Hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala la copii

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
claudiap
Posts: 2
Joined: Mon Sep 16, 2013 2:35 pm

Hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala la copii

Post by claudiap »

Buna tuturor,

Sunt mama unei fetite de 4.5 ani diagnosticata cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala moderata la urechea dreapta si severa la stanga. Dupa cateva luni bune de investigatii inca mai suntem in cautarea lantului perfect, doctor ORL-audiolog-protezist, insa traim in Romania si undeva ceva tb sa nu functioneze. Am achizitionat o pereche de proteze destul de performante insa fetita refuza sa le poarte pe motiv ca o gadila urechile si ca nu aude bine cu ele. In ciuda diagnosticului, fetita are un limbaj corespunzator varstei insa cu deficiente de pronuntie. Din discutiile voastre trag concluzia ca nici la adulti nu se intampla foarte usor insa la copii imi imaginez ca e aproape imposibil de gasit varianta ideala.

Are cineva experienta lucrului cu copii, este asa de dificila aceasta perioada de adaptare, plus valoarea protezelor corect setate se vede imediat sau in timp?

Va multumesc din suflet pentru raspuns.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala la copii

Post by Keo »

Din ce stiu dna. Anca Ciurlău are experienta in protezarea copiilor. Daca fetita acuza "ca o gadila urechile" e posibil ori ca olivele sa nu fie facute corect, ori inca nu s-a obisnuit cu ele (poate dura pana la 1-2 luni cred).
claudiap
Posts: 2
Joined: Mon Sep 16, 2013 2:35 pm

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala la copii

Post by claudiap »

multumesc de sfat, o parere in plus nu strica, e drept ca am epuizat aproape toate parerile de seama din Romania.
Am avut in teste o pereche de proteze Widex mai vechi, timp de cateva luni, fetita a motivat acelasi lucru desi olivele au fost modificate de cateva ori, la fel si setarile, acum am achzitionat o pereche de Widex Clear 440 iar pe motiv ca fetita are conductul mic nu-i poate include in oliva "nu stiu ce" si are in loc de olivele ce intrau in ureche niste "fluturasi", pe acestea le refuza categoric. Scuze de limbaj insa sunt de curand in acest domeniu si nu-l stapanesc. Nu judec pe nimeni insa nu putem avansa, protezistul zice ca tb sa le poarte, logopedul zice ca nu poate lucra cu ea fara proteze si nimeni nu are solutia, vina fiind a nostra ca parinti ca nu putem determina un copil sa poarte proteze. Curiozitatea mea este legata de aceasta perioada de adaptare si va intreb pe voi adultii daca este o perioada dificila si daca pentru un copil poate avea un impact asa major. De regula copii suporta orice mai usor decat adultii insa aici cred ca e vorba de a comunica ce simti/auzi nu numai de obisnuinta fizica cu ceva in ureche.
Multumesc pentru alte opinii.
Post Reply