Reglaje proprii aparat auditiv cu Hi-PRO

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Reglaje proprii aparat auditiv cu Hi-PRO

Post by Roselo »

Salutare tuturor . Am primit de curand de la unchiul meu din america un programator Hi -PRO model serial (noah compatible ), iar cablurile model CS44 sunt in curs de primire
Detin doua aparate auditive retroauriculare model phonak Audeo Q-90T si am o pierdere auditiva medie spre severa (audiograma pleaca de la -50-60 DB la ambele urechi). reglajele realizate la audionova (de unde am cumparat aparatele pt aproape 5000 euro) nu m-au ajutat cu nimic sa inteleg mai bine practic aud aproape tot spectrul de sunete si nu inteleg o boaba in vorbire, am 1 an jumate din cand le port zilnic de la 7 dimi la 11 seara si rezultatul e acelasi slab grad slab de intelgibilitate 5%. in urma situatilor neplacute de la cabinetele audionova sunt nevoit sa caut aici pe site ajutor ca sa imi fac propriul reglaj al aparatelor

pentru inceput am nevoie de raspunsuri la urmatorele intrebari declarate secrete sau confidenale in alte "parti " :shock: :

1 ce softuri pentru reglaje imi mai trebuie pe langa phonak target 4,2 actualizat si ipfg 2,6 c, sau softuri mai noi sau mai performate pt FIT
2 ma intereseaza reglajele FIT sa le pot accesa si sa le reglez dupa cum aud sau sa inteleg mai bine aici astept pareri si sfaturi
3. driverele de Hi-pro sunt necesare daca ai windows 10 sau daca am windows 7 atunci de unde sa le descarc .am cautat p otrometrics si nu am gasit
4 cablurile model CS44 (universale care face legatura dintre Hi-pro si aparate auditive) doresc sa imi spuna un audiolog daca sunt compatibilie cu modelul meu de aparate phonak audeo Q90
ggrosu
Posts: 8
Joined: Thu Mar 05, 2015 5:20 pm
Location: Iasi

Re: Reglaje proprii aparat auditiv cu Hi-PRO

Post by ggrosu »

Salut!
Vreau sa achizitionez si eu un Hi-PRO si ma intereseaza daca e posibil reglajul "acasa".
Nu as vrea sa dau banii pe programator si sa constat ca nu pot avea si softul compatibil.
ggrosu
Posts: 8
Joined: Thu Mar 05, 2015 5:20 pm
Location: Iasi

Re: Reglaje proprii aparat auditiv cu Hi-PRO

Post by ggrosu »

Salut,

Ai reusit sa programezi aparatele?
Vreau si eu sa cumpar un Hi-Pro, dar nu stiu ce imi mai trebuie pe langa.
Softurile functioneaza cu aparatul?
Post Reply