Proteze auditive Phonak de la Audionova

Discutii generale despre proteze auditive.
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Proteze auditive Phonak de la Audionova

Post by Ada31 »

buna!sunt ada,am 31ani,hipoacuzie medie bilaterala,in prezent am 1ap aero 211 la stg din mai 2005,iar acum cateva zile mi-a venit decizia de la cas pt alt aparat!aero merge,il intretin f bine,dar vreau alt aparat, mult mai bun,m-am uitat pe site-urile firmelor din tara,nu sunt hotarata ce sa iau,vreau ceva de la phonak!are cineva micraPOWER?este o promotie la un model la 2800lei(dc mi s-ar potrivi,nu l-am testat),celalalte modele de la microPOWER sunt in jur de 4200lei!are cineva acest model?e multumit de el?ma intereseaza in mediu zgomotos,bar,pizzerie,afara pe strada!dar audeo are cineva?e multumit de el?costa 64500lei...mult!merita?ce are deosebit?am citit pagina pe site-ul phonak,frumos prezentat,dar ma intereseaza subiectiv:cat ajuta?a testat cineva ambele modele?e diferenta mare intre ele?pana la sf anului vreau sa iau 2,acelasi model pt ambele urechi!dar sa dau 13000lei,e mult..va rog,raspundeti-mi,la revedere
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

proteze performante

Post by Ada31 »

buna!tot eu raspund!am testat la Bucuresti Audeo,Savia si spre dezamagirea mea microPower nu am putut testa,are receivaru in conduct si trebuie luat mulaj dupa ureche!Audeo nu e bun de nimic,nu am auzit nimic,nimic cu el!am probat la viata mea aparate,auzi diferit cu fiecare aparat,dar sa nu aud nimic,nimic nu mi s-a intamplat!poate depinde si de problema fiecaruia! atentie mare care vreti audeo!!faceti test cu el,faceti un drum la Bucuresti,una e ce scrie pe site-uri si alta cand faci proba cu el in ureche!asta valabil la mai multe aparate!asa m-a invatat mai demult o doctorita Orl:cand vreau sa imi cumpar un aparat sa fac proba directa cu el in urehe,sa il testez!a avut mare dreptate!una e testarea directa cu aparatul in ureche a fiecarui pacient in parte si a problemei pe care o are si alta ce scrie la specificatiile de pe site-uri!Savia e bun,dar..6450lei,oscilez intre Eleva si microPower care sunt in jur de 4250-4450lei,Eleva l-am testat e bun, mai bun ca Aero ce am in prezent,f mare diferenta fata de Savia nu este,ma mai gandesc ce sa iau,ca aspect imi place microPower,e tare dragut,ca performanta mi s-a spus ca este intre Eleva si Savia!are cineva microPower?e multumit de el?va rog raspundeti-mi
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

proteze auditive

Post by Ada31 »

buna!tot eu raspund!am luat microPower de la Phonak pana la urma!e bun,micut,negru,ma enerveza ca nu ara butonas pt schimbarea programelor si a volumului pt asta imi trebuie o telecomanda Sound Pilot2!as vrea sa il iau pe al-2-lea pana la sf anului!sunet fain,zgomotul de fond ma cam enerveaza, mai ales zgomotul de masini care mi se par tari ,dc scad din reglaj pe sunete inalte pierd intelegerea vorbirii,am cam umblat cu reglajele,pana am obtinut un reglaj cat de cat acceptabil!pe programele manuale nu pot trece pt ca nu am telecomanda,care costa 1100lei!dc vinde cineva o telecomanda sa imi lase email!are si + si -,asemanatoare cu Savia lui Keo,citind m-am lamurit de ce dupa 5zile de la schimbarea bateriei merge altfel,are intradevar niste fluctuatii!
la ap meu nu am aparatoare de vant sau am si sunt de plastic?! le-am vazut pe cele de la Savia cand am testat la Bucuresti,Keo nu poti cere sa iti schimbe cu unele de plastic?sa intrebi cand te mai duci la Audionova!
ce platesc eu filtru pt receiver care e 2lei la 3saptam si 3-4 baterii pe luna!la revedere,cine are intrebari sa imi scrie!
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

salut . am inteles ca cei de la Phonak fac produse excelente in situatia in care ai si un audiolog excelent. noua ta achizite este cic , itc ? retro ?
cretu carmen
Posts: 9
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:07 pm

Re: Proteze auditive

Post by cretu carmen »

Buna ziua,ma numesc carmen si as dori sa va intreb: incarcatoare pentru acumulatori,adica pentru baterii varta unde gasesc,si cat costa unul?Multumesc
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Proteze auditive

Post by Harald »

Dacă te referi la încărcătoare de acumulatori pentru aparate auditive (acumulatorii fiind cei utilizaţi în locul bateriilor 675 sau AG-13) cred că mai găsesc unul sau două prin cutiile mele.
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Proteze auditive

Post by Ada31 »

Buna! daca ai nevoie de un incarcator pentru acumulatori iti dau eu,il am mai demult de la un aparat auditiv, e de la firma siemens,e in stare f buna, ti-l dau gratis eu nu il mai folosesc! lasa-mi pm sa vedem cum facem!
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Proteze auditive

Post by Cristi »

Salut. Ma numesc Cristi, sunt mai nou pe forum. Nou si ca hipoacuzic. La mine auzul a scazut progresiv intr-un timp foarte scurt. In doar o singura luna, am pierdut 40 dB pe frecventa de la 2000 la 8000 Si, se pare, continua sa scada. :( Acum 1 saptamana mi-am luat un Phonak Milo UP BTE. Stiu ca trebuie sa ma obisnuiesc si ca timpul e prea scurt, dar intrebarea mea ar fi: zgomotul asta metalizat va fi permanent ? Tot ce aud suna ca un sunet metalic. Fie ca-mi vorbeste cineva, fie ca tastez la calculator, fie ca suna telefonul etc. etc. Si fiind un zgomot strident, impreuna cu cel de fond, ma impiedica sa inteleg cand mi se vorbeste.
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Proteze auditive

Post by Ada31 »

Buna! du-te la audiologul care ti-a reglat aparatul sa iti rezolve sunetul metalic, chestia asta nu e bine. se rezolva din reglaj. succes!
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Proteze auditive

Post by Cristi »

Ada31 wrote:Buna! du-te la audiologul care ti-a reglat aparatul sa iti rezolve sunetul metalic, chestia asta nu e bine. se rezolva din reglaj. succes!
Buna. Crede-ma ca am fost deja de 4 ori. Chiar si azi. Si mai merg. Sunetul asta e permanent si deranjant. Cum vorbeste cineva, cum suna vreun telefon, cum bate careva la usa sau suna, cum tuseste careva, orice, etc etc...totul e metalic si sacadat ! Inchipuie-ti ca, la fiecare cuvant sau accent, e ca si cum cineva da cu pumnul intr-o tabla si aia, pe langa zomot, are si o rezonanta. Tipa, din cate vad eu, nu face decat sa dea mai tare, mai incet; azi dimineata cica a mai redus din presiunea pe timpan (ce-o fi aia, ea stie...). Cand eram acolo, parca era putin mai ok, dar ajuns la job, in birou, sa ma dau cu capul de pereti !!! Plus ca si volumul cred ca mi l-a ridicat, desi stia ca nu-mi place. Pt ca eu sunt cu aparatul la vol minim si tot tare se aude. In plus, am si acel zgomot de fond, de parca as merge cu masina.
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Proteze auditive

Post by Roxa H »

Buna.E clar ca audiologul tau nu prea stie ce are de facut daca spui ca nu face altceva decit sa-l dea mai tare sau mai incet.Sunetul de la aparatele Phonak este metalic si mai ascutit chiar din prelucrare dar exista solutii pentru a regla aparatul ca sa iti placa .Faptul ca ti-a micsorat presiunea in conductul auditiv nu te ajuta pe tine cu nimic.......Exista posibilitatea de a selecta un program separat care va fi reglat doar pentru situatiile acustice de care te lovesti la locul de munca , un reglaj care de exemplu nu il poti folosi pe strada sau acasa , sau se mai poate modifica formula de calcul a amplificarii .......daca audiologul doreste sa te ajute cu adevarat......sau daca cunoaste aparatele cu adevarat.Daca mai doresti informatii iti stau la dispozitie.
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Proteze auditive

Post by Cristi »

Roxa H wrote:Buna.E clar ca audiologul tau nu prea stie ce are de facut daca spui ca nu face altceva decit sa-l dea mai tare sau mai incet.Sunetul de la aparatele Phonak este metalic si mai ascutit chiar din prelucrare dar exista solutii pentru a regla aparatul ca sa iti placa .Faptul ca ti-a micsorat presiunea in conductul auditiv nu te ajuta pe tine cu nimic.......Exista posibilitatea de a selecta un program separat care va fi reglat doar pentru situatiile acustice de care te lovesti la locul de munca , un reglaj care de exemplu nu il poti folosi pe strada sau acasa , sau se mai poate modifica formula de calcul a amplificarii .......daca audiologul doreste sa te ajute cu adevarat......sau daca cunoaste aparatele cu adevarat.Daca mai doresti informatii iti stau la dispozitie.
Multumesc mult de raspuns. Pai si eu ce trebuie sa-i spun ca sa inteleaga si ea de ce ma lovesc eu ? Concret, care ar fi acele solutii ? Si care ar fi acel program separat ? Mi-as dori sa-mi pot permite achizitionarea unui Hi-Pro, dar...nu pot. Deci raman la mana ei sau sa sper ca pot gasi un alt audiolog, bun, care sa stie ce face si sa cunoasca si acest gen de aparat. Eu nu pot decat sa-i spun ce aud. Iar ea, dupa ce da click pe cateva iconite pe-acolo ( numele programului/soft-ului pe care-l foloseste - din cate am sesizat - e ceva cu NOAH, desi eu am vazut pe site-ul Phonak ceva cu iPFG, parca ) ma intreaba "ce s-a schimbat acum?"; de cele mai multe ori, e mai rau. Apoi am senzatia ca revine la setarea anterioara, care era aia pe care deja o reclamasem, dar, care, devine asa un fel de "raul mai mic" :) Practic eu la ora actuala nu pot zice ca ma inteleg prea bine cu lumea. E asa ca si cum am aparat doar ca sa aud niste sunete amplificate, deranjante, sa-mi aud propria voce, la fel de prost, dar care sa ma impiedice a muti. Aaaa...si, eventual sa nu dea masina peste mine. :lol:
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Proteze auditive

Post by Ada31 »

Cristi, aparatul nu il ai in proba? da-l inapoi nu te ajuta deloc. sau schimba cu alt aparat, daca l-ai cumparat de la Audionova. Gama Milo nu e prea grozava imi pare rau ca iti spun. Sau incearca sa dai de alt audiolog vad ca fata care se ocupa de tine nu prea e grozava. Succes!
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Proteze auditive

Post by Cristi »

Ada31 wrote:Cristi, aparatul nu il ai in proba? da-l inapoi nu te ajuta deloc. sau schimba cu alt aparat, daca l-ai cumparat de la Audionova. Gama Milo nu e prea grozava imi pare rau ca iti spun. Sau incearca sa dai de alt audiolog vad ca fata care se ocupa de tine nu prea e grozava. Succes!
Pai, in primul rand, asta mi-am permis. Si asa, tot scump e. Stiu ca exista altele si mai si. Crezi ca nu mi-ar fi placut sa-mi pot permite si eu unul de ...6000 lei, eventual ? Si cu cine s-o schimb, ca si audiolog ? Poti recomanda tu ? Ca din ce citesc pe aici, pe forum, mai toata lumea se plange de audiologi. Si-apoi sa fie unul/una care sa se si priceapa la genul asta de aparat.
Da, aparatul e in proba, dar cica daca-l returnez, imi raman cei 30% la ei :( Si-apoi, inainte de a-l lua, am fost la Audio-optica si Romsound. Si mi s-a oferit unul de 2640 lei, danez, dar care era mai prost decat asta.
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Proteze auditive

Post by Roxa H »

Buna.Nu ai specificat ce fel de Milo ai pt ca in functe de tip ai 2 sau 3 programe accesibile manual.Ai un buton pe carcasa din care poti schimba programele manual astfel incat sa poti accesa programul pe care il doresti.Audiologul in mod normal informeaza pacientul cate programe are aparatul de ex. programul 1 este programul de liniste ( sau de interior ) , programul 2 este programul de zgomot ( de exterior) etc.Dar aceste programe se pot regla fiecare in parte in functie de nevoile pacientului respectiv.Si microfoanele se pot regla in functie de necesitati dar si in functie de tipul aparatului sa fie omnidirectionale sau directionale.E o intreaga discutie ......ma poti contacta pe brasov@soundservice.ro.
Succes!
Post Reply