Programator Hi-Pro

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

sirius wrote: Daca ai intra putin mai in profunzime ai fi uimit si ai simti mai multa responsabilitate in afirmatiile pe care le faci....
off-topic: Nu vreau să transformăm acest forum într-un loc de dispute personale. Orice utilizator poate aprecia cât de "în profunzime" mă aflu în domeniu, în timp ce tu te afli în profunzime doar în sistem, nu şi în domeniu. Putem face un topic special dedicat mostrelor de "profunzime" din mesajele tale, ceea ce le-ar permite utilizatorilor să-şi formeze o părere şi mai clară despre nivelul audiologilor din RO.

Incompetenţă şi lipsă de profesionalism se întâlneşte şi în Germania şi în Austria, nu numai în RO. Nimeni nu se naşte învăţat şi volumul de cunoştinţe care trebuie acumulate e atât de mare, încât orice aprofundare într-o direcţie se plăteşte cu restanţe în alte direcţii, restanţe care trebuie recuperate, iar în Germania şi Austria, audiologii chiar fac eforturi pentru recuperarea acestor restanţe. În România, din păcate, nu.

Cât priveşte preferinţa de a utiliza "originea afecţiunii" sau "originea deficienţelor auditive", în loc de "etiologie", am presupus că majoritatea cititorilor, membri sau nu pe acest forum, vor înţelege mai uşor termenii respectivi, decât "etiologie". Atunci când doreşti să foloseşti termeni inaccesibili utilizatorului mediu de aparate auditive, simte-te liber să o faci. Voi explica fiecare termen pe înţelesul tuturor, cum s-a întâmplat cu AGC-I şi AGC-O.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

sirius wrote: ... si incerci sa ma convingi ca stii despre e vorbesti, dar confunzi receiverul cu difuzorul intr-un alt topic de pe acest site ( receiverul este microfonul, sa stii, se numeste casca ceea ce voiai tu sa compari cu difuzorul:-))), ...
Dincolo de argumentele foarte pertinente furnizate de admin, aş avea o sugestie pentru sirius: ce-ar fi să-i contactezi pe cei de la Knowles şi pe cei de la Sonion (Microtronic) şi să le explici şi lor care sunt receptoarele şi care sunt microfoanele.

http://www.knowleselectronics.com/
http://www.sonion.com/Sonion/Products%2 ... ivers.aspx
http://www.sonion.com/Sonion/Products%2 ... hones.aspx

Nu de altceva, dar ei le produc. :lol: Siemens, Phonak şi toţi ceilalţi le cumpără de la ei, iar ei se fac de râs în faţa clienţilor, confundându-şi diverse categorii din produsele proprii.
sirius wrote: Oare stiai ca un reglaj prost poate duce la o inrautatire a capacitatii de a procesa cuvintele pentru tot restul vietii? Sau la deprivare auditiva? ...
Asta e una dintre legendele foarte dragi audiologilor. Pentru că le oferă ocazia să-şi sublinieze importanţa lor şi a activităţii lor. Ca orice legendă, are şi un sâmbure de adevăr: există un risc real de a deteriora capacitatea auditivă pe care o (mai) are pacientul, în cazul utilizării la putere maximă a unor aparate extrem de puternice, capabile să livreze o putere de ieşire de 135 - 140 dB SPL. Astfel de aparate sunt foarte rare, iar utilizarea lor la putere maximă e şi mai rară. Şi trebuie menţionat, înainte de orice, că toate sunt BTE-uri, deci orice utilizator de ITE / CIC iese din discuţie.

Teoretic, ce se presupune că face audiologul? Împiedică pacientul să ajungă în posesia unui astfel de aparat? I-l reglează pentru a-l împiedica să atingă puterea maximă (reglajul PC, de-obicei) ? Îi blochează potenţiometrul de volum, ca pacientul să nu-l poată da mai tare? De-obicei, pacienţii care au reală nevoie de un aparat atât de puternic, se descurcă foarte greu cu el, pentru că amplificarea foarte mare îl face să fluiere şi din simplul motiv că se află la 2 metri de un perete. Iar pacientul ajunge adesea să-l dea mai încet decât i-ar trebui, în încercarea de a-l face să fluiere mai rar.

Există şi pacienţi "necooperanţi", în care nu se poate avea încredere că vor lăsa aparatul aşa cum a fost reglat, iar pentru aceştia se folosesc aparate care fie nu dispun de reglaj exterior de volum, fie îl au mascat de un capac sau blocat cu un şurub - precauţii valabile de-obicei şi pentru copii. Dar astfel de pacienţi sunt de-obicei internaţi în instituţii speciale, ei nu fac parte dintre cei care schimbă impresii pe un forum sau dintre cei care şi-ar cumpăra propriul Hi-Pro, exasperaţi de vizitele permanente la audiolog. Iar cei care şi-ar cumpăra propriul Hi-Pro, ar face-o pentru că sunetul nu e destul de clar, nu pentru că nu e destul de tare. :!:
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Programator Hi-Pro

Post by Harald »

Harald wrote: ... dacă în România ar interesa pe cineva să-şi achiziţioneze un programator Madsen Hi-Pro ...
O ofertă actuală de pe Ebay UK. 250 de lire sterline cu 24 de ore înainte de expirarea termenului reprezintă şanse mari pentru un preţ final cât se poate de rezonabil.

http://cgi.ebay.co.uk/HI-PRO-NOAH-COMPA ... 286.c0.m14

Dacă link-ul nu funcţionează, se poate căuta după numărul de articol:

Item number: 270248694354

HI-PRO NOAH COMPATIBLE HEARING AID PROGRAMMING BOX
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

S-a vândut cu 285 de lire sterline.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

sincer urmaresc disputa intre 2 oameni dintre care unul ne-ar putea ajuta pe noi hipoacuzicii . de ce sa nu cadeti la un compromis si sa nu oferiti ajutor dublu in loc de unul "single" ? noi suntem aici , voi acolo , noi avem nevoie de voi nu de contradictiile dintre voi. si intr-un final ce se intelege ? ca eu sincer nu am inteles nimic din contradictiile voaste. unul e vanzator altu e audiolog cinstit. va rog , incetati daca se poate cu astfel de contradictii avem intrebari pt voi si avem nevoie de voi sa ne fiti alaturi. multumesc :roll:
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

apolo wrote: de ce sa nu cadeti la un compromis si sa nu oferiti ajutor dublu in loc de unul "single" ?

Uneori, nu există loc pentru compromisuri. Un semafor e roşu sau verde, iar în funcţie de asta traversezi sau nu traversezi. Nu ai ce compromis să faci.
apolo wrote: unul e vanzator altu e audiolog cinstit.
Nici una, nici alta :lol: Nici eu nu sunt vânzător, nici el nu e audiolog cinstit. Despre posibilitatea ca lucrurile să stea invers - eu, audiolog n-am fost niciodată. Am fost implicat în activităţi care mi-au oferit ocazia (nu şi prerogativele) de a evalua profesionalismul şi corectitudinea unor audiologi şi constatările au fost deprimante. Iar pentru pacient, sunt şi mai deprimante.
Cu scuzele de rigoare pentru că fac reclamă pe forum, eu n-am întâlnit în România decât un singur audiolog de bună credinţă: [dark-light]. Nu ne cunoaştem personal, nu ştiu cum arată, dar timp de peste 2 ani am văzut ce scrie pe mai multe forumuri şi e singura la care am putut "vedea" profesionalism şi corectitudine. Or mai fi şi alţii, dar nu i-am întâlnit eu. În timp ce oameni lipsiţi de profesionalism şi de corectitudine se găsesc cu zecile în acest domeniu. Iar pe ăştia i-am tot întâlnit, slavă Domnului! :lol:

Mai există câţiva care nu sunt necinstiţi, dar sunt destul de "inocenţi" în programarea aparatelor, iar de depanare, nici n-are rost să vorbim: n-o abordează aproape nimeni. Firmele distribuitoare preferă să facă totul la Bucureşti, pentru a nu răspândi cunoştinţele de specialitate în teritoriu, iar pe cont propriu nu pare să încerce nimeni nimic.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Producătorii de componente (microfoane, receptoare etc.) pentru aparate auditive şi-au mai actualizat site-urile, am remarcat că link-urile dintr-un mesaj mai vechi nu mai funcţionează.

Noile link-uri pentru microfoane şi receptoare Knowles:

http://www.knowles.com/search/products/ ... rument.jsp (microfoane)
http://www.knowles.com/search/products/ ... rument.jsp (receptoare)

Sonion a fost achiziţionată de Technitrol în 2008 şi a devenit parte a "Technitrol’s Electronic Components Segment" care operează pe piaţă sub numele Pulse.

Un catalog de componente produse de Pulse pentru aparate auditive este disponibil aici:
MedTech Products Catalog - 2008 (not divided in to small sections - 44 pages (5.5MB)
http://www.pulseeng.com/file.php?3439
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

multumim pt info. si eu am aceeasi parere de darky :P
Doru
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2009 8:30 pm

Post by Doru »

De vanzare Hi-Pro : http://cgi.ebay.com/USB-Hi-Pro-HEARING- ... 286.c0.m14

Item number : 400065891609

Pretul este cam maricel dar merita, sant noi, sant pe interfata USB, livrare si in Romania pentru 48$ ! deci cost total 898$
alexys
Posts: 4
Joined: Tue Aug 04, 2009 7:13 pm

Post by alexys »

@Harald, si eu ma ocup de programarea unor "dispozitive" la care difera tipul protocolului folosit, mufele si programele (inclusiv cu chei hardware de protectie unele). Desi in mod uzual lucrez doar cu 3 marci, am tot ce trebuie pentru ce s-a importat in Romania si nu numai, asta fiindca mi-ar fi si rusine sa spun ca nu ma pot baga, nu ma pricep, etc... Eu as avea multe scuze dar altii nu au, atata timp cat obligatoriu exista Hi-Pro si mai trebuie doar o mufa de adaptare de la marca la marca, conluzia mea e ca nu la toti le place ceea ce fac si se multumesc ca au un salariu si abia asteapta sa iasa la pensie. Despre copierea Hi-Pro-ului de catre chinezi, daca era un produs cerut (sa zicem peste 2000 buc necesare in Ro), il bagau in productie, fii fara grija, exista Nokia N95 de juri ca-i adevarat daca nu-l testezi.
@Doru, daca, dupa studierea programului si a "facilitatilor" pe care le poate oferi aparatul, o sa ajung la concluzia ca se merita sa te deranjez (macar de-o bere sa iasa reglajul, ca de reglajul gratuit nu-s multumit), atunci o sa te solicit, daca te-ai descurcat cu al tau si ai rabdare si oarecum timp, ai putea incerca sa-ti scoti din cand in cand de-o cafea ca-i pacat sa ai un Hi-Pro si sa se puna praful pe el ...
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

alexys wrote: conluzia mea e ca nu la toti le place ceea ce fac si se multumesc ca au un salariu si abia asteapta sa iasa la pensie.
Majoritatea românilor se ocupă de lucruri care îi depăşesc, asta e realitatea :lol:
Iar audiologii nu fac excepţie, ba chiar dimpotrivă.
alexys wrote: Despre copierea Hi-Pro-ului de catre chinezi, daca era un produs cerut (sa zicem peste 2000 buc necesare in Ro), il bagau in productie
În prezent, Hi-Pro-ul se fabrică oricum în China, iar modelul USB pentru care a pus Doru link-ul se găsea până acum vreo 2 luni numai pe site-uri din China şi pe Ebay Singapore, în loturi de câte 10 bucăţi.

Dar cerere prea mare n-o să fie niciodată, pentru că mai trebuie să şi înţelegi CE programezi, la un aparat auditiv. Am văzut o mulţime de inşi care descriu magistral compresia de dinamică, unii au chiar doctorate în domeniu :P dar asta nu înseamnă că sunt capabili să recunoască efectul compresiei, într-o anumită bandă de frecvenţă, atunci când ascultă un aparat auditiv în timpul programării.

Pentru majoritatea audiologilor, programarea aparatelor auditive e "monkey business", asta când nu se limitează la auto-fit.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Harald wrote:În prezent, Hi-Pro-ul se fabrică oricum în China, iar modelul USB pentru care a pus Doru link-ul se găsea până acum vreo 2 luni numai pe site-uri din China şi pe Ebay Singapore, în loturi de câte 10 bucăţi.
Inca se mai afla la loturi de 10. Iar in linkul lui Doru sunt fix 10 de vanzare. :)
Doru
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2009 8:30 pm

Post by Doru »

Cred ca se intelege de ce am folosit ghilimele cand am scris "Made in China" ma refeream, desigur, la aparate copiate ! ceea ce nu este cazul cu Hi-Pro

Am uitat sa precizez ceva important, referitor la cumpararea aparatului Hi-Pro : La ridicarea pachetului din posta vamala, trebuie sa prezentati un certificat medical O.R.L, in caz contrar pachetul respectiv se preda doar dupa ce se achita o foarte mare taxa. Pachetele care sosesc din afara Uniunii Europene sant taxate conform unui nomenclator vamal, daca valoarea declarata depaseste 45 euro.

Link : http://www.customs.ro/ro/calatori/bunur ... olete.aspx
alexys
Posts: 4
Joined: Tue Aug 04, 2009 7:13 pm

Post by alexys »

Utila informatia cu vamuirea, cred ca ar fi destul de neplacuta surpriza.
:D -cam asa e cu China, in primul rand sunt de vina cei ce cauta mana de lucru ieftina, isi taie craca de sub picioare singuri, vezi profitul imediat, nu vezi si ca peste un timp intreg "mainland-ul" va avea produsul tau la vanzare desi doar tu ai investit in cercetare. Nu ma deranjeaza ca un produs sa fie facut cu mana de lucru chinezeasca, dar sunt criminali cand se baga ei la propria poductie a ceva ce nu au idee cum se foloseste, nu exista suport tehnic, standarde CTC de respectat...
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

De la chineji, un "USB HI PRO" nou = 500 USD bucata + 200 USD transportul a 10 bucati.
Post Reply