Haideti sa ne facem propriul service la aparate!!!

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Haideti sa ne facem propriul service la aparate!!!

Post by Roselo »

Sper sa nu radeti de mine dar vreau sa-mi fac propriul service la aparate STRICT pt mine personal ACASA . M-am gandit ca atat timp cat o piesa nu e arsa si corespunde valorilor / parametrilor normali de functionare pe aparat o pot curati in interior si pot face o reparatie si acasa pt ca la urma urmii persoanele cu handicap sunt depedente de service pe viata ... Am putea doar sa mai scutim din taxe si asa destul de mari !!!

Ce tipuri de unelte / scule absolut orice am nevoie pt a executa acest service si denumirea lor profesionala eventual de unde le pot procura (vizez doar curatire aparat interior, exterior , curatire la piese , lipire piese si fire / izolatii/ cabluri , realizarea unui mulaj dupa mulaj propriu, finisare , diferite tipuri de aparate de lipit (fire sau mulaj ) ????
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Haideti sa ne facem propriul service la aparate!!!

Post by Keo »

Daca nu esti electronist, renunta la idee.
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Haideti sa ne facem propriul service la aparate!!!

Post by Roselo »

nimeni nu e profesor in domeniu cu toti invatam :) ..la urma urmii imi repar propriile ap orice greseala p mine ma costa .

deci ce scule si aparate am nevoie ? :)
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Haideti sa ne facem propriul service la aparate!!!

Post by dark_light »

Unele reparatii minore se pot face, insa trebuie sa revii putin cu picioarele pe pamant. NU poti face service la aparatele auditive acasa, pe genunchi, cu scule si cu improvizatii, mai ales daca n-ai nici o calificare. Aparatele auditive nu-s ca Dacia 1300, sa le repari cu amicu' la colt de bloc, aparatele moderne sunt niste mici computere care se pot praji din simplul motiv ca atunci cand le-ai desfacut si le-ai atins cu mana goala ai facut descarcare electrostatica. Iar meseria de electronist nu se invata din tutoriale de pe net sau din sfaturi de pe forumuri.
Nu intentionez sa-ti tai elanul, dar asa cum am fost sincera in celalalt comentariu legat de service, tot asa sunt si acum. Sunt lucruri care merg si lucruri care nu merg. O meserie ca asta se invata in ani de zile de munca.
Multi cred ca se pot face si reglaje sau audiograme cu un minim de cunostinte. Multi patroni au personal cu aceasta minima pregatire. Rezultatul se vede - mii de oameni protezati prost, care nu mai poarta aparatele si care au impresia ca astfel de dispozitive sunt inutile.

Doar pentru ca o firma are conditii de service proaste, nu inseamna ca trebuie sa ne apucam sa ne facem singuri. Cauta mai bine un centru serios si cu preturi corecte, care sa-ti faca o treaba buna si sa te asiste corespunzator pe perioada purtarii aparatului. Vei fi mai castigat.
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Haideti sa ne facem propriul service la aparate!!!

Post by Roselo »

dark_light wrote:Unele reparatii minore se pot face, insa trebuie sa revii putin cu picioarele pe pamant. NU poti face service la aparatele auditive acasa, pe genunchi, cu scule si cu improvizatii, mai ales daca n-ai nici o calificare. Aparatele auditive nu-s ca Dacia 1300, sa le repari cu amicu' la colt de bloc, aparatele moderne sunt niste mici computere care se pot praji din simplul motiv ca atunci cand le-ai desfacut si le-ai atins cu mana goala ai facut descarcare electrostatica. Iar meseria de electronist nu se invata din tutoriale de pe net sau din sfaturi de pe forumuri.
Nu intentionez sa-ti tai elanul, dar asa cum am fost sincera in celalalt comentariu legat de service, tot asa sunt si acum. Sunt lucruri care merg si lucruri care nu merg. O meserie ca asta se invata in ani de zile de munca.
Multi cred ca se pot face si reglaje sau audiograme cu un minim de cunostinte. Multi patroni au personal cu aceasta minima pregatire. Rezultatul se vede - mii de oameni protezati prost, care nu mai poarta aparatele si care au impresia ca astfel de dispozitive sunt inutile.

Doar pentru ca o firma are conditii de service proaste, nu inseamna ca trebuie sa ne apucam sa ne facem singuri. Cauta mai bine un centru serios si cu preturi corecte, care sa-ti faca o treaba buna si sa te asiste corespunzator pe perioada purtarii aparatului. Vei fi mai castigat.

Mersi pt sfat pe deoparte ai dreptate in tot ce ai zis aici si eu stiu asta dar ma gandeam ca atat cat e propretate personla acel aparat apoi ori ce greseala care o fac ma va costa scump. am deschis acest topic doar sa facem un schimb de idei ce aparatura e necesara si ustensile pt un service ,,, chiar de pare un tutorial e doar un schimb de idei nimic altceva. care vrea sa zica zice care nu nu ma supar
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Haideti sa ne facem propriul service la aparate!!!

Post by dark_light »

Aparatura necesara cuprinde multe, de la microscop si aparate de masura si pana la surubelnite, pensete si alte "maruntisuri" gen scheme ale aparatului. Nu schimbul de idei e problema, ci faptul ca n-ai nici cunostinte de specialitate, nici scule, nici piese de schimb, nici posibilitatea sa masori piesele existente si sa-ti dai seama daca mai sunt sau nu functionale in parametri.
O piesa defecta nu se vede cu ochiul liber. Un microfon sau un difuzor care au crapat din diverse motive nu miros a ars. Sunt niste mici cuburi de metal care se inlocuiesc pur si simplu, pentru ca lamelele din interior s-au blocat si nu mai vibreaza, deci nu mai preiau sau redau sunetul in mod corespunzator. N-ai ce sa cureti la ele, odata blocate...pa si la revedere. Plus ca daca te apuci sa desfaci aparatul ca sa-l cureti intern, poti praji amplificatorul foarte usor. Si e pacat sa faci o greseala banala si sa-ti zapacesti un aparat de cine stie cate mii de lei, din cauza ca ai fost dezamagit de niste "smecheri" de la vreo firma, fie ea si cu asa-zis renume. E ca si cum ai spune - am fost operat prost in spital de un medic, ce-mi trebuie ca sa ma tratez singur acasa? Nu prea merge...
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Haideti sa ne facem propriul service la aparate!!!

Post by Roselo »

dark_light wrote:Aparatura necesara cuprinde multe, de la microscop si aparate de masura si pana la surubelnite, pensete si alte "maruntisuri" gen scheme ale aparatului. Nu schimbul de idei e problema, ci faptul ca n-ai nici cunostinte de specialitate, nici scule, nici piese de schimb, nici posibilitatea sa masori piesele existente si sa-ti dai seama daca mai sunt sau nu functionale in parametri.
O piesa defecta nu se vede cu ochiul liber. Un microfon sau un difuzor care au crapat din diverse motive nu miros a ars. Sunt niste mici cuburi de metal care se inlocuiesc pur si simplu, pentru ca lamelele din interior s-au blocat si nu mai vibreaza, deci nu mai preiau sau redau sunetul in mod corespunzator. N-ai ce sa cureti la ele, odata blocate...pa si la revedere. Plus ca daca te apuci sa desfaci aparatul ca sa-l cureti intern, poti praji amplificatorul foarte usor. Si e pacat sa faci o greseala banala si sa-ti zapacesti un aparat de cine stie cate mii de lei, din cauza ca ai fost dezamagit de niste "smecheri" de la vreo firma, fie ea si cu asa-zis renume. E ca si cum ai spune - am fost operat prost in spital de un medic, ce-mi trebuie ca sa ma tratez singur acasa? Nu prea merge...
Inteleg perfect tot ce spui si stiu ca exista riscuri . eu de mic is pasionat de electronica am reparat aproape maj componentelor electronice din casa care le arunca mama la tomberon , fire ,circuite apoi mai tarziu improvizam circuite si realizam o schema :)) treaba cu ap auditive nu o consider potrivita pt mine decat daca stiu ca pot sa o fac de la bun inceput ...apoi am mai curatit in interior de multe ori aparatul si chiar si amplificatorul si reciverul am avut noroc" de fiecare dara sa functioneze cand lam pus in ureche dar ma gandesc ca orice piesa pe parcursul timpului sufera deformare fizica interior sau nu mai corespunde parametrilor in astfel de cazuri nu mai am ce face. voi ce model de aparat de lipit (conventional, aer cald , laser ..etc) si masurat parametri aparatura fina folositi ?
romserv
Posts: 1
Joined: Thu Jan 23, 2014 8:59 pm

Re: Haideti sa ne facem propriul service la aparate!!!

Post by romserv »

Pentru verificare parametri: affinity, hi-pro, computer, softuri citire reglaje.
Pentru reparat: microscop, starie lipit cu varf 0.4 - 0.8 mm, multimetru, surubelnite, minipatenti, pensete, stetoclip, perii si ace pentru curatare, pompitza aer pentru suflat si desfundare, alcool izopropilic, sacaz, fludor, tresa, piese de schimb si eventual scheme. Pe parcurs iti vei da seama ce "miniscule" mai ai nevoie ca sa iti usurezi munca.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Haideti sa ne facem propriul service la aparate!!!

Post by dark_light »

Zi-i omului si de bratara antistatica, altfel isi prajeste naibii aparatul... :!:
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Haideti sa ne facem propriul service la aparate!!!

Post by Roselo »

dark_light wrote:Zi-i omului si de bratara antistatica, altfel isi prajeste naibii aparatul... :!:
eu stiu de asta de mult timp ... dar te intreb daca tu ai vazut tehnicieni la firma de "renume " care nu poarta bratari... daca nuti vine a crede da o fuga pan la portita A******** si uitate prin geamu ala transparent la ei ... vei fi mirat:)))
Post Reply