Avizul medical pentru angajare

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
butterfly
Posts: 4
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:34 am

Avizul medical pentru angajare

Post by butterfly »

Buna seara! Ma adresez si eu aici in speranta ca cineva o sa poata sa-mi raspunda la problema mea(, si sper ca nu este doar mea), legata de avizul medical pentru angajare. Imediat va detaliez despre ce este vorba, nu inainte de a face o scurta descriere despre mine (consider ca este necesar in conditiile mele ). Am hipoacuzie medie bilaterala, descoperita in faza usoara cand eram deja la facultate, la psihopedagogie speciala. Dupa nasterea fetitei mele mi s-o agravat hipoacuzia si m-am protezat bilateral cu aparata retroauriculare phonak certena sp, si nu am mai avut probleme, dar nu am profesat in domeniul educatiei, decat acum cand am trecut examenele pentru un post la cresa din localitate care apartine de consiliul local, deci nu am avut de-a face cu inspectoratul scolar ( desi acolo nu se cer astfel de analize pentru avizul medical din invatamant), dar la avizul medical de la clinica l care am fost trimisa scrie apt conditionat pentru ca am aparate auditive si imi recomanda reevaluare la 6 luni, consult orl, desi i-am dus audiograma de la audionova, pentru ca la cabinet nici nu stiau cum sa-mi faca audiograma cu aparatul lor micut manual, si consult logopedic, la recomandarea medicului psihiatru din acea clinica( care m-a intreabat daca am vedenii, halucinatii, depresii, sau alte chestii ciudate, interviul cu ea a durat vreo 5 minute), si dupa ce mi-a pus diagnosticul de HIPOACUZIE ,cu tulburari de limbaj expresiv - articuleaza cu greutate cuvintele (eu deja ii specificasem ca am hipoacuzie bilaterala, dar tulburari de limbaj nu am avut, decat ca eram putin sasait in copilarie, dar nu mai am probleme acum si mi-a recomandat : audiometrie, examen logopatic, examen psihologic( teste de atentie, concentrare, personalitate, i.Q. ), logopatie -- pe care le-am trecut cu bine pe toate, a refuzat sa-mi dea avizul medical, pentru ca la logoped pe care am cautat in toata Timisoara (si nici dansa nu a stiut sa-mi recomande pe nimeni) si nu am gasit nici unul pt adulti care sa imi elibereze o adeverinta ca sunt apta pt profesia de educatoare!!!!!, dar dupa o mica discutie in contradictoriu cu angajatorul doamnei psihiatru, la care am adus destule dovezi, si a intelesca sunt apta medical, si ca m-a pus sa caut cai verzi pe pereti albi, mi-a dat avizul conditionat.
Deci ,intrebarea mea are nevoie si de putina legislatie, la care ma chinui sa o descifrez pe toate partile si nu reusesc, de ce trebuie specificat ca sunt apta conditionat si asta in ce consta, si daca nu e o discriminare demna de plangere la consiliul medicilor faptul ca hipoacuzicii nu pot trece apti la avizul medical pentru angajare, iar la cei cu probleme de vedere( miopie, etc), chiar daca si ei sunt protezati cu ochelari, sunt trecuti apti? eu consider ca e o situatie similara, si am mare nevoie de niste clraificari. Va multumesc anticipat!
danubian
Posts: 21
Joined: Sun Nov 13, 2011 5:15 pm

Re: Avizul medical pentru angajare

Post by danubian »

Nu cred ca e cazul sa va ingrijorati.
Refaceti audiograma la 6 luni asa cum cere recomandarea medicului de medicina muncii.
Oricum acest control medical al angajatilor se face obligatoriu anual.

Probabil ca la urmatorul control anual medicul va verifica acele evaluari bianuale, va constata ca hipoacuzia dvs. nu progreseaza si va da avizul simplu "apt".
Post Reply