Dehiscenta canal superior

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
cri123
Posts: 1
Joined: Fri Jan 23, 2015 11:01 am

Dehiscenta canal superior

Post by cri123 »

Buna ziua,

Am fost diagnosticat cu hipoacuzie medie bilaterala. Din ce se pare pierderea de auz a fost treptata, incepand in jur de 20 ani (cand eram la limita la audiograma intre bine si probleme).

Conform investigatiilor se pare ca am o dehiscenta a canalului superior. Adica pierd lichid senzorial din urechea interna.

Am fost pentru investigatii aprofundate la Clinica Urechii (si analize genetice, RMN parca, etc).

Am cateva intrebari:
* avand in vedere diagnosticul nu exista alta varianta (putin riscanta) decat protezarea ? Cel putin asta mi s-a prezentat la Clinica Urechii

* stiti cumva de principiu la acest diagnostic pot fi incadrat in vreun grad de handicap si daca as putea sa beneficiez de scutire de impozitul pe venit de 16% ?

Multumesc!
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Dehiscenta canal superior

Post by dark_light »

In dehiscenta de canal superior nu se pierde lichid din urechea interna. Dehiscenta este o subtiere sau gaurire a osului temporal in zona canalului semicircular superior care face parte din urechea interna.
Dehiscenta de canal superior se corecteaza chirurgical in anumite conditii. Pentru pierderea de auz asociata se poate recurge la protezare auditiva.
Post Reply