Phonak Naida

Totul despre protezele auditive purtate.
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

Post by tipatescu »

@Harald, am zambit la o chestie din ce ai spus (partea cu inteligenta peste medie). Cred ca in mare parte e adevarat si subscriu. Iata de ce:

Nu am de gind sa consider despre mine personal ca am o inteligenta peste medie :lol: - e o prostie, foarte adeseori tocmai imi pare ca uneori imi trebuie o gramada de informatii ca sa procesez /asimilez /accept (vorbesc mai mult de domeniul profesional) unele idei. Apropos de asta era si o vorba ca prostii sustin mereu ca au dreptate iar inteligentii se intreaba :) Iarasi nu ca as fi inteligent, dar eu chiar ma intreb tot timpul ... noroc ca am gasit vorba asta ca poate as fi fost deprimat de atitea intrebari :) Dar lasand asta ... as vrea sa zic doar ca am observat o chestie interesanta. Exista oameni care pot sa inteleaga din 2-3 cuvinte disparat, percepute fractionat, o intreaga idee .. .adica sa intregeasca fraza pe care nu au auzit-o in totalitate. Poate ca la asta te referi ... nu stiu sa spun pe loc daca tine de inteligenta/cultura ... ma rog, nici nu vreau sa intru nici in divagatii subtile. Dar uite, de ex ... faptul ca m-am chinuit mereu cu auzul mi-a creat un oarecare reflex ... si am avut ocazia citeodata sa fac o analiza - ceea ce "prindeam" eu cu urechile mele la un ghiseu administrativ, de exemplu, era de multe ori mai substantial decat ceea ce prindeau altii ... desi eu nu intelegeam decit citeva cuvinte imi creasem un reflex in cap si incercam sa intregesc fraza - punind doar intrebari punctuale unde nu eram sigur, sau mai ales existau mai multe sensuri ... in vreme ce alte persoane incercau sa intrebe acelasi lucru ... si nu era vorba de batrani (ma rog, e ei poti sa-i intelegi la o adica) cit de oameni care veneau oarecum din administratie (rude). Am incercat sa inteleg apoi daca nu cumva hipoacuzia mi-a favorizat un anumit automatism in a ma descurca sau a stimulat celelate simturi.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: limbi straine

Post by Harald »

tipatescu wrote:1. As fi foarte curios daca ar aduce un plus semnificativ la perceperea limbilor straine ... uite eu de ex stiu ca am o problema cu consoanele fricative din limba engleza - sh, tz, din acest motiv imi e destul de greu sa inteleg ce se vorbeste (desi ma descurc destul de usor cu engleza scrisa, citita). Cam la fel cu franceza ...
Ca să înţelegi ce se vorbeşte în engleză, e nevoie de foarte mult antrenament. La noi, Euronews e cel mai bun test, întrucât nu are titraj. Pronunţia e clară, cuvintele folosite fac parte din limba literară, dar sunt de uz general, fiind folosit doar un set pe care se presupune că îl stăpâneşte utilizatorul nativ al limbii respective, cu educaţie medie (absolventul tipic de liceu, să spunem).
tipatescu wrote:3. Mie mi se pare ca toate audiogramele care le-am facut sint varza - e doar o diagrama in functie de frecvente si atita tot. Din cele ce am mai citit aici pe forum, mai exista si alte teste ...
poate ar trebui dezvoltat un pic subiectul asta, m-ar interesa la ce sa ma astept si ce sa cer de la un nou consult ...
Audiograma are doar un rol orientativ, mai ales în cazul deficienţelor neurosenzoriale. Există o teorie conform căreia ar fi vorba de sute de tipuri de pierderi auditive, iar asta ar explica de ce pentru unii pacienţi rezultatele obţinute cu aparatele auditive sunt dezamăgitoare. Ceea ce am remarcat eu, pe vremea când aveam ocazia să urmăresc aclimatizări, este că un pacient permanent nemulţumit de rezultatele unui anumit model de aparat, reuşea să se împace foarte bine cu un model total diferit, de alt producător şi programat la un alt audiolog.

De exemplu, pacienţi care nu s-au împăcat deloc cu Widex, au fost foarte mulţumiţi de Phonak şi invers. Prin contrast, Siemens reuşeşte cumva să nu ţină pasul (sau cel puţin aşa am avut eu impresia). Adică pacienţi nemulţumiţi de Siemens, se pot descurca excelent cu Phonak, Widex sau Oticon, dar nu prea am întâlnit situaţia inversă. E drept că nu mai sunt la curent cu comportarea noilor modele de la Siemens (Life, Pure, Motion) dar omul pare atras de respectiva marcă pentru că a auzit de aspiratoare Siemens şi locomotive Siemens :P ceea ce n-are nimic de-a face cu calitatea aparatelor auditive.

Pe de altă parte, Aero chiar e un aparat modest printre Phonak-uri. Şi nici nu avem de unde şti cât de bine a fost programat. Eu aş prefera oricând un Sonoforte "strămoşesc" decât un Aero, chiar dacă râde [dark-light] de mine. Am remarcat pe vremuri (cam acum 10 ani) că pacienţii cu anumite probleme neurosenzoriale se descurcau excelent cu nişte modele vechi de Bosch şi de Siemens, care aveau un sunet clar, dar "moale", "soft", tipic pentru aparatele analogice. Sigur că un digital de azi poate fi făcut să sune la fel, dar trebuie multă răbdare şi capacitatea de a înţelege nişte lucruri despre natura sunetului. De aceea cred că te-ai descurca mai bine decât audiologul, refăcând reglajele de câte ori e nevoie sau de câte ori îţi mai vine vreo idee.

Cât despre Naida, e mai bine să păstrezi distanţa. Am văzut pe forumuri comentarii ale unor audiologi din vest şi se pare că dificultăţile sunt nesfârşite, chiar dacă ei au ocazia "să-şi facă mâna" cu ele sau să aducă în cabinet chiar tehnicieni de la Phonak, ceea ce la noi n-o să vezi. Încearcă mai bine cu Certena, e un model mai ieftin, dar tot din familia CORE şi ţi-l vei putea programa singur cu un iCube.
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

Multumesc Harld pentru raspunsuri

Post by tipatescu »

O sa tin cont de parerea ta relativa la Naida ... Poate ca marketingul facut imi luase ochii ... am vazut si eu unele discutii in vest si ca nu prea cadeau de acord. (ma rog nici n-am ostenit tot cautand). Deci o sa ma tin departe, cel putin deocamdata, pana nu mai apar vesti sigure. Oricum ceva imi parea cam dubios in translatarea frecventelor ... cu certitudine probabil ca e nevoie de o adaptare serioasa ca sa re-inveti vorbirea in noile conditii, si mai ales sa fie cit mai inteligibil. Poate pentru copii e o sansa in plus ... ma rog, mai vedem.

De Versata se stie ceva ? e tot din familia Core de la Phonak.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Multumesc Harld pentru raspunsuri

Post by Harald »

tipatescu wrote: De Versata se stie ceva ? e tot din familia Core de la Phonak.
S-a mai discutat, pe topicul despre Certena. Exelia e vârful de gamă (acum există şi Exelia Art) iar Versata e versiunea intermediară, superioară faţă de Certena, dar inferioară comparativ cu Exelia.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Keo wrote:Ce componenta fotosensibila ar putea avea un aparat auditiv? :?
Se pare că utilizatorii aveau dreptate şi s-a găsit şi soluţia: într-un manual service de la Unitron de acum o lună, a apărut instrucţiunea de a desface aparatul şi a-i "vopsi" microfoanele cu un marker negru. Probabil tot asta are şi Naida. Cam low-tech soluţia găsită, dar decât deloc ... :P
Post Reply