@Florrya - viata intr-o tara straina a unui hipoacuzic

Un jurnal online in care iti poti posta impresiile despre amintirile, experientele si hobbyurile personale.
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

@Florrya - viata intr-o tara straina a unui hipoacuzic

Post by florrya »

Ciao, sunt noua in acest blog. M-am luptat mereu din greu sa razbat in viata cu hipoacuzia,dar esentialul e ca speranta nu m-a parasit. Acum sunt intr-o tara straina,unde totul e inca mai greu pt mine,dar pt ca sentimental nu sunt singura,ma ajuta sa depasesc mai ales dorul de familie si faptul ca nu am gasit inca de munca. Sunt f sensibila si vulnerabila dar merg inainte. As vrea sa stiu cum s-a integrat un hipoacuzic intr-o tara straina,cum se descurca,daca munca il/o satisface,daca depune un efort mai mare deca cei care nu au aceasta problema-ceea ce e normal. Personal nu mai vad hipoacuzia ca pe un complex de mult timp. Dar in situatii speciale precum a trai intr-o tara straina te lovesti din nou de anumite greutati. Altfel m-am integrat f. bine. Dac unii dintre voi sunteti intr-o tara straina,sunt curioasa sa aflu si istoriile voastre.[/b]
Ciprian Vasile
Posts: 23
Joined: Tue Mar 04, 2008 11:44 pm

Re: viata intr-o tara straina a unui hipoacuzic

Post by Ciprian Vasile »

Eu am lucrat vreo 3 ani in UK ,lucram intro fabrica alimentara, totul era simplu in sesnsul ca acolo erau un zgomot si o harmalaie incat nu era necesar sa 'discuti' prea multe cu ceilalti,ma prindeam imediat ce mi se cerea sa fac.
Plus ca erau o gramada de oameni straini care pur si simplu nu rupeau o boaba englezeste.
Engleza mea era excelenta de dinainte sa ajung acolo, scris citit vorbit, mai putin discutii..
In afara fabricii practic nici nu e nevoie sa sa stii limba,in magazine pur si simplu iei ce trebuie sa intinzi banii vanzatoruli.
Rar era totusi cate o situatie unde era mai mult de "discutat", pe la banca sau medic, mai ceream ajutorul unui coleg roman.
Conteaza si genul de job si sa ai totusi niste amici pentru situatii mai complexe.
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: viata intr-o tara straina a unui hipoacuzic

Post by florrya »

Buna Ciprian, scuze ca nu ti-am raspuns la mesajul publicat la topicul meu. Eu, acum ma aflu in tara de cateva luni. Experienta in Italia mi-a fost totusi utila cu tot cu greutati. Ma voi intoarce acolo, dar in vacanta deocamdata, de lucru inca nu am gasit, dar speranta nu moare.
Mult noroc acolo unde esti tu!
Ciprian Vasile
Posts: 23
Joined: Tue Mar 04, 2008 11:44 pm

Re: viata intr-o tara straina a unui hipoacuzic

Post by Ciprian Vasile »

Eu m-am intors definitiv in tara de 3 ani si mi-am deschis un laborator foto la mine in oras,ma ocup acum de fotografie de nunta-evenimente si comercial,am scris mai mult in cealalta discutie legata de probleme la locul de munca si discriminare, astept cu multa nerabdare detalii despre aparatul tau daca spui ca ti-a rezolvat problemele!
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Jurnal/ blog autobiografic, in dubal limba.

Post by florrya »

Buna tuturor!
Acesta este blogul meu, vi-l fac cunoscut deoarece stiu ca ranile se vindeca numai vorbind despre ele si interactionand cu ceilati. Va invit sa imi lasati parerile voastre, comantariile. Are si varianta in limba romana.

http://cupoladivetro.blogspot.com/


Dat fiind ca pe acest forum foarte greu se leaga prieteniile si nu prea se comunica, nu prea am fost prezenta decat pe forumul italian, unde am legat multe prietenii.
O sa incerc sa tin pasul cu voi daca sunteti si voi mai prezenti si nu va mai "certati" pe acest site fain. :lol:
O zi buna tututor!
Last edited by florrya on Fri Dec 03, 2010 10:48 pm, edited 2 times in total.
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: viata intr-o tara straina a unui hipoacuzic

Post by florrya »

Ciprian Vasile wrote:Eu m-am intors definitiv in tara de 3 ani si mi-am deschis un laborator foto la mine in oras,ma ocup acum de fotografie de nunta-evenimente si comercial,am scris mai mult in cealalta discutie legata de probleme la locul de munca si discriminare, astept cu multa nerabdare detalii despre aparatul tau daca spui ca ti-a rezolvat problemele!

Ei, nu mi-a rezolvat toate problemele, insa de vorbit eu vorbesc numai cu vocile cunoscute...nu ma "aventurez" deoarece sunt obisnuita cu cititul pe buze. Aparatul meu e de la Phonak, sunt oricum si alte marci puternice, ar trebui sa probezi, eu am facut proba la Audionaova inainte sa cumpar. Al meu, recomandat pentru nivelul meu de hipoacuzie este naida, de la phonak, cum spuneam. M-a costat mult, dar ptr mine a meritat, are claritate, insa nu reda auzul normal, nu are cum.
Iata ultima mea audiograma:
-125-80 db
-250-90 db
-500-90 db
-1000-100 db
-2000-100 db
-4000-120 db

Tu ar trebui sa te mai interesezi, exista aparate puternice, dar atentie, ca firmele iti tot lauda pana te ametesc, iti alimenteaza iluziile.
Ideal ar fi sa mergi la o firma care accepta sa probezi, si sa suni si pe cineva, sa vezi cu auzi...
Al meu e automat, trece singur pe programul de telef, doar ca in momentul cand il pun la ureche, treb sa astepte cealalta persoana cateva clipe, trecerea asta imi "taie" auzul, nu aud nimic...apoi se aude.
O zi buna!
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Jurnal/ blog autobiografic, in dubla limba.

Post by florrya »

Exact ce ziceam :lol: Cu voi se leaga mult mai greu prietenie decat cu strainii. :mrgreen: E chiar asa de greu sa comunicam intre noi despre problemele noastre? Sa facem simpla amicitie? sau sunteti atat de ocupati, incat va luati de pe site doar informatiile de care aveti nevoie si dispareti?
Daca sunteti pe Facebook, dati-mi un mesaj privat si ne putem gasi si acolo. :roll:
Ciao tuturor! :D
bebeadrian99
Posts: 1
Joined: Tue Mar 02, 2010 3:11 am

Re: viata intr-o tara straina a unui hipoacuzic

Post by bebeadrian99 »

buna eu am lucrat constructii si sofer de cele mai multe ori se zice ca nu sti engleza asa scapi usor te faci pur si simplu ca nu intelegi dar problema e alta se prinde cam greu engleza de mine si de comunicare ai nevoie mai tot timpul acum port un aparat mai ieftin luat din ro ma ajuta dar putin cat despre boala nici nu mai stiu ce am am fost la mai multi medici si nu au fost 2 cu acelasi diagnostic daca stie cineva un doctor bun in londra chiar si privat sau un sfat ceva poate chiar sin un centru de protezare sami trim si mie pe adresa mea de mail sau aici sau daca cineva vrea sa vb cu mine pe mes bebeadrian99 sunt derutat si descumpanit de multi doctori unde te duci te trim direct la un amic care are centru de protezarechiar daca tu nu ai nevoie de cand port aparatul mi a scazut auzul in asa hal incat nu mai pot sta fara el imi este si greu sa navighez pe net caci sunt cam nou in asa ceva si nu prea le am
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: viata intr-o tara straina a unui hipoacuzic

Post by florrya »

bebeadrian99 wrote:buna eu am lucrat constructii si sofer de cele mai multe ori se zice ca nu sti engleza asa scapi usor te faci pur si simplu ca nu intelegi dar problema e alta se prinde cam greu engleza de mine si de comunicare ai nevoie mai tot timpul acum port un aparat mai ieftin luat din ro ma ajuta dar putin cat despre boala nici nu mai stiu ce am am fost la mai multi medici si nu au fost 2 cu acelasi diagnostic daca stie cineva un doctor bun in londra chiar si privat sau un sfat ceva poate chiar sin un centru de protezare sami trim si mie pe adresa mea de mail sau aici sau daca cineva vrea sa vb cu mine pe mes bebeadrian99 sunt derutat si descumpanit de multi doctori unde te duci te trim direct la un amic care are centru de protezarechiar daca tu nu ai nevoie de cand port aparatul mi a scazut auzul in asa hal incat nu mai pot sta fara el imi este si greu sa navighez pe net caci sunt cam nou in asa ceva si nu prea le am
Buna,
Daca dai o cautare cu google, scrie doar "centru protezare, Londra" iti va da niste link-uri. Asa poate gasesti o firma de proteze la tine in Londra, dar oricum tot te vor trimite la un medic ORL mai intai, altfel nu e posibil sa cumperi aparat dupa cum vrei tu.

Inainte iti face un control auditiv, audiograma, dupa care mergi inapoi la firma si iti recomanda ei aparatul potrivit nivelului tau de auz dupa audiograma facuta. Depinde si ce legi are Anglia, dar sigur fara semnatura unui ORL-ist nu poti cumpara, asa am vazut in Italia. Aici insa daca nu ar fi fost CAS-ul, cred ca nici nu era obligatorie recomandarea ORL-istului.
Imi pare rau ca esti atat de descumpanit. Pierderea niveluui de auz pe masura ce porti aparatul-la mine e mai imperceptibil- depinde. Nu toate hipoacuziile sunt la fel, dar poate si aparatul tau nu e potrivit ptr tine.... Nu stiu ce sa zic.

Cat despre net, invata-l ca iti foloseste! :D imi e doar cam greu sa urmaresc scrisul fara punct si virgula si fara inceput de rand, continuu :lol:
rodi
Posts: 25
Joined: Tue Oct 12, 2010 5:03 pm

Re: viata intr-o tara straina a unui hipoacuzic

Post by rodi »

Si cu limba romana suntem ca intr-o tara straina.
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: Jurnal/ blog autobiografic, in dubal limba.

Post by MifTy »

... ai ochi de vultur, fata, de pui lumea să citească litere albastru-închis pe fond negru!!! :lol:
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Jurnal/ blog autobiografic, in dubal limba.

Post by florrya »

MifTy wrote:... ai ochi de vultur, fata, de pui lumea să citească litere albastru-închis pe fond negru!!! :lol:
Unde vezi litere albastru inchis pe fond negru?
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Jurnal/ blog autobiografic, in dubal limba.

Post by florrya »

florrya wrote:
MifTy wrote:... ai ochi de vultur, fata, de pui lumea să citească litere albastru-închis pe fond negru!!! :lol:
Unde vezi litere albastru inchis pe fond negru?


Acum, dand click pe link-ul blogului meu aici pe Auz.ro, vad ca intr-adevar e albastru, dar realitatea e ca blogul meu nu e asa, are literele deschise la culoare pe fond maro...
De ce intrand de aici pe blog, literele sunt albastre??!
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: Jurnal/ blog autobiografic, in dubal limba.

Post by MifTy »

nu ştiu!!!

poate pentru că blogger e cam varză??? :D
l-am folosit şi eu, pentru basic-blogger e ok, dar de cum vrei mai mult, se rupe filmul...

fă de probă un blog pe wordpress, şi vezi cum te înţelegi cu el.
pe wordpress.com o să ai nişte limitări, dar măcar îţi faci idee cu ce se mănâncă, şi dacă vrei, poţi face un cont de webhost gratuit, sau poţi cumpăra webhost, şi bagi un blog pe wordpress pe care-l poţi controla 100%.
bineînţeles, asta presupune să umbli în cunoştinţă de cauză la setări!!! :D
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Jurnal/ blog autobiografic, in dubal limba.

Post by florrya »

MifTy wrote:nu ştiu!!!

poate pentru că blogger e cam varză??? :D
l-am folosit şi eu, pentru basic-blogger e ok, dar de cum vrei mai mult, se rupe filmul...

fă de probă un blog pe wordpress, şi vezi cum te înţelegi cu el.
pe wordpress.com o să ai nişte limitări, dar măcar îţi faci idee cu ce se mănâncă, şi dacă vrei, poţi face un cont de webhost gratuit, sau poţi cumpăra webhost, şi bagi un blog pe wordpress pe care-l poţi controla 100%.
bineînţeles, asta presupune să umbli în cunoştinţă de cauză la setări!!! :D

Multumesc dar deocamdata ma impac bine cu Blogger. Nu s-a plans nimeni iar eu citesc acolo multe bloguri.
Cat despre setari stiu ca trebuie sa folosesti Html :lol:

Eu cred ca de aici pe Auz.ro cumva nu se poate intra corect pe blogspot...poate vor raspunde administratorii forumului, dar ma indoiesc, va trebui atunci sa sterg postul... De pe Facebook am vazut ca se intra corect.
O zi buna! :)
Post Reply