Hipoacuzie neurosenzoriala brusc instalata

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
seby3105
Posts: 1
Joined: Mon Mar 31, 2008 2:55 pm

Hipoacuzie neurosenzoriala brusc instalata

Post by seby3105 »

Buna.
Sunt seby din Cluj si am 20 de ani. De aproximativ un an si jumatate ma confrunt cu o problema foarte bizara. Stiu ca din copilarie nu aud cu urechea stanga. In legatura cu aceasta s-au facut tot felul de presupuneri, dar nimic concret. Totul a fost bine pana acum un an si jumatate cand am inceput sa nu mai aud nici cu urechea dreapta. Am fost internat la ORL de 2 ori. Prima data, dupa zece zile de tratament mi-am revenit. Dupa 2 luni surditatea s-a reinstalat. M-am reinternat, dar tratamentul a avut rezultat numai pentru o saptamana. diagnosticul meu este "Hipoacuzie neurosenzoriala profunda la urechea stanga, si medie la urechea dreapta". Am fost pe la mai multi medici, toti au incercat diferite tratamente. Efectele au fost de scurta durata. Mi-am facut si o proteza auditiva. Este foarte ciudat. Uneori aparatul ma ajuta, dar de multe ori nu aud nici macar cu el. Aparatul e pt urechea dreapta, deoarece la urechea stanga nu se mai poate face nimic. Ultima data cand am fost la medic mi s-a spus sa astept sa-mi treaca. mi-am facut tot felul de analize, inclusiv un RMN. Nu mi s-a descoperit nimic.
Nu stiu ce sa mai fac. Incerc sa nu-mi pierd rabdarea. Sunt student. Incerc sa-mi fac si eu un viitor in viata. Numai ca m-am cam saturat ca 2 zile sa aud, 3 sa nu aud, sa ma culc sanatos si dimineata sa fiu surd, dimineata sa nu aud, si dupa-amiaza sa aud. Nu stiu daca ma intelegeti, dar o astfel de problema te solicita foarte mult din punct de vedere psihic. Nu uitati ca nu e de 1 luna ci de un an jumate. Este foarte greu sa nu integegi ce vorbeste cineva cu tine. Iti vine sa intri in pamant.

Daca citeste vreun medic acest mesaj, il rog sa ma sfatuiasca ce sa fac. Il rog sa-mi spuna daca poate fi din cauza unei deviatii de sept. De curand am observat ca mi-e putin stramb nasul. Astept cu nerabdare un raspuns.

Va multumesc mult.
silviub12
Posts: 2
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:18 pm

Salut!

Post by silviub12 »

Seby, iti recomand sa mergi la dl. prof. dr. Traian Ataman de la Institutul de fono-audiologie si chirurgie functionala o.r.l. prof. dr. DORIN HOCIOTA, Bucuresti.
sciperis
Posts: 11
Joined: Sat Dec 12, 2009 4:28 pm

Post by sciperis »

o adresa?
silviub12
Posts: 2
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:18 pm

adresa

Post by silviub12 »

Institutul de fono-audiologie si chirurgie functionala o.r.l. prof. dr. DORIN HOCIOTA, Bucuresti
Str. Mihai Cioranu, nr. 21, sector 5,
București
Telefon: 021 410 21 70
Adamonica
Posts: 5
Joined: Thu Jun 24, 2010 10:24 pm
Location: TIMISOARA

Re: Hipoacuzie neurosenzoriala brusc instalata

Post by Adamonica »

buna seara.ai rezolvat ceva cu aceasta problema a ta?stiu ca mesajul e de mult..poate mai esti pe forum..
Post Reply