
Joined: Sat Oct 07, 2006 10:27 pm
Location: Timisoara

Re: Telefoane

Post by NORMA JEAN »

Keo wrote:Depinde de la model la model, Elm de la Sony Ericsson de exemplu se aude atat de incet incat si persoane fara probleme de auz au probleme cu el pe strada sau in alte zone zgomotoase. Testeaza fix modelul pe care vrei sa-l cumperi.
Nu mi se permite testarea. Cum fac să conving că am nevoie de testare?
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Telefoane

Post by Keo »

Intr-adevar, e mai greu de testat ceva electronic astazi, pana si castile am ajuns sa le cumparam "orbeste" dupa recenzii, rar mai vezi casti de proba prin magazine. Dar daca te straduiesti putin probabil o sa gasesti sa testezi. In ce oras locuiesti?
User avatar
NORMA JEAN
Posts: 45
Joined: Sat Oct 07, 2006 10:27 pm
Location: Timisoara

Re: Telefoane

Post by NORMA JEAN »

Keo wrote:Intr-adevar, e mai greu de testat ceva electronic astazi, pana si castile am ajuns sa le cumparam "orbeste" dupa recenzii, rar mai vezi casti de proba prin magazine. Dar daca te straduiesti putin probabil o sa gasesti sa testezi. In ce oras locuiesti?
În Timişoara. Am încercat doar în locurile în care aveam oportunitatea de a cumpăra, o reprezentanţă Vodafone şi Flanco. La Vodafone, posibil să am totuşi o şansă, dacă îl "prind" pe vânzătorul potrivit, la momentul potrivit. ;)
Post Reply