Hipoacuzia neurosenzorială la sugari

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
gia2308
Posts: 3
Joined: Mon Mar 16, 2009 6:59 pm

Hipoacuzia neurosenzorială la sugari

Post by gia2308 »

Bună ziua! Am o fetiță născută prematur la 28 săpt(6luni). În prezent are 10 luni, vârsta corectată - 7 luni. A fost diagnosticată, în urmă cu 2 zile, cu hipoacuzie neurosenzorială bilaterală cu pragul de 80 dbHL (severă?). Deși am citit suficiente informații pe net despre asta, nu prea știu încotro să o iau...Medicul mi-a spus că poate stabili soluția ( proteză sau implant cohlear) abia la 1 an vârstă corectată. Eu am citit, însă, că se pot pune proteze de la 6 luni..? Și, încă ceva, nu vreau să par naivă dar, mai are vreo șansă să-i revină auzul? Macar la un prag mai mic... Poate nu i s-a dezvoltat încă suficient de bine nervul auditiv..Poate, o minune ..?!
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Re: Hipoacuzia neurosenzorială la sugari

Post by apolo »

gia2308 wrote:Bună ziua! Am o fetiță născută prematur la 28 săpt(6luni). În prezent are 10 luni, vârsta corectată - 7 luni. A fost diagnosticată, în urmă cu 2 zile, cu hipoacuzie neurosenzorială bilaterală cu pragul de 80 dbHL (severă?). Deși am citit suficiente informații pe net despre asta, nu prea știu încotro să o iau...Medicul mi-a spus că poate stabili soluția ( proteză sau implant cohlear) abia la 1 an vârstă corectată. Eu am citit, însă, că se pot pune proteze de la 6 luni..? Și, încă ceva, nu vreau să par naivă dar, mai are vreo șansă să-i revină auzul? Macar la un prag mai mic... Poate nu i s-a dezvoltat încă suficient de bine nervul auditiv..Poate, o minune ..?!
Buna gia . nu sunt expert insa pot sa iti dau cateva informatii din ceea ce am cules eu in timp. Din cate stiu , se poate dezvolta ca un copil normal si se poate intergra ca orice om . Daca este vorba despre neurosenzoriala la o varsta asa mica , se poate merge pe aparat auditiv. Dar care ar fi mai potrivit ,aparat sau implant, nu pot sa iti spun intrucat cunostintele mele au o limita . Nervul nu cred ca i se poate dezvolta insa cu ajutorul aparatului / implantului va putea auzi aproape ca un om normal si fiind la o varsta asa mica il va accepta . Spre deosebire de noi nu va trebui sa infrunte acea teama cand iti pui pentru prima data aparat auditiv si te gandesti ce va spune lumea intrucat e mic si nu isi va da seama. Sa speram ca pana va creste el mare , medicii vor pune in aplicare transplanturile cu celule in urechea interna si poate vom merge impreuna , noi batrani si el tanar , sa ne recapatam ceea ce am pierdut odinioara :) . Si sfatul meu este sa nu faci analizele in Romania . Un drum pana in Austria costa mai putin de 100 euro . Chiar daca e mai costisitor si dai un ban , dar crede-ma , la ei obtii rezultate pe cuvant , in timp ce la noi le obtii sub forma de presupuneri .
gia2308
Posts: 3
Joined: Mon Mar 16, 2009 6:59 pm

Hipoacuzia neurosenzorială la sugari

Post by gia2308 »

apolo, îți mulțumesc pentru mesajul optimist ce mi l-ai trimis ! Vom merge mai întâi la Panduri, la dr.Pascu și sper să se schimbe în bine diagnosticul ce ni s-a pus zilele trecute.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Din ce stiu, miracolele de revenire a auzului au loc tocmai la varsta frageda. Si eu recomand o diagnosticare in strainatate, la noi in general totul se reduce la "da, e surd, hai sa-i punem proteza".
Adriana Ivascu
Posts: 1
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:43 pm

Post by Adriana Ivascu »

Buna Gia, spune-mi si mie te rog unde anume ai fost pentru a o testa pe fetita? Este adevarat ca testele de auz la copiii mici se fac cu anestezie? Imi este frica. Am o fetita de 6 luni si medicul pediatru mi-a spus ca ar fi bine sa merg sa-i fac un test. Multumesc anticipat, Adriana
gia2308
Posts: 3
Joined: Mon Mar 16, 2009 6:59 pm

Hipoacuzia neurosenzorială la sugari

Post by gia2308 »

Buna, Adriana

Noi am fost prima data la Clinica Urechii. Acolo, dr. Tudor i-a facut o serie de investigatii-fara anestezie, doar somn natural-, in urma carora a pus diagnosticul de hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala MAI MARE DE 45 db. Ne-a chemat, pt investigatii suplimentare, la Sp. Grigore Alexandrescu. Acolo i-au facut anestezie generala si au concluzionat: .....ca mai sus, de 85 db. Ne-a chemat la urmatorul control la implinirea varstei de 1 an corectat, adica dupa 5 luni. Nu am stat sa treaca timpul si ne-am dus la Panduri, la dr. Pascu. Acolo nu i-a facut nici o anestezie- nefiind spital de pediatrie- si, in somn natural, i-a facut toate investigatiile: otoemisiuni, ASSR, etc. Concluzia dr-ului Pascu: hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala de 95 db, fara praguri la dreapta. I-am pus proteze Simens Explorer 500 XP, in urma cu aprox. 3 luni. De atunci ne tot chinuim cu reglajele. Nu are mari imbunatatiri ale auzului- nu aude vocile- si nici nu le suporta la urechi mai mult de 5 min. Le smulge si se trage de urechi.

Daca mai citeste cineva msg, va rog sa-mi explicati ceva ce nu inteleg si nici medicii nu-mi pot explica. In urma cu 5 luni, cand a fost diagnosticata, nu auzea nimic, nici macar bataile din palme in spatele ei. Pe masura ce a trecut timpul, a inceput sa auda- progresiv- bataile palmelor, chiar si de la cativa metri, ajungand acum sa auda si anumite jucarii foarte zgomotoase. Toate astea se intampla fara proteze, pt ca nu le suporta mult timp. Pare ca-i revine auzul, putin cate putin, fenomen inexistent in hipoacuzia neurosenzoriala.

Sper ca nu te-am plictisit cu msg meu lung, Adriana! Deci, anestezie gen. nu se face decat la sp. de pediatrie. Am auzit, insa, ca dr. Pascu de la Panduri este f bun. Iti recomand sa te duci in mai multe locuri, caci nu strica niciodata mai multe pareri.

Va doresc multa sanatate si va tin pumnii pt un rezultat OK ! Astept vesti de la voi.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Hipoacuzia neurosenzorială la sugari

Post by Keo »

gia2308 wrote:Daca mai citeste cineva msg, va rog sa-mi explicati ceva ce nu inteleg si nici medicii nu-mi pot explica. In urma cu 5 luni, cand a fost diagnosticata, nu auzea nimic, nici macar bataile din palme in spatele ei. Pe masura ce a trecut timpul, a inceput sa auda- progresiv- bataile palmelor, chiar si de la cativa metri, ajungand acum sa auda si anumite jucarii foarte zgomotoase. Toate astea se intampla fara proteze, pt ca nu le suporta mult timp. Pare ca-i revine auzul, putin cate putin, fenomen inexistent in hipoacuzia neurosenzoriala.
Nu, in cazul copiilor exista sanse de vindecare naturala, daca au fost prematuri. Dar probabil doctorii ori nu stiu asta ori nu vor sa dea sperante parintilor. Daca recuperarea are loc, super, e un miracol. Daca nu are loc, ei au generalizat deja ca hipoacuzia neurosenzoriala nu e vindecabila.

Doar un exemplu:
Department of Otolaryngology-Head and Neck Surgery, Xinhua Hospital, Shanghai Jiaotong University School of Medicine, Shanghai, 200092, China.

OBJECTIVE: To analyze the reasons of hearing recovery of newborns and infants which were diagnosed hearing loss within 3 months old by universal newborn hearing screening (UNHS) system. METHOD: Newborns and infants born from Nov. 2001 to Jun. 2005 in Shanghai who failed UNHS were studied. Audiometric evaluations were performed in Shanghai Children's Hearing and Speech Center. Those with hearing loss were diagnosed within 3 months old and were followed-up at least 6 months. Analysis was carried out targeting for hearing recovery cases. RESULT: Six hundred and eighty-one cases failed the UNHS and were confirmed hearing loss within 3 months old. During the 6-24 months period of followed-up, 94 (13.8%) of 681 infants caught normal hearing. Among these 94 infants(115 ears), otitis media with effusion was found in 56 cases (59.6%), no reasonable cause was found in the other 38 cases (40.4%). Among the 115 ears which recovered to normal, there were 105 ears (91.3%) with primary diagnosis of mild hearing loss, 8 ears (7.0%) with moderate hearing loss and 2 ears (1.7%) with moderate-severe hearing loss. No recovery was found in the cases with primary diagnosis of severe and profound hearing loss. CONCLUSION: Newborns and infants with hearing loss diagnosed within 3 months old have possibility to recover as they are growing. The critical reasons might be self-recovery from otitis media with effusion and outcomes of central auditory system development.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16981467
Post Reply