Experiente cu telefoane

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
Post Reply
lm
Posts: 19
Joined: Mon Dec 11, 2006 10:42 am
Location: Tg-Mures

Experiente cu telefoane

Post by lm »

Haideti sa ne impartasim experientele si in folosirea diferitelor tipuri de telefoane in paralel cu aparate auditive.
Eu ca telefon fix recomand Panasonic cel care are reglaj de volum, telefon simplu fara display.
Dintre telefoane mobile am incercat mai multe tipuri de Nokia dar numai 2760 nu are interferenta acea deranjanta care apare din cand in cand.
In Ungaria am vazut ca se vand niste bucle magnetice care se racordeaza la telefon si transmit semnalul in aparatul auditiv, dar n-am reusit sa le probez, are cineva experienta cu asa ceva ?
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

referitor la telefonul fix , aparatele mele comuta automat pe modul de telefon si aud destul de bine fara sa fie nevoie sa pun magnetul .
Doru
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2009 8:30 pm

Post by Doru »

Foarte utile sant castiile pentru telefoanele mobile, nu mai apare bruiaj
De preferat sa se scoata membrana din capsula, in acest fel nu se mai aude conversatia in jur !
cosmin_72
Posts: 41
Joined: Thu Dec 25, 2008 10:35 pm

Post by cosmin_72 »

In Ungaria am vazut ca se vand niste bucle magnetice care se racordeaza la telefon si transmit semnalul in aparatul auditiv, dar n-am reusit sa le probez, are cineva experienta cu asa ceva ?

eu am incercat sa ajut cativa dintre posesori prin aceasta metoda.. dar evident nimeni nu doreste macar sa fac o proba.


la fel si aparatele care sunt postate pe sectiunea vanzari ,se prefera sa se intrebe de bombe de "aparate" la 100 de ron decat un aparat performat la jumatate de pret.- scuze de offtopic
lm
Posts: 19
Joined: Mon Dec 11, 2006 10:42 am
Location: Tg-Mures

Post by lm »

cosmin_72 wrote: eu am incercat sa ajut cativa dintre posesori prin aceasta metoda.. dar evident nimeni nu doreste macar sa fac o proba.
Ai putea sa detaliezi unde,cand, cu ce ?
cosmin_72
Posts: 41
Joined: Thu Dec 25, 2008 10:35 pm

Post by cosmin_72 »

cosmin_72
Posts: 41
Joined: Thu Dec 25, 2008 10:35 pm

Post by cosmin_72 »

Pentru telefonul mobil va pot oferi un produs putin asemanator MyLink de la Phonak

Cum functioneaza?
Pe baza inductiei magnetice, transmise de catre dispozitiv aparatului auditiv care este comutat pe pozitia T (bobina sau telecoil)

Cum ma ajuta sa vorbesc la telefon?
Dispozitivul se conecteaza cu telefonul prin conexiune bluetooth catre orice telefon care detine aceasta functie

Cum arata?
Un colier care se pune la gat, comod si putin vizibil


Daca este cineva interesa sa cumpere acest produs ma puteti contacta si il pot lasa pentru proba si testare.

Daca sunt nelamuriri va rog sa le scrieti.
Multumesc
lm
Posts: 19
Joined: Mon Dec 11, 2006 10:42 am
Location: Tg-Mures

Post by lm »

In ce oras, cat costa ?
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

cosmin_72 wrote:Pentru telefonul mobil va pot oferi un produs putin asemanator MyLink de la Phonak

Cum functioneaza?
Pe baza inductiei magnetice, transmise de catre dispozitiv aparatului auditiv care este comutat pe pozitia T (bobina sau telecoil)

Cum ma ajuta sa vorbesc la telefon?
Dispozitivul se conecteaza cu telefonul prin conexiune bluetooth catre orice telefon care detine aceasta functie

Cum arata?
Un colier care se pune la gat, comod si putin vizibil


Daca este cineva interesa sa cumpere acest produs ma puteti contacta si il pot lasa pentru proba si testare.

Daca sunt nelamuriri va rog sa le scrieti.
Multumesc
se aude clar?
User avatar
alexmirica
Posts: 28
Joined: Sun Aug 30, 2009 10:50 am
Location: Bucuresti :((
Contact:

Post by alexmirica »

Pentru telefonul mobil exista Tek Bluetooth Remote de la Siemens, se cupleaza la telefonul mobil prin Bluetooth, si de la remote transmite la aparate prin e2e Wireless. Iar pentru telefonul fix exista Tek Transmitter, ce transmite prin Bluetooth la Tek Remote.
Mai bun de atat nu am gasit.
cretu carmen
Posts: 9
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:07 pm

Re: Experiente cu telefoane

Post by cretu carmen »

am citit si eu ce scrieti cu experientele cu telefoanele,da,aparatul meu are reglaj pentru cel fix,dar cu mobilul este jale,trebuie sa dau pe difuzor,si este deranjant caci nu vreau sa auda si altii conversatia,nu am reusit sa imi iau din cele noi care sa aiba si conexiunile despre care vorbiti,am nokia 6111,bunicel nu face asa inetrferenta ca altele dar daca se va putea si mai bun...si cat costa ceea despre ce zicea cosmin 72?
cosmin_72
Posts: 41
Joined: Thu Dec 25, 2008 10:35 pm

Re: Experiente cu telefoane

Post by cosmin_72 »

cei de la nokia au facut ceva asemanator si banuiesc mult mai performant decat ce am eu.. (cel putin asa cred, nu am comparat)

se cheama Nokia LPS-5
aveti mai jos linkuri utile.. pretul ramane cam piperat :cry:

http://www.nokia.ro/produse/accesorii/t ... ecificatii
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Experiente cu telefoane

Post by Keo »

Piperat int-adevar, dar exista si generatiile anterioare LPS-4 sau LPS-3, wired, care probabil sunt mai ieftine. Inteleg rostul la wireless cand iti lasi telefonul pe birou si te plimbi prin camera, dar sa tii bluetooth-ul la piept si telefonul la 10cm distanta in buzunar, pentru asta injumatatind performanta bateriei ... mi se pare aberant.
Post Reply