Aparat Phonak Cassia

Totul despre protezele auditive purtate.
Post Reply
radu8
Posts: 7
Joined: Sat Sep 07, 2013 8:42 pm

Aparat Phonak Cassia

Post by radu8 »

Recent m-am protezat pe stanga cu un ap aud cassia intra care acopera pana la 120 db de 2 zile il am pe ureche aud ca in concerva cat va mai dura asta? Stie cineva ceva legat de asta? Am avut 2 ani retro pe acceasi ureche stanga un aparat retro de la Audiooptica si probabil din cauza asta aud asa. Ma gandesc are cineva ceva experienta legat de treaba asta am hipoacuzie neurosenzoriala severa la ambele urechi, am mai fost intre timp la Romsound unde mi sa recomandat numai retro, dar am refuzat din moment ce la Audionova exista posibilitatea intra, e mai acceptabil pentru mine deoarece sunt persoana publica.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: aparate phonak cassia

Post by Keo »

Nici un aparat intra din seria Cassia nu coboara pana la 120db ci pana la maxim 110db, si asta in teorie. Practic, si 110db mi se pare SF.

Cred ca sfatul cu retro a fost intemeiat, daca vizitai mai multe cabinete de protezare probabil te convingeai de asta. Audionova din experienta stiu ca vinde ce ceri, nu neaparat ce ti se si potriveste.

Zgomotul de "conserva" tine de reglaje, e posibil ca audiograma ta sa ceara acel reglaj. Daca intelegi bine cu el conversatiile, atunci e bine reglat si nu-ti ramane decat sa astepti o perioada sa te obisnuiesti cu noul sunet. Daca nu ai nici inteligibilitate, inapoi la reglaje.
radu8
Posts: 7
Joined: Sat Sep 07, 2013 8:42 pm

Re: Aparat Phonak Cassia

Post by radu8 »

multam pt raspuns mai astept si alte opinii
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Aparat Phonak Cassia

Post by dark_light »

Mai poti astepta alte opinii, dar o sa fie aceleasi. Daca ai pierdere foarte mare si te-ai protezat unilateral cu intra, e deja o posibila problema. Iar auzul ca din conserva nu e ok si n-ai cu ce te acomoda. Du-te la ei si rezolva.
radu8
Posts: 7
Joined: Sat Sep 07, 2013 8:42 pm

Re: Aparat Phonak Cassia

Post by radu8 »

dark_light multumesc mult pt mesaj, eu mam dus initial cu propunerea asta ca as dori ceva intraauricular daca era posibil daca nu atunci retro dupa audiograma la stanga am o pierdere de 72 db aud rau frecventele joase iar la dreapta aud ceva mai rau cam 78 db pierdere (precizez ca prima data am avut aparat auditiv la ur dr cam la 17 ani cu dreapta am inceput sa aud mai slab prima data apoi am trecut la ur stg la aparat )acum 2 ani retro am avut un aparat retro pe ur stg de la audiooptica mau zapacit aia miau gasit o pierdere medie ca eu de fapt aveam severa si din cauza asta miau recomandat un ap mai slab evident un ap indicat pt hipoacuzii usoar si medii am vb cu ei de auzul de conserva au zis ca sse poate regla sa aud mai bine o sa vad cum si ce va fi desi sut in primele 3 luni de purtat aparat as putea face un schimb de aparate daca nu pot sa ma obisnuiesc cea mai mare temere o am daca aparatul cassia intraauricular pe care il am ar acoperii pana la 100 db am fost sceptic in cabinet daca un astfel de aparat intra ar avea o astfel de plaja de acoperire la tel inteleg asa si asa nu stiu ce sa zic sunt derutat ar trebui sa ma duc deja la reglat
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Aparat Phonak Cassia

Post by dark_light »

1. am rugamintea sa scrii cu semne de punctuatie. 7 randuri scrise fara punct si virgula sunt de neinteles...
2. nu amesteca ideile. mi-a fost foarte greu sa incerc sa inteleg problemele.

asa....

acum:
- ai pierdere pe amandoua urechile? trebuie protezate amandoua. de aia ne-a dat Dumnezeu doua maini, doua picioare, doi ochi si doua urechi. ele functioneaza corect impreuna.
- sunt aparate intraauriculare care acopera inclusiv pierderi severe. realizarea lor tine de multi factori. daca unul nu e indeplinit, protezarea poate fi compromisa.
- auzul cu ecou, ca din conserva, ca din butoi, ca la microfon - nu sunt ok. trebuie mers la cabinet si remediata problema.

daca te mai pot ajuta cu vreun sfat, sunt pe aici. succes cu protezarea!
Audionova
Posts: 6
Joined: Thu Jun 13, 2013 5:46 pm

Re: Aparat Phonak Cassia

Post by Audionova »

    Buna ziua.La Audionova gasiti o gama larga de aparate, de o mare performanta si diversitate de culori, marimi si mod de prezentare. Mai ales aparatele auditive din ultimele generatii ofera o putere mare de amplificare avind dimensiuni foarte mici,  ceea ce  nu  gasiti la alti furnizori. Pentru ca exista aceste oportunitati , la Audionova se recomanda aparatele auditive corespunzatoare scaderii auditive, conformatiei urechii, stilului de viata si se ia in considerare dorinta pacientului privind felul cum vor arata propriile  aparate auditive. Este normal sa fie asa deoarece se urmareste confortul maxim al pacientului si sa beneficieze de toate avantajele pe care le ofera aceste dispozitive. De aceea pacientul nu va fi niciodata limitat in alegerile pe care le are de  facut.
     In ceea ce priveste hipoacuzia neurosenzoriala severa bilateral, puteti fi sigur ca aparatul intraauricular Cassia reabiliteaza lejer aceasta scadere de auz ! In sprijinul acestei afirmatii este fisa tehnica  pusa la dispozitie de producator si furnizor.   
     In legatura cu senzatia de “ auz in conserva” aceasta va persista pina cind va veti prezenta la centrul Audionova pentru reglaj de finete ori de cite ori este nevoie, alternind cu perioade de acomodare si experimentare a noilor senzatii auditive.
     Meritati felicitari pentru flexibilitatea la schimbare, de la aparat auditiv retroauricular la intraauricular, iar calitatea vietii dumneavoastra se va imbunatati din punct de vedere al comunicarii cu ceilalti doar cind veti reabilita auzul si pe urechea dreapta. Abia atunci cind veti purta doua aparate auditive veti avea satisfactia ca intelegeti vorbirea in oricare situatie provocatoare !
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Aparat Phonak Cassia

Post by dark_light »

Audionova wrote:    La Audionova gasiti o gama larga de aparate, de o mare performanta si diversitate de culori, marimi si mod de prezentare. Mai ales aparatele auditive din ultimele generatii ofera o putere mare de amplificare avind dimensiuni foarte mici,  ceea ce  nu  gasiti la alti furnizori.
Aiiiii.... nu zau! Pe bune? Ia da matale un exemplu de putere de difuzor la intraauriculare pe care n-o au alti furnizori. Mooor de nerabdare sa aflu noutati absolut nemaintalnite! 8)
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Aparat Phonak Cassia

Post by aygun »

La Audionova aveti cumva pile la Casa Judeteana de Sanatate Constanta ?
Cum de se stia numarul meu de telefon in momentul in care a fost aprobat dosarul ?
Am fost sunat de cineva de la dvs. "Alo ? De la Audionova suntem , vrem sa va anuntam ca dosarul dvs a fost aprobat . Va asteptam pe la noi penru o discutie. !!!"
In urma discutiilor , brusc , era nevoie de alt aparat . De fapt o pereche de aparate care costau nici maimult si nici mai putin de 8000 RON. Am intrebat daca se pot storna cei 900 RON decontati de catre casa de asigurari de sanatate dar am fost Mintit cu nerusinare de cei de la firma Audionova din Constanta spunandu-mi-se ca Nu Se Poate iar respetiva suma este Doar pentru achizitionarea unui aparat nou.
Am sunat la Audiolux - firma de unde luasem proteza auditiva Siemens si desigur ca mi-au fost stornati cei 900 RON din 1700 cat a costat dispozitivul.

De unde stia o firma Privata numarul meu de telefon Privat ?

Ca nu am semnat cu dansii nici o clauza prin care sa le permit prelucrarea datelor cu caracter personal in folosul public.

Rugamintea mea este, Administratorii acestui forum sa creeze o zona de Reclame . zona in care fiecare firma sa isi prezinte produsele preturile , etc , etc ca noi , cei care dorim sa beneficiem de servicile dansilor sa avem de unde selecta.

Multumiri!
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Aparat Phonak Cassia

Post by aygun »

Ludwig van Beethoven a fost surd in ultimii ani de viata si cu toate acestea a compus .

"Prin anul 1818, Beethoven devine complet surd, singura modalitate de a comunica cu interlocutorii erau "caietele de conversații", în care aceștia scriau în loc să vorbească. Surditatea nu i-a întrerupt însă creația artistică, în 1819 compune "Variațiile-Diabelli" pentru pian, în 1820 se execută prima versiune a "Missei Solemnis", realizează ultimele sale sonate pentru pian și cvartetele de coarde, în sfârșit, Simfonia a IX-a. În ziua de 7 mai 1824 a avut loc la Viena prima audiție a Simfoniei a IX-a. Succesul a fost triumfal, s-ar putea spune revoluționar. Beethoven a fost întâmpinat cu cinci salve de aplauze, când, potrivit etichetei, însăși familia imperială era salutată la intrarea în sală doar cu trei salve. Simfonia a dezlănțuit un entuziasm delirant, multă lume plângea. Beethoven, care se găsea pe scenă cu fața la orchestră, nu percepea nimic din cele ce se petreceau în sală, unde lumea ridicată în picioare striga și își agita pălăriile. Una din soliste l-a întors pe Beethoven cu fața la public, putând astfel să-și trăiască triumful."

Asa ca ! Haideti sa nu tragediem!
Post Reply