Hipoacuzie bilaterala dobandita

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Ciprian Vasile
Posts: 23
Joined: Tue Mar 04, 2008 11:44 pm

Hipoacuzie bilaterala dobandita

Post by Ciprian Vasile »

Salutare tuturor. Ma bucur sa descopar acest forum desi vad ca e putin populat si nimic prea recent. Eu sufar de surditate bilaterala dobandita genetic pe linie parternala (tata,unii frati ai lui, bunicul etc) . pana in jur de 24-25 de ani am auzit normal ,dupa varsta asta a inceput sa de deterioreze intensiv,am urmat vreun an un o reteta injectabila Fosfobion, B6 si B12 caci asta mi-a prescris doctorul din localitatea mea.
in 2004 cand aveam 29 de ani am purtat doua proteze Widex CIC (st,dr) care mi-au servit acceptabil pentru vreun an dupa care s-au cam defectat dar mai ales nu mai imi ajutau,am renuntat la ele. In prezent pierderea de auz a in jurul a 90 Db deci nu mai percept decat pocnet etc. Acufenele sunt prezente tot timpul la un nivel suportabil cu unele varfuri greu de suportat in unele zile.
Nu mai stiu in ce situatie se mai afla progresele medicale in acest domeniu, mi-ar placea sa stiu daca a aparut ceva nou pentru situatia mea,sper ca intr-o zi sa pot comunica iarasi acceptabil cu oamenii.
Orice discutie e binevenita.Multumiri.
lm
Posts: 19
Joined: Mon Dec 11, 2006 10:42 am
Location: Tg-Mures

Post by lm »

Astazi sunt pe piata aparate foarte puternice, trebuie incercate, daca nu implant cohlear !
Ciprian Vasile
Posts: 23
Joined: Tue Mar 04, 2008 11:44 pm

Post by Ciprian Vasile »

Acum ma gandeam... cred e totusi o limita fizica ; cat de puternica sa fie o proteza ca sa nu deterioreze efectiv timpanul sau alt mecanism al urechii medii ..? Chiar si cand foloseam protezele CIC simteam cum timpanul e fortat la limita.
Despre implanturile cohleare nu stiu mai nimic in detalii concrete in ceea ce priveste rezultatele obtinute si profilurile pacientilor in sine.
Ar fi grozav daca cineva stie legaturi pe internet cu 'povesti adevarate' din acest domeniu, sa le posteze.
amorici
Posts: 22
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:57 pm

Post by amorici »

Buna seara Ciprian,
Eu am fost depistata acum 12 ani cu hipoacuzie bilaterala forma profunda. De atunci eu port aparat pe urechea dreapta (stanga e moarta, nu-mi pot pune aparat pe ea).
Pot spune ca am avut un aparat de la Sonorom, un analogic (pe vremea aceea nu existau digitale). Inca de la inceput am fost incantata de el si ajunsesem la concluzia ca fara aparat nu voi putea trai (parere care inca mi-o pastrez). Acest aparat l-am purtat 7 ani si vreau sa spun ca nu mi-a scazut auzul aproape deloc...lucru care ma surpins.
Ce ma surpinde pe mine e ceea ce spui vis-a-vis de faptul ca iti fortai timpanul. Cred totusi ca nu aveai reglaju` bun.

o seara buna
Ciprian Vasile
Posts: 23
Joined: Tue Mar 04, 2008 11:44 pm

Post by Ciprian Vasile »

Ma bucur ca reusesti sa te ajuti de o proteza. Din ce 'experienta' in domeniu am eu probabil pierderea ta nu depaseste 'media' de 70 db ,eu cred ca pe-acolo este limita finala la care o proteza ,fara a fi implant, poate rezolva ceva.Cand purtam Widexurile CIC pierderea mea nu depasea 70 db,insa dupa vreo doi ani am depasit-o si nu mai faceau fata, adica inteligibilitatea se deteriorase prea mult ca sa poata da vreun rezultat.
Chiar si la inceputul protezarii nu am putut avea o inteligibilitate intreaga, practic nu puteam intelege decat foarte putine cuvinte 'cu spatele' desi tehhnicienii de la Sonorom au facut tot ce puteau la reglajele ei. Cu toate astea,pentru acei aproape doi ani am putut spune ca aud rezonabil si discuta la fel in conditii de interior linistit.
Ma bucur de discutie.
amorici
Posts: 22
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:57 pm

Post by amorici »

Asa e! Nu depaseste 70 db, sunt chiar la limita.
Anul trecut prin iulie, cand mi-am facut noul aparat la Audionova, incarcau sa ma convinga ca o proteza intraauriculara - "complet in ureche" nu-mi este potrivita. Eu nu si nu! :D Ca alta nu vreau! :D
Pana la urma s-a fost ca mine :) Pana acum e totul ok, ba din contra reglajul e facut la maxim...iar eu merg cu el mai jos (adika nu am nevoie de atata volum). Uneori e mai bine sa fac si ceea ce simt eu, nu?
Adevarul e ca sunt si cam capoasa :roll: ... dar nu-mi pare rau
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Salut Ciprian. ai incercat acupunctura ? sau "bizarele" sedinte de bio-energie? eu cred ca am sa apelez iar la bio-energie si am sa ma tin vreo cateva luni bune de ea. nu poate sa iti faca decat bine. cand am facut simteam unde prin cap care imi treceau odata cu mainile terapeutului . impotenti tratati cu bio-energie , si nu hipoacuzici ? un lucru e sigur : e ceva peste puterea noastra de intelegere , la care scepticii nu au gasit decat o singura explicatie : bio-energia este "degeaba" pentru hipo-acuzici . tot cu bio-energie , un om paralizat care nu se putea tine deloc pe picioare a ajuns sa mearga cu ajutorul unui sprijinitor din acela. ceea ce inseamna ca picioarele au inceput sa ii functioneze. iata cum , in ciuda a ceea ce spun medicii , se intampla exact contrariul. iar pe roforum daca ai sa cotrobaiesti la afectiunile orl , vei gasi o persoana care sustine ca in urma sedintelor de bioenergie , a ajuns sa inteleaga vorbirea. poate ca stadiul ei nu era asa de avansat dar nu strica sa incerci. sanatate si implinire :)
Ciprian Vasile
Posts: 23
Joined: Tue Mar 04, 2008 11:44 pm

Post by Ciprian Vasile »

Da am facut ,cu un bioterapeut din Craiova, nu-mi mai aminstesc acum numele (Urziceanu parca?!), tinea sedintele in Ploiesti prin 2003. am stat acolo o saptamana intreaga eu fiind din ialomita,cu niste cheltuilei,iti dai seama.
Sunt deschis parapsihologiei si in genere oricarui lucru care nu se vede si nu se aude aparent dar ceea ce facea omul ala era ,poate nu sarlatanie dar oricum, ceva subtire de tot.
Cred ca imposibil ca o sedinta sa poate avea efect in cca 5-10 min cat dura pe zi si pentru care plateam 100 mii lei in 2003. (dupa vreo 10 zile m-am gandit ca imi arunc economiile pe geam si am plecat,n-am simtit nimic nici dupa aceea)
Tot ce simteam cand imi cerea sa stau cu ochii inchisi era un banal curent de aer generat de miscarea rapida a mainilor .
Eu eram "deschis" ,practicasem Yoga in adolescenta,deci stiam ce presupun toate astea. Nu a avut absolut niciun efect,nici macar unul secundar, de buna stare generala, m-as fi multumit si cu atat. Actual mente cred ca doar un implant cohlear avansat (poate peste 5-10 ani?) ar putea garanta un efect multumitor ,deci tot ceva stiintific.
Minunile sunt prea rare la nr urias de cei care merg acolo si vindecarile care au loc poate ca sunt de fapt ale unor afectiuni care au in realitate sanse bune de vindecare unde e suficient un placebo sau o descatusare de energie metafizica spre deosebire de boli unde nervul e mort de-a binelea si celula nervoasa nu se regenereaza ,ca asa a stabilit natura.
La cine vrei sa mergi pentru cateva luni? Nu am mai aflat de bioenergeticieni nimic din 2003 incoace. Evident, as incerca, la fel cum pui un bilet loto, e totusi posibil,o mai lungesti cu gangul astfel o bucata de vreme. Tatal meu,care sufera si el de maladia asta ( e genetica) a facut acupunctura la Sibiu prin anii 70 dar fara vindecare.
Zilele trecute ma uitam la Discovery la argentinialul acela Jose de Deus..
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

tot la urziceanu dar parca ma descurajasi . :) mai am un cabinet de bioenergie exact langa blocul in care locuies nu stiu nimic ce efect are si cred ca mai degraba am sa incerc si acolo . referitor la banii pe o sedinta , urziceanu a lasat acelasi pret, anume 10 lei , insa de un timp a marit pretul la 15 lei. nu stiu ce sa spun , eu simteam acele unde prin cap atunci cand eram la el. si stii ca iti punea degetele la nas , simteam cum mi se desfunda. iar pe picioare cand imi facea , avand eu "stufaris" , mergea cu mana incet si simteam firele de par cu reactioneaza :lol: . oricum cred ca ai dreptate merita sa incerc si altundeva.cert este ca dupa fiecare serie de sedinte de acupunctura , auzul meu se imbunatateste semnificativ in sensul ca , cuvintele devin clare si o mare parte din cele la care de obicei am probleme in intelegerea lor , devin usor de inteles fara sa mai intreb persoana sa repete inca o data. trist este ca imbunatatirea dureaza in jur de 2 saptamani si jumatate dupa care revine la loc :?
Mona
Posts: 25
Joined: Sat Jan 05, 2008 3:10 am

Post by Mona »

Si aceasta acupunctura unde este facuta si de catre ce doctor ?Ca m-ar interesa si pe mine .
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Acupunctura o face orice doctor care are specializarea asta. eu personal o fac la un doctor ortoped care este specializat pe acupunctura insa trateaza la fel de bine si boli legate de circulatie cerebrala si altele. Acum , orice doctor stie sa iti infiga ace in cap insa nu toti stiu exact unde si nu toti sunt la fel de experimentati . Si aici ma refer la acei doctori care investesc , prin congrese in diferite tari , cursuri de perfectionare si imbunatatire etc. Cand am apelat la acupunctura in urma cu 3 ani , am avut niste rezultate extraordinare. "Boala" imi aparuse in martie iar prin noiembrie am hotarat sa merg la doctor. dupa 15 sedinte de acupunctura 30% din afectiune se rezolvase. pacat insa ca nu am ascultat sfaturile lui si am continuat sa ma expun la zgomote puternice. :( . acum e o batalie crancena intre evolutia bolii si ambitia mea de a o stopa :? :x
Ciprian Vasile
Posts: 23
Joined: Tue Mar 04, 2008 11:44 pm

Post by Ciprian Vasile »

[.cert este ca dupa fiecare serie de sedinte de acupunctura , auzul meu se imbunatateste semnificativ in sensul ca , cuvintele devin clare si o mare parte din cele la care de obicei am probleme in intelegerea lor , devin usor de inteles fara sa mai intreb persoana sa repete inca o data. trist este ca imbunatatirea dureaza in jur de 2 saptamani si jumatate dupa care revine la loc :?[/quote]

chestia asta e foarte interesanta. oricum, nu stiu natura afectiunii tale sau a profunzimii ei. Eu am facut prin 2001-2002 niste serii lungi de cate un an de injectii cu ceva regulator al circulatiei periferice, Fosfobion plus B1 si B6 si parca imi amintesc ca aveau un oarecare efect dar una peste alta, scleroza nervului ramane totusi progresiva si ireversibila.
Te rog,nu tine cont de experienta mea nefavorabila cu Urziceanu, incearca netulburat de nimic posibilitatea asta,sunt curios ce efecte vei obtine. Unde anume faci sedintele de acupunctura?
Totusi ,mie mi-ar placea sa se discute si experiente cu proteze de ultima ora sau alte povesti pozitive din partea membrilor. Succes !
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

acupunctura o fac la o policlinica particulara din Craiova si dint pct de vedere al costului este cam piperoasa pentru preturile noastre din Sud , anume 40 lei/sedinta . o serie are 10 sedinte .
ania
Posts: 44
Joined: Thu Aug 21, 2008 8:51 pm

Post by ania »

nu recomand nimanui..Am facut eu 70 de sedinte fara niciun rezultat...dureri si bani dati aiurea.
Poate la unii de vad rezultate .dar la mine nu s-au vazut
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

nu toate corpurile reactioneaza la fel deci merita incercat
Post Reply