Permis auto pentru hipoacuzici

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
MARIO
Posts: 1
Joined: Thu Nov 09, 2006 4:56 pm

Permis auto pentru hipoacuzici

Post by MARIO »

Am o scadere auditivă bilaterală medie, am aparate auditive, pot să-mi iau permis auto? Am auzit că nu se poate şi nu vreau să plătesc analizele medicale complete şi apoi să aflu că am dat banii degeaba.

Nu cred ca aş avea probleme în trafic, mă gândesc că dacă se poate conduce cu ochelari ar trebui să se poată şi cu proteză auditivă.
Costel
Posts: 20
Joined: Fri Oct 06, 2006 4:08 pm

Post by Costel »

Din ce stiu, da, se poate. La testele medicale vor specifica "apt cu protezare" si pe permis cred ca o sa apara una din cele doua clase din ANEXA 6, CODURILE COMUNITARE ARMONIZATE:
Conducătorul auto (probleme medicale):
02. Proteză auditivă/aparat auditiv
02.01. Proteză auditivă pentru o ureche
02.02. Proteză auditivă pentru ambele urechi
nuconteaza25
Posts: 22
Joined: Mon Dec 18, 2006 6:27 pm
Contact:

Re: Permis auto pentru hipoacuzici

Post by nuconteaza25 »

MARIO wrote:Am o scadere auditivă bilaterală medie, am aparate auditive, pot să-mi iau permis auto? Am auzit că nu se poate şi nu vreau să plătesc analizele medicale complete şi apoi să aflu că am dat banii degeaba.

Nu cred ca aş avea probleme în trafic, mă gândesc că dacă se poate conduce cu ochelari ar trebui să se poată şi cu proteză auditivă.
eu nu aud .. sufar hipoazcuzie bilaterala profunda. am condus masina.. muuult ori!
Eu am permis de conducere. e voie sa conduci masina! eu am 28 de ani.. am luat permis 18 ani!
succes la examen!!
Post Reply