Gadget-uri pentu hipoacuzici

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Gadget-uri pentu hipoacuzici

Post by Keo »

De multe ori port casti ITE cu MP3 player/telefon sa atenuez zgomotul exterior si sa ascult muzica. Daca cineva vrea sa vorbeasca cu mine trebuie sa scot castile. Daca sunt pe motocicleta, trebuie sa scot si casca sa pot scoate castile.

Nu exista cumva un device gen MP3 player care sa faca si amplificarea sunetului exterior prin apasarea unui buton? Cum erau aparatele alea auditive antice, gen RIC, cu eventual bluetooth/mp3 player/etc? Spatiu pentru componente ar fi destul deci pretul ar trebui sa fie ... pamantean.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Gadget-uri pentu hipoacuzici

Post by Harald »

Keo wrote: Nu exista cumva un device gen MP3 player
Ceva de genul device-ului TEK Connect de la Siemens?

http://www.siemens-hearing.com/hearing-aids/tek/
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Mai degraba ceva gen "Pocket hearing aid" cu MP3 player, radio FM, bluetooth stereo, jack 3.5mm si acumulatori standard (AAA) legate la niste casti bune ITE gen Phonak Audéo PFE (Perfect Fit Earphone).

Da, ar fi vizibile (cam toate HA toate sunt) si putin inconfortabile dar ai avea mai multe functii intr-un singur device, protejat de transpiratie, castile schimbabile, baterii pe toate drumurile, spatiu suficient sa indesi in el toate componentele electronice necesare deci un pret rezon, etc. Mergi pe strada si nu te intereseaza zgomotul de fond, bagi o melorie MP3. Te intalnesti cu cineva cunoscut, apesi un buton si trece in modul HA.
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: Gadget-uri pentu hipoacuzici

Post by MifTy »

Keo wrote:De multe ori port casti ITE cu MP3 player/telefon sa atenuez zgomotul exterior si sa ascult muzica. Daca cineva vrea sa vorbeasca cu mine trebuie sa scot castile. Daca sunt pe motocicleta, trebuie sa scot si casca sa pot scoate castile.

Nu exista cumva un device gen MP3 player care sa faca si amplificarea sunetului exterior prin apasarea unui buton? Cum erau aparatele alea auditive antice, gen RIC, cu eventual bluetooth/mp3 player/etc? Spatiu pentru componente ar fi destul deci pretul ar trebui sa fie ... pamantean.
cum arată alea, că n-am avut onoarea???

eu ştiam că erau nişte mini-radiouri RIC, producţie RSR... am reparat ceva bucăţi pe vremea lui Ceaşcă, şi chiar şi după...
Post Reply