Phonak Naida

Totul despre protezele auditive purtate.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Phonak Naida

Post by Harald »

Din aceeaşi familie cu Certena, Phonak Naida oferă suprize neplăcute utilizatorilor: pe forumurile din vest au apărut mai multe relatări despre zgomotele ciudate pe care le scoate acest model de aparate auditive, atunci când sunt iluminate. De soare, de o lanternă, de blitz-ul unei camere foto etc.

Ca şi în alte situaţii, Phonak nu prea răspunde la e-mail-uri.
Are cineva Naida? :lol:
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Ce componenta fotosensibila ar putea avea un aparat auditiv? :?

Oricum, solutia e simpla si ieftina: se poarta cu o caciula neagra peste.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Phonak Naida

Post by Harald »

Pentru cineva angajat la o firmă care produce aparate auditive, e destul de şocant să audă că un anumit model reacţionează la lumină. Asta ar putea explica într-o primă fază lipsa răspunsurilor de la Phonak.

Faptul că Phonak nu prea răspunde la e-mail-urile utilizatorilor e destul de criticabil, măcar din politeţe şi tot ar trebui s-o facă. Ei preferă să lase utilizatorii de aparate auditive să interacţioneze doar cu audiologii, ceea ce mai devreme sau mai târziu se va dovedi că a fost o greşeală. Sistemul actual de distribuţie al aparatelor auditive e tipic pentru 1930, nu pentru zilele noastre, aşa că foarte probabil se va schimba din temelii în următorii 10 ani. Dar profiturile obţinute în acest sistem îi vor face pe cei de la Phonak să încerce să-l păstreze până în ultima clipă. Decizie pe care o vor regreta, în cele din urmă, aşa cum şi Siemens a ajuns azi să regrete afacerile desfăşurate pe bază de mită, în ultimii 10 ani.

P.S. Consideraţiile de mai sus nu au vreo legătură cu calitatea aparatelor Phonak. Ci doar cu politica lor de vânzări.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Keo wrote:Ce componenta fotosensibila ar putea avea un aparat auditiv? :?
Probabil chiar chip-ul sau chip-urile (se pare că la familia Phonak CORE sunt mai multe). Nu am văzut vreun Naida desfăcut, dar la multe aparate digitale, chip-ul nu este încapsulat. Se vede efectiv cristalul de siliciu, exact ca la procesoarele Pentium II (Klamath, Deschutes) şi Pentium III (Coppermine) după demontarea radiatorului. Acesta le proteja şi de expunerea la lumină în timpul funcţionării, chiar dacă acest aspect nu era raţiunea de bază a existenţei radiatorului. Începând de la Pentium 4, procesoarele au fost blindate cu un capac metalic, soluţie remarcată şi la aparate auditive mai vechi, Bernafon Phox P1(X), de exemplu.

Ulterior, unele aparate foloseau chip-uri neîncapsulate, dar acestea erau totuşi protejate cu o răşină opacă, exact ca la ceasurile de mână electronice sau minicalculatoare. Alte aparate, ca Siemens Swing sau Music, nu protejau chip-ul în nici un fel, cristalul de siliciu era neîncapsulat, complet expus.

La urma urmei, panourile solare folosesc tot siliciu, tocmai pentru sensibilitatea lui la lumină. :lol:
nuconteaza25
Posts: 22
Joined: Mon Dec 18, 2006 6:27 pm
Contact:

salut!

Post by nuconteaza25 »

Eu am incercat test cu aparatul auditiv "Phonak Naida Ultra Power V" si nu sunt multumit.. nu imi place! prea slab!. Eu am ales Resound Sparx SP-90 sunt ff multumit! se aude foarte clara!!! imi place!! il cumpar!
raluca333
Posts: 9
Joined: Sat Feb 28, 2009 5:29 pm

Re: salut!

Post by raluca333 »

nuconteaza25 wrote:Eu am incercat test cu aparatul auditiv "Phonak Naida Ultra Power V" si nu sunt multumit.. nu imi place! prea slab!. Eu am ales Resound Sparx SP-90 sunt ff multumit! se aude foarte clara!!! imi place!! il cumpar!


E foarte bun SP90 , este un aparat foarte puternic, se regleaza foarte usor pe calculator, dar si Naida este mult mai bun, depinde de cum ti la reglat cand ai facut proba.
nuconteaza25
Posts: 22
Joined: Mon Dec 18, 2006 6:27 pm
Contact:

Buna Raluca!

Post by nuconteaza25 »

Buna Raluca!
Acum o luna! am facut proba.. aparat "Phonak Naida Ultra Power V" este un mic si slab! nu este puternic, se aude aiurea, :( nu imi place!! RESOUND este cel mai bun! Phonak este fabricat in Elvetia. Resound .. in Danemarca!
Am cumparat 2 aparate auditive.. acum 3 saptamani! sunt ff multumit! am dat 6300 RON.. merita!!!!
nu am schimbat baterie acum 3 saptamani!! baterie tine o luna.... sunt ff multumit!!! RESOUND RULZZZ!!!
am avut 2 aparate auditive puternice " Oticon Digifocus II BTE Super Power" asta .. baterie tine 10 zile .. praaaaaaaaaaff. consuma moooolt!!!
raluca333
Posts: 9
Joined: Sat Feb 28, 2009 5:29 pm

Re: Buna Raluca!

Post by raluca333 »

Ma bucur ca te ajuta si ca esti multumit. Si pe bunica mea aproximativ 3 saptamani o tine bateria, si il foloseste foarte mult. Inainte avea unul analogic, si la acela tinea bat.... dar claritate....aproape deloc :(
Acum cu acesta este foarte multumita, ne gandim sa il cumparam si pe celalalt pentru a avea claritate 100%. Dar asteptam sa mai strangem ceva banuti:)
ambery
Posts: 1
Joined: Sat Mar 21, 2009 6:49 pm

Post by ambery »

Ce parere aveti de aparatul Naida 3 si 5 ? Mie asta mi sa propus ,la audiograma asta :?
raluca333
Posts: 9
Joined: Sat Feb 28, 2009 5:29 pm

Post by raluca333 »

Ambery,ai facut proba cu ele?
clara
Posts: 1
Joined: Fri Mar 27, 2009 10:41 am

Post by clara »

[quote="ambery"]Ce parere aveti de aparatul Naida 3 si 5 ? Mie asta mi sa propus ,la audiograma asta :?[/quote]

Aparatul Naida este un aparat foarte bun dar pentru anumite tipuri de hipoacuzii. Principala lui caracteristica este ca recupereaza frecventele pierdute( 4000, 8000 Hz). Aceste frecvente vor fi din nou audibile pentru cei ce le-au pierdut deci o inteligibilitate mult mai buna. Intr-adevar sunetul este putin diferit si cu siguranta pacientul va fi instruit in aceasta privinta. Iar proba oricum nu este foarte relevanta. In cabinet este un mediu dar fiecare dintre noi ne petrecem timpul in diferite medii. Tocmai deaceea exista perioada de 3 luni de proba, perioada in care se fac regleje la aparate si practic se creeaza adaptarea. Aparatul Naida este foarte bun pentru hipoacuziile pentru care a fost creat- severe si profunde. Dintre toate aparatele de la Phonak acesta il recomand cu toata imina, era timpul sa apara un aparat si ptr cei cu hipoacuzii profunde un aparat care sa dea si inteligibilitate.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

clara wrote: Aparatul Naida este un aparat foarte bun dar pentru anumite tipuri de hipoacuzii. Principala lui caracteristica este ca recupereaza frecventele pierdute( 4000, 8000 Hz). Aceste frecvente vor fi din nou audibile pentru cei ce le-au pierdut deci o inteligibilitate mult mai buna.
adica cum "recupereaza frecventele pierdute"? 4000 hai, treaca, dar 8000? SoundRecover e una si "recuperarea frecventelor pierdute" e altceva...
clara wrote: Intr-adevar sunetul este putin diferit si cu siguranta pacientul va fi instruit in aceasta privinta.
sa nu-l instruiesti sa se obisnuiasca cu un sunet incomod, cum fac altii, ca o dai in bara. la fel ca altii.
clara wrote: Iar proba oricum nu este foarte relevanta.
aualeu! ceee??? una e sa zici ca purtarea de proba de 3 luni e mai buna ca proba, alta e sa zici ca proba nu e relevanta. pai la proba isi poate da seama omul din prima daca-i place ce aude si daca are vreun beneficiu. chiar si un purtator nou poate sa-ti spuna cum se aude si daca e ok sau nu.
clara wrote: Dintre toate aparatele de la Phonak acesta il recomand cu toata imina, era timpul sa apara un aparat si ptr cei cu hipoacuzii profunde un aparat care sa dea si inteligibilitate.
Phonak n-a mai facut aparate de severa-profunda care sa ofere inteligibilitate? ca asta reiese din ce ai spus... si niste purtatori mai vechi de aparate Phonak s-ar putea sa te contrazica. mai exact cei care acum cauta disperati Sonoforte...sounds familiar?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

clara wrote: Aparatul Naida este un aparat foarte bun dar pentru anumite tipuri de hipoacuzii. Principala lui caracteristica este ca recupereaza frecventele pierdute( 4000, 8000 Hz). Aceste frecvente vor fi din nou audibile pentru cei ce le-au pierdut deci o inteligibilitate mult mai buna. Intr-adevar sunetul este putin diferit si cu siguranta pacientul va fi instruit in aceasta privinta. Iar proba oricum nu este foarte relevanta. In cabinet este un mediu dar fiecare dintre noi ne petrecem timpul in diferite medii. Tocmai deaceea exista perioada de 3 luni de proba, perioada in care se fac regleje la aparate si practic se creeaza adaptarea.
Ideea nu e nouă, "frequency shifting" s-a mai practicat acum 15-20 de ani, dar cu rezultate dezamăgitoare. Sunetul este la fel de "puţin diferit" :roll: ca şi diferenţa între spaniolă şi italiană. Practic, ceea ce aude utilizatorul nu este ceea ce aud ceilalţi :!: Pentru Naida, perioada de probă e de fapt perioada de învăţare a unor noi sunete, pe care pacientul nu le-a mai auzit niciodată.
clara wrote: Aparatul Naida este foarte bun pentru hipoacuziile pentru care a fost creat- severe si profunde. Dintre toate aparatele de la Phonak acesta il recomand cu toata imina, era timpul sa apara un aparat si ptr cei cu hipoacuzii profunde un aparat care sa dea si inteligibilitate.
Stai liniştită, că nu dădea Phonak faliment, dacă nu recomandai tu Naida "cu toată imina" :lol: Eu nu m-aş grăbi cu recomandările. Naida e un aparat cu totul special, pe care un pacient de 60-70 de ani, cel care se presupune că ar avea cel mai mare beneficiu de pe urma "frequency shifting", nu va reuşi să-l utilizeze niciodată. Pentru că la o asemenea vârstă, nu mai învaţă nimeni "limbi străine".

Nici utilizarea de către copii nu cred că e atât de recomandabilă pe cât insistă Phonak. Dacă respectivul copil aude suficient cât să fi să învăţat deja să vorbească, atunci mai bine fără Sound Recover. După părerea mea, există doar două categorii de utilizatori, ambele minoritare, pentru care Naida ar fi realmente utilă: fie copii care nu au învăţat încă să vorbească, fie adulţi cu o inteligenţă mult peste medie (astronauţi, experţi în computere, matematicieni, fizicieni etc.) capabili să analizeze şi să proceseze raţional, conştient, ceea ce aud. De genul celor capabili să înţeleagă o frază spusă în olandeză, doar pe baza analogiilor cu engleza şi germana, deşi olandeză n-au ştiut niciodată. :P
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

limbi straine

Post by tipatescu »

1. As fi foarte curios daca ar aduce un plus semnificativ la perceperea limbilor straine ... uite eu de ex stiu ca am o problema cu consoanele fricative din limba engleza - sh, tz, din acest motiv imi e destul de greu sa inteleg ce se vorbeste (desi ma descurc destul de usor cu engleza scrisa, citita). Cam la fel cu franceza ...

Din cele ce am citit se face reclama la phonak, faptului ca acest aparat se adreseaza tocmai acestor probleme ... (sau mi se pare mie ?)

2. Ok, inteleg ca e vorba si de perioada de invatare/acomodare cu noile frecvente translatate de aparat.
Se poate testa undeva o luna / doua ? As plati pentru perioada asta de test ... La Audionova mi-e teama sa mai intreb ... dupa deziluzia de acum 4 ani.

3. Mie mi se pare ca toate audiogramele care le-am facut sint varza - e doar o diagrama in functie de frecvente si atita tot. Din cele ce am mai citit aici pe forum, mai exista si alte teste ...
poate ar trebui dezvoltat un pic subiectul asta, m-ar interesa la ce sa ma astept si ce sa cer de la un nou consult ...

4. O alta idee - poate cineva sa spuna daca o proteza auditiva a ajutat-o sensibil la intelegerea limbilor straine si sa precizeze acea proteza ?
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

Naida IX

Post by tipatescu »

Si sa fiu in ton cu topicul ...

Am vazut tot cautand ca a aparut pe piata Naida IX - pe linga versiunile mai usurele - Naida III si Naida V.

Si am mai vazut ca versiunea asta se apropie (la facilitati) de specificatiile virfului de gama din familia core de la Phonak (adica modelul Exelia), avand in plus chestia asta cu recuperarea / translatarea frecventelor pierdute (specific doar pentru modelele Naida din cite vad).

Are cineva idee daca a fost adus in Romania ? si la ce pret ?
Post Reply