Phonak Savia 311 dSZ

Totul despre protezele auditive purtate.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

N-am ascultat nici un fel de sunete desi iPFG permite asta pentru ca stiam deja ce ma deranjeaza si pentru ca sunetele scoase din niste boxe (chiar si 5.1/7.1/100.1 THX) nu-s acelasi lucru cu mediul ambiant intalnit zi de zi in institutii publice unde toata lumea zbiara, pe strada unde sunt mereu claxoane, picamăre si alte zgomote in fundal, etc.

In cabinet sunetele sunt doar orientative, sa te asiguri ca nu ai marit prea mult sau ai scazut prea mult volumul pe anumite frecvente, dar tot in strada iti dai seama daca reglajul e bun sau nu.

Repet, eu nu m-am bagat deloc in reglaje avansate, am fost curios cum se aude doar cu setarile de baza si sunt multumit de rezultate. Sunt sigur ca daca incepeam sa jonglez cu setarile reuseam ca fac o treaba mai proasta decat au facut-o cei de la cabinet. Mintea umana e foarte subiectiva, programul iPFG pune intrebari care te tenteaza sa le dereglezi.

La Automatic Fine Tuning de exemplu, programul Speech in Noise, ai de ales din problemele:
- too loud;
- too soft;
- too bright;
- dull, muffled;
- hallow, tinny;
- hallow, boomy;
- echoing, reverberating;
- not sufficiently intelligible;
- background sound too loud;
- background not sufficiently audible;

Daca ti se pune lista asta in fata dupa ce ai purtat niste aparate prost reglate sau cu care nu te-ai obisnuit, ce problema NU ai alege? :lol:

Eu le-as fi ales pe majoritatea, pentru ca fiecare problema a aparut intr-o situatie anume, puneam iPFG-ul sa le rezolve automat (sau o facea audiologul) si iesea o varza de programare. De aceea am vrut sa vad cum se comporta cu setarea de baza inainte sa ma bag in rezolvari automate de probleme sau tuning avansat.
Post Reply