Despre legistalie, drepturi si facilitati handicap grad 2

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Ciprian Vasile
Posts: 23
Joined: Tue Mar 04, 2008 11:44 pm

Despre legistalie, drepturi si facilitati handicap grad 2

Post by Ciprian Vasile »

Salutare. Ma gandeam ca moderatorii sa creeze un loc unde sa discutam despre drepturile , legislatia/facilitati etc pentru cei cu handicap gradul 2 in sus.
De pilda as dori sa stiu amanunte despre schema de impozitare pentru gr.2 sau facilitatile fiscale la infiintarea unei firme si altele nestiute de mine.
Mai ales, daca exista scutiri si de ce natura la inmatricularea unui vehicul nou sau la mana a doua din afara.
Multumesc .
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

ma gandesc ca ar putea sa te ajute cu astfel de informatii cei de la asociatia surzilor. au si un site unde poti cauta sa vezi daca gasesti ceva util.
Doru
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2009 8:30 pm

Post by Doru »

Eu nu am beneficiat de nici un fel de facilitati sau scutiri, cand am incercat sa i-mi fac dosar medical mi s-a spus ca nu am nici o sansa sa trec de comisia medicala, deoarece aud ! afectiunea mea auditiva nu se incadra in baremul care exista la data respectiva (cu 15 ani in urma). Ulterior am aflat din ziare ca diversi manageri, perfect sanatosi si rotofei, aveau certificate medicale de handicapati !!! Ce facilitati, scutiri, se pot obtine de catre o persoana cu afectiuni auditive ?
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

cunosc pe cineva cu o hipoacuzie severa si care incearca sa obtina in urmatoarea perioada un certificat de handicap. ma interesez ce si cum si revin cu amanunte.
Doru
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2009 8:30 pm

Post by Doru »

Astept cu interes amanuntele !
Ciprian Vasile
Posts: 23
Joined: Tue Mar 04, 2008 11:44 pm

Re: Despre legistalie,drepturi si facilitati handicap Gr.2

Post by Ciprian Vasile »

Salut, cine stie detalii despre asa numikta "unitate protejata"? eu am o firma si sunt unic administrator si angajat,as dori sa aflu detalii si ce presupune a dobandi statut de unitate protejata.Multumesc.
User avatar
Lutyk.ro
Posts: 15
Joined: Thu Jun 23, 2011 3:05 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre legistalie,drepturi si facilitati handicap Gr.2

Post by Lutyk.ro »

Hello,
In primul rand la ce te referi cu handicap gr.2? Eu in legea 448/2006 republicata am gasit urmatoarele forme de handicap: usor, mediu, accentuat si grav.
Eu tocmai am obtinut incadrarea in grupa de handicap mediu. Din ce am citit pana acum as avea urmatoarele drepturi: buget personal complementar 33.5 ron, reducere la muzee, spectacole, activitati spoortive etc unde platesc cat un elev/student adica cam 50%, am dreptul la un card-legitimatie cu care pot parca gratuit in orice parcare publica si pot folosi locurile de parcare special amenajate pentru persoane cu handicap si in masura in care la resedinta exista locuri de parcare amenajate am dreptul la un loc cat mai aproape de locuinta gratuit.
Mi-a scapat ceva? Mai sunt si alte beneficii/facilitati?
In articolul 10 din lege spune ca beneficiez de asistenta medicala gratuita. De aici eu inteleg ca nu ar trebui sa mai platesc contributiile la asigurari sociale de sanatate (CASS). Dar se pare ca mai sunt alte acte normative care contrazic chestia asta si care au prioritate.
O intrebare: in toamna voi pleca in vacanta in Barcelona. Stie cineva cum pot beneficia acolo de reducerile la muzee acordate persoanelor cu handicap?
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Despre legistalie,drepturi si facilitati handicap Gr.2

Post by florrya »

Lutyk.ro wrote:Hello,
In primul rand la ce te referi cu handicap gr.2? Eu in legea 448/2006 republicata am gasit urmatoarele forme de handicap: usor, mediu, accentuat si grav.

Eu tocmai am obtinut incadrarea in grupa de handicap mediu.
O intrebare: in toamna voi pleca in vacanta in Barcelona. Stie cineva cum pot beneficia acolo de reducerile la muzee acordate persoanelor cu handicap?
Eu nu stiu, dar si eu am primit gradul de handicap 2 si sunt in grupa "accentuat".

Referitor la vizitarea muzeelor din afara tarii, am citit despre asta pe forumul italian (eu sunt in Italia) iar acolo spun ca italienii surzi care au certificat de handicap au printre altele si facilitatea de a vizita muzele din afara Italiei cu certificatul tradus din italiana in limba tarii respective....
Pe net nu am gasit insa nimic referitor la romani sa aiba facilitatea asta...

Cat despre certificatul meu de handicap, in tara am citit ca pot beneficia de gratuitate la biletele de muzeu, spectacole dar... nici nu am cautat sa ma informez la timpul respectiv, iar aici unde locuiesc acum nu m-am interesat ptr muzee, oricum tot ce mi-au spus a fost ca nu e valabil aici. Initial cand locuiam in tara am beneficiat de transportul gratuit (acum nu mai beneficiez) si de abonamentul telefonic scutit dar aceasta utlima facilitate o scosera de cativa ani....

http://www.mmuncii.ro/pub/imagemanager/ ... 06_rep.pdf
Moose
Posts: 2
Joined: Tue Aug 21, 2012 11:08 am

Re: Despre legistalie,drepturi si facilitati handicap Gr.2

Post by Moose »

Buna seara sunt nou pe aici imi poate spune si mie cineva cum pot beneficia de reducerile la transport in comun cu autocaru cu trenu si alte reduceri care mai sunt pt persoanele cu handicap.... trebuie facut o legitimatie ceva? sau doar cu certificatul de handicap?
Multumesc
User avatar
Lutyk.ro
Posts: 15
Joined: Thu Jun 23, 2011 3:05 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre legistalie,drepturi si facilitati handicap Gr.2

Post by Lutyk.ro »

De reducerile la transport beneficiaza cei care au incadrare in grad de hadicap accentuat si grav. Biletele/abonamentele cu reducere se obtine de la DIRECŢIA GENERALĂ DE ASISTENŢĂ SOCIALĂ ŞI PROTECŢIA COPILULUI JUDEŢEANĂ RESPECTIV LOCALĂ A SECTOARELOR MUNICIPIULUI BUCUREŞTI sau de la PRIMARIE
sokatu
Posts: 17
Joined: Wed May 11, 2011 5:01 pm
Location: Bucuresti / Targu Ocna
Contact:

Re: Despre legistalie,drepturi si facilitati handicap Gr.2

Post by sokatu »

Ok ... deci sa inteleg si eu mai bine de ce acte am nevoie si unde ar trebui sa ma duc ca sa imi scot acest certificat. Ce stiti despre scutirile de impozit ?

CU stima
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre legistalie,drepturi si facilitati handicap Gr.2

Post by Cristi »

sokatu wrote:Ok ... deci sa inteleg si eu mai bine de ce acte am nevoie si unde ar trebui sa ma duc ca sa imi scot acest certificat. Ce stiti despre scutirile de impozit ?

CU stima
Ma gandeam ca poate, pana la urma, o sa-ti raspunda cineva, ca si eu sunt interesat, dar vreau sa aflu pas cu pas de la cineva patit, ca asa de studiat pe net...sunt convins ca dupa ce ajungi acolo, afli ca-ti mai trebuie ceva sau ca nu esti eligibil.
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre legistalie,drepturi si facilitati handicap Gr.2

Post by Cristi »

sokatu wrote:Ok ... deci sa inteleg si eu mai bine de ce acte am nevoie si unde ar trebui sa ma duc ca sa imi scot acest certificat. Ce stiti despre scutirile de impozit ?

CU stima
salut. ai reusit sa afli ceva mai detaliat decat este pe forum ? adica exact, care-s pasii, ce acte iti trebuiesc , de unde le iei, cat dureaza, etc. ?
chiar n-or mai fi si altii interesati ?
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre legistalie,drepturi si facilitati handicap Gr.2

Post by Cristi »

Eu tocmai am obtinut incadrarea in grupa de handicap mediu
poti, te rog, oferi detalii ? adica, concret, ce trebuie facut, ce acte iti trebuiesc, de unde le iei (adica e valabil de la orice dr ORL sau e neaparat o clinica desemnata ? ), unde le depui, cam cat dureaza ? mersi anticipat
User avatar
Lutyk.ro
Posts: 15
Joined: Thu Jun 23, 2011 3:05 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre legistalie, drepturi si facilitati handicap grad

Post by Lutyk.ro »

Pe site-ul D.G.A.S.P.C local ar trebui sa gasesti tipizate: scrisoare medicala si cerere de evaluare si incadrare. Te duci la medicul de familie care iti da trimite la un medic ORL. De la ORL iti trebuie un referat si o audiograma. Cu ele te duci inapoi la medicul de familie care iti completeaza scrisoarea medicala tipizata. Cu cererea, scrisoarea medicala, referatul si audiograma te duci din nou la DGASPC si depui dosarul. Cand depui actele iti spune cand sa te intorci si sa iei decizia.
Post Reply