Phonak Supero 412

Totul despre protezele auditive purtate.
Doru
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2009 8:30 pm

Phonak Supero 412

Post by Doru »

Cand am trecut de la aparat analog la aparat digital, ma asteptam la o auditie mai buna dar nu a fost asa de la inceput. La scurt timp de la achizitionarea aparatului digital Phonak Supero 412, am aflat de la audiologi ca este posibil sa nu reusesc sa ma obisnuiesc cu auditia redata de noul aparat, sunetele fiind prelucrate digital. Dupa cateva vizite la cabinetele de audioprotezare, pentru programarea aparatului, eram dezamagit de auditia redata de aparatul digital si i-mi parea rau dupa aparatul analog ( Siemens 284PP recunoscut pentru claritatea auditiei )

Pentru ca nu eram multumit de auditia obtinuta, dupa programarea aparatului la cabinete, am decis sa achizitionez propriul programator Hi-Pro. Dupa cateva cautari am gasit Hi-Pro pe piata americana. Cand am reusit sa procur tot ce era necesar, am trecut la programarea aparatului.

Am introdus graficul audiogramei in program, pentru ca reglajele sa fie realizate in functie de afectiunea auditiva, am selectat pe rand diverse optiuni de procesare si in final am ales optiuniile care ofereau o auditie clara. Este indicat sa fie salvata vechea programare, in cazul in care nu se reuseste din prima incercare, se poate revenii la reglajele initiale, la fel se procedeaza cand se fac mici modificari.

Acum pot spune cu certitudine ca auditia obtinuta este clara si confortabila ! Am fost placut surprins ca am reusit sa obtin acasa o programare foarte multumitoare !

Celor care sant nemultumiti de auditia cu aparatele digitale, le recomand sa incerce sa le programeze singuri, merita ! PROGRAMAREA CORECTA ESTE TOTUL !

Cine are nelamuriri si doreste mai multe detalii, poate intreba aici, voi raspunde cu placere ! ( in limita timpului disponibil )
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Link?
Doru
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2009 8:30 pm

Post by Doru »

Hi-Pro si cabluri se pot cumpara de aici : www.ebay.com

Driver pentru Hi-Pro se descarca de aici : http://www.otometrics.com/products/fitt ... /hipro.htm

Programe aici : viewtopic.php?t=210
Doru
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2009 8:30 pm

Post by Doru »

Link : http://cgi.ebay.com/GN-Optometrics-HI-P ... ms=65%3A12

Cand expira anuntul si pagina nu mai poate fi vizualizata, se cauta dupa item number : 110397110692
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

La el ma uitam dar acel anunt e pentru US only. Mai vanez. Ti-ai luat pe serial sau USB? Eu nu mai am serial pe placa de baza, am incercat un adaptor (PCI -> Serial + Paralel) dar nu a mers. La ce pret l-ai luat? Cabluri de unde?
Doru
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2009 8:30 pm

Post by Doru »

Keo wrote:La el ma uitam dar acel anunt e pentru US only. Mai vanez. Ti-ai luat pe serial sau USB? Eu nu mai am serial pe placa de baza, am incercat un adaptor (PCI -> Serial + Paralel) dar nu a mers. La ce pret l-ai luat? Cabluri de unde?
Daca gasesti oferte pentru US only, intrebi vanzatorii daca trimit in Europa, te asigur ca majoritatea i-ti vor face pret pentru shipping ! Cele mai mari sanse sant imediat ce apare anuntul, vei observa ca sant doua optiuni: "Place Bid or Buy it now" daca cineva face o oferta la "Place Bid" devine licitatie, deci este de preferat sa cumperi imediat la pretul afisat de vanzator. Daca perseverezi cu cautariile, mai ales noaptea si dimineata, sigur vei gasii o oferta "Buy it now"

Eu am cumparat Hi-Pro la 400$ la care se adauga transportul 35$-48$ Este pe interfata seriala RS-232. Cablu de programare mi-a trimis Harald.

In cazul in care pe placa de baza exista pinii pentru serial, se poate atasa un bracket cu conectorul serial. Nu-i problema, te ajut eu cu un adaptor USB
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

exista programatoare si pt starkey ? stiti ceva ?
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Post by MariusH »

Hi-Pro este un programator(interfata de programare) universal,merge la toate tipurile de aparate ,daca ai cablurile corespunzatoare. Pentru Starkey exista un programator "dedicat " numit Speed Port .
alexys
Posts: 4
Joined: Tue Aug 04, 2009 7:13 pm

Programare AIKIA AK XP

Post by alexys »

In primul rand salutare tuturor!

Am ajuns aici, cautand o metoda de a-mi regla singur "proteza auditiva" fiindca in momentul "achizitionarii" nu am insistat prea mult asupra acestui aspect (lasa ca mai dati pe aici si spuneti ce mai doriti, o sa va obisnuiti treptat sa interpretati sunetele aveti doar programul 1 normal si 2 pentru obisnuire...), fiind convins ca va fi simplu de "mesterit" o interfata si de facut rost de program. Insa am constatat ca in afara de o interfata, mai este necesar si un "programator". Mda, cei de la Widex au pus la dispozitie programul, vad ca sunt si programatoare de vanzare si interfete, dar fotografii, schite, mod de utilizare/conectare clar nu exista si asta ma face sa cred ca dupa ce cumperi mai constati ca iti mai trebuie diverse alte anexe, de aceea cred ca inclusiv o fotografie a mufei de cuplare la aparat ar fi necesara. Inteleg ca "profesionistii" ar trebui sa poata efectua teste, sa stocheze date ale clientilor, sa poata regla si testa o gama larga de proteze, dar nu inteleg de ce interfata nu este conceputa separat, fiindca mai ales "digitalele" s-ar putea "intelege" destul de usor cu un PC printr-un RS232 eventual cu convertor USB si nu cred ca exista o informatie atat de complexa si de mare incat sa nu fie suficienta viteza acestui port. Si ca sa nu mai plictisesc pe nimeni intreb si eu care este cea mai ieftina solutie in afara de aceea de a ma intoarce la furnizorul protezei (fiti fara grija ca n-am fugit cu ea in perioada de testare dar e cam greu de ajuns si le stie prea bine pe toate fara sa ma intrebe). Nu zic ca sunt expert, dar cred ca in afara de audiograma ar trebui tinut cont de acufenele permanente pe o anumita frecventa precum si de realizarea mai multor programe mai ales ca aparatul permite asta (la telefon folosesc urechea neprotezata fiindca proteza risca sa intre in oscilatie dar acum ma incurca sunetele exterioare ce se aud destul de tare cu proteza precum si imposibilitatea de a o scoate/opri/reduce volumul/acoperi urechea cu palma). Din ce am citit NOAH s-ar potrivi ca programator, dar nu am inteles daca are sau nu interfata la pachet si nu cred ca se merita ca achizitie desi nu am aflat un pret.

Asadar daca exista o schema electronica ceva ce se poate "mesteri" ar fi de preferat, daca nu, are cineva de vanzare o solutie completa de programare sau e cineva pe aici care detine/utilizeaza o astfel de "minune" tehnica si poate sa ma ajute?

Multumesc anticipat si sper ca am postat corect.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Programare AIKIA AK XP

Post by Harald »

alexys wrote: Insa am constatat ca in afara de o interfata, mai este necesar si un "programator". Mda, cei de la Widex au pus la dispozitie programul, vad ca sunt si programatoare de vanzare si interfete, dar fotografii, schite, mod de utilizare/conectare clar nu exista si asta ma face sa cred ca dupa ce cumperi mai constati ca iti mai trebuie diverse alte anexe, de aceea cred ca inclusiv o fotografie a mufei de cuplare la aparat ar fi necesara.
"Interfaţa" este programatorul Hi-Pro. Mufele de pe Hi-Pro sunt mini-DIN, la fel ca mufele de mouse PS/2. Cablul dintre programator şi aparatul auditiv depinde de fiecare producător în parte. Pinii din mufa de pe Hi-Pro sunt configuraţi prin soft, cu driverele din soft-ul de programare de la producător. Utilizatorul nu poate interveni în nici un fel în configurarea pinilor.

Widex şi Oticon folosesc şi programatoare independente, care nu necesită conectarea la un computer. Acest gen de programatoare au dezavantajul că nu mai pot fi utilizate la familiile ulterioare de aparate auditive. Pentru Aikia e utilizabil programatorul portabil iP 5 de la Widex, dar nu ştiu dacă a ajuns vreunul prin România. În mod curent, la noi se programează cu Hi-Pro şi Compass (versiunea 4.1 sau mai recente). Versiunea curentă e Compass 4.7

alexys wrote: Din ce am citit NOAH s-ar potrivi ca programator
NOAH e un fel de bază de date, ca să nu fie nevoie de introducerea repetată a datelor pentru fiecare pacient în fiecare soft de programare de la fiecare producător.

Există şi un programator numit NOAHlink, e versiunea modernă a Hi-Pro-ului, dar se conectează tot la computer, exact ca şi Hi-Pro-ul. Numai că foloseşte o conexiune Bluetooth, deci nu are nevoie de cablu serial sau USB.

http://www.himsa.com/Products/NOAHlinkP ... fault.aspx
alexys wrote: Asadar daca exista o schema electronica ceva ce se poate "mesteri" ar fi de preferat
Nu există nimic de "meşterit" :P cu eforturi rezonabile,
e ca şi cum ai vrea să-ţi meştereşti singur placa video de la calculator :roll:

Soluţia e să-ţi procuri un Hi-Pro, plus cablurile de la Widex. Sau un NOAHlink.
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

Post by tipatescu »

Am mai citit pe forumurile vestice unde mai erau din astia ca noi (evident ca si eu eram interesat :) ), care incercau sa conceapa un programator si primisera un raspuns de la unul care lucra in domeniu (chiar la o firma care producea Hi-pro sau ceva asemanator) si spunea ca nici el nu reusise sa gaseasca toata schema de baza a programatorului, plus ca oferea precizari suplimentare in ceea ce privea dispozitivul asta, precizari care excludeau in mod firesc posibilitatile obisnuite ale unui amator in ale electronicii. De acolo am inteles ca programatorul asta converteste cf unui standard, parametrii primiti de la calculator in instructiuni pentru DSP-uri adica pentru procesoare de semnal ... deci asta implica un anumit algoritm intern implementat in microcontroller/procesorul care il piloteaza, pe linga faptul ca este realizat in tehnica SMD si nu are doar citeva componente, acolo, lipite pe placa ... Sper sa nu fiu prea tehnic in exprimare insa ideea de baza e cum a zis si Harald ... pur si simplu nu se poate face sau nu se justifica o atare intreprindere doar pentru uz personal.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

tipatescu wrote: Am mai citit pe forumurile vestice unde mai erau din astia ca noi (evident ca si eu eram interesat :) ), care incercau sa conceapa un programator si primisera un raspuns de la unul care lucra in domeniu (chiar la o firma care producea Hi-pro sau ceva asemanator) si spunea ca nici el nu reusise sa gaseasca toata schema de baza a programatorului, plus ca oferea precizari suplimentare in ceea ce privea dispozitivul asta, precizari care excludeau in mod firesc posibilitatile obisnuite ale unui amator in ale electronicii.
Am documentaţia originală de la PMC, predecesorul Hi-Pro-ului, cu tot cu schema electrică. E complex, dar nu mai complex decât era un Cobra sau un HC-85. Iar calculatoarele cu Z-80 au fost produse artizanal de o mulţime de inşi, în România, pentru că pe vremea aceea merita. Unele serii de aparate, Siemens Swing, de exemplu, pot fi programate şi cu un PMC, dar şi cu un Hi-Pro. La fel şi pentru Phonak, aveam module EEPROM pentru PMC, dar respectivele modele de aparate se programează şi cu Hi-Pro + PFG.
tipatescu wrote: De acolo am inteles ca programatorul asta converteste cf unui standard, parametrii primiti de la calculator in instructiuni pentru DSP-uri adica pentru procesoare de semnal ... deci asta implica un anumit algoritm intern implementat in microcontroller/procesorul care il piloteaza,
Asta e mambo-jambo, nu te supăra :P Hi-Pro-ul primeşte date seriale de la calculator, pe o interfaţă RS-232 şi trimite tot date seriale către aparatul auditiv, ceva gen I2C-bus sau SM-bus (deci bazate pe serial clock şi serial data). Cam la fel comunică şi modulele de teletext din televizoare, nu e nimic mai deştept de-atât. În momentul când cei de la Siemens au început să folosească în aparatele auditive celebrul lor chipset Diana+Felix, n-a stat nimeni să inventeze un nou standard pentru comunicaţii seriale, au folosit ceea ce era deja disponibil pe piaţă.

Ceea ce face cu-adevărat ca Hi-Pro-ul să nu merite reprodus este tocmai complexitatea lui exagerată. E normal să aibă un microcontroller, dar posibilitatea ca ieşirile să poată fi configurate cu orice semnal pe orice pin, în funcţie de driverele producătorului de aparate auditive, este absolut nejustificată.

Într-o lume normală, aparatele auditive ar fi avut interfaţă USB şi s-ar fi conectat direct la computer, exact ca telefoanele mobile. Dar scopul Hi-Pro-ului a fost tocmai acela de a complica totul, permiţând ca aparatele auditive să fie oferite pe piaţă la preţuri de 20-50 de ori mai mari decât costul lor real. Există aparate auditive al căror cost de producţie nu depăşeşte 10 euro, dar chiar şi acelea se vând cu 200-400 euro.
tipatescu wrote: pe linga faptul ca este realizat in tehnica SMD si nu are doar citeva componente, acolo, lipite pe placa ...
Astăzi, tehnica SMD e accesibilă electronistului obişnuit, se repară în mod curent module RAM sau plăci-bază de calculator. E un pic mai greu de făcut microproducţie, montaje SMD in serii de 100-200 de exemplare, dar şi asta e accesibil, până la urmă.
Hi-Pro-ul nu merită copiat pentru că e destul de ieftin să-l cumperi, nu de altceva.
alexys
Posts: 4
Joined: Tue Aug 04, 2009 7:13 pm

Post by alexys »

Mda, pana la urma, acest ultim post m-a lamurit. Mi-am dat seama ca am exagerat putin cu RS232, cum se exagereaza si cu ideea de comunicare pe USB, doarece nivelul semnalului depaseste voltajul la care aparatul functioneaza. Asta ar insemna sa introduci circuite suplimentare in el care sa fie folosite doar cand il setezi daca comunicarea de date se face in ambele sensuri, deci nu are rost. Programatorul, din cate imi dau seama, e capabil sa lucreze cam cu toate inventiile de pe piata si de aici devine asa complicat, deh, scopul e sa introduci niste date intr-o memorie, dar metodele sunt multe, apoi mai apare si necesitatea de comunicare in timp real. In ceea ce priveste procesoare si alte bazaconii continute, ceva de gen ELM (folosit pentru diagnoza auto) poate fi inlocuit (emulat) cu un banal si ieftin PIC si asta e doar un exemplu simplu. Prin 2000 mi-am facut singur o interfata M2bus doar ca sa citesc o serie unica dintr-un circuit al unui mobil cu soft codat dupa seria aia, nu-s electronist de fel, dar nici nu-mi tremura mana dupa ce stiu sigur ce trebuie facut, dar, in cazul de fata daca am mai mult de 50 de lipituri de facut, imi trece pofta de electronica . In cazul meu o sa incerc sa inteleg softul, ce pot cere de la proteza (care nu e chiar varf de tehnologie) si sa caut pe cineva prin zona care dispune de tehnica necesara ca sa-l pot regla cum trebuie. O sa ma interesez de programator doar daca nu reusesc sa gasesc pe nimeni dispus (cine stie, poate au voie sa regleze doar de ale lor). Oricum Widex face referire doar la NOAHlink si pana nu vad cu ochii mei (desi sunt sigur 99.99% ca merge si Hi-Pro), nu caut sa cumpar. Multumesc pentru informatii!
Doru
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2009 8:30 pm

Post by Doru »

Este greu de construit Hi-Pro la nivel de amator. Si eu m-am gandit sa incerc sa fac Hi-Pro "home made" dar cand am vazut schema bloc a programatorului, mi-am dat seama ca este mai ieftin sa-l cumpar ! Daca cablajul imprimat se poate realiza la o firma de specialitate ( desii un unicat este scump ) Piesele sant greu de procurat, lipirea lor pe cablaj ( mai ales a cipurilor cu multe terminale subtiri ) este foarte dificila fara acces la aparatura profesionala. Daca era ieftin de construit as fi gasit Hi-Pro "Made in China" la preturi mici !

alexys a scris : Am ajuns aici, cautand o metoda de a-mi regla singur "proteza auditiva"
Daca gasesti cablul potrivit de programare si daca esti din Bucuresti, te pot ajuta sa-ti reglezi singur aparatul auditiv, i-ti pun la dispozitie ( la mine acasa ) programatorul Hi-Pro
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

alexys wrote: In cazul meu o sa incerc sa inteleg softul, ce pot cere de la proteza (care nu e chiar varf de tehnologie) si sa caut pe cineva prin zona care dispune de tehnica necesara ca sa-l pot regla cum trebuie. O sa ma interesez de programator doar daca nu reusesc sa gasesc pe nimeni dispus (cine stie, poate au voie sa regleze doar de ale lor).
Nu e vorba că n-au voie, dar dacă te duci la alţii decât Sonorom, n-au cablurile de la Widex şi nu sunt familiarizaţi cu abordarea pe care o foloseşte Compass. Fiecare producător îşi scrie singur soft-ul, iar abordările folosite diferă semnificativ de la unii la alţii. Iar ceea ce produce Widex, oricum nu seamănă cu nimic altceva de pe faţa pământului :P . Şi asta de cel puţin 30 de ani încoace.
alexys wrote: Oricum Widex face referire doar la NOAHlink si pana nu vad cu ochii mei (desi sunt sigur 99.99% ca merge si Hi-Pro), nu caut sa cumpar.
Instalează-ţi Compass 4.7 pe calculator şi te lămureşti. Există ca opţiuni atât Hi-Pro, cât şi Noahlink, dar soft-ul funcţionează şi în mod simulare, nu e neapărată nevoie ca vreunul dintre device-uri să fie conectat efectiv la calculator. Aikia nu e cea mai recentă familie de la ei, dimpotrivă, e destul de veche. Când a fost lansată Aikia, cred că nici nu exista NOAHlink.
Post Reply