Phonak Supero 412

Totul despre protezele auditive purtate.
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: Phonak Supero 412

Post by MifTy »

harald, poţi să-mi trimiţi pe mail sau pm, cum doreşti, o copie după documentaţia de pmc, să văd şi eu cam cum arată???

şi, dacă te lasă inima, ceva poze cu feţele de cablaj ale hi-pro-ului??? :D
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Phonak Supero 412

Post by Harald »

Documentaţia de la PMC pe care o am eu e cea originală din 1989. Am primit-o de la Danplex, producătorul programatorului respectiv, care în prezent nici nu cred că mai există ca firmă. Sunt câteva zeci de pagini de texte şi tabele, plus nişte planşe mari, care par să fie format A2 sau un pic mai mare. Planşele par să fie din acelea copiate la Ozalid, dacă ai prins procesul tipografic respectiv (exista înainte de 1989 şi în RO., în atelierele de proiectare). Aş avea de scanat la ele vreo două ore şi nu cred că merită.

Oricum, nu cred că EPROM-urile de la PMC au suport pentru Phonak Supero, care e mult mai nou. Dacă ai cumva programatorul şi memoriile pentru el, spune-mi ce versiune de EPROM ai pentru Phonak.

Însă dacă intenţia este de a reproduce Hi-Pro-ul, e pierdere de vreme. E ca şi cum ai încerca să-ţi produci singur un modem ADSL pentru calculator, are cam acelaşi nivel de complexitate, doar integratele folosite sunt mai modeste, mai puţin speciaizate. Îţi vând un Hi-Pro serial, dacă vrei, cu tot cu cabluri pentru Phonak şi soft de fitting.
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: Phonak Supero 412

Post by MifTy »

voiam doar să mă uit pe schema aia, dacă e dată...

am făcut programatoare destule până acuma, începând cu programatoare de eprom, pentru hc-uri, şi terminând cu interfeţe jtag, şi nici una nu era mare filozofie: simple adaptoare de nivel.

însă softul de control se dovedea în 99% din cazuri critic.
şi pe măsura trecerii timpului, mufele de conectare se dovedeau din ce în ce mai greu de găsit... noroc cu letcoanele de putere mică!!! :roll:

deci interesul meu e pur academic...

P.S. nici modemul adsl nu e prea greu de "confecţionat", problema e cu traseele plăcii, şi faptul că integratele sunt foarte mici, şi sensibile la multe greşeli...
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Phonak Supero 412

Post by Harald »

MifTy wrote:voiam doar să mă uit pe schema aia, dacă e dată...
O să încerc să scanez planşele alea, dacă ţii neapărat, dar o să mai dureze.

Schema e foarte complexă, cu multe integrate nespecializate (74 HCT 4052, 4053, AD 712, A741, LM393 etc.) din cauza obiectivului lor de a permite configurarea oricărui pin din mufă cu orice semnal, configurare realizată prin driverele scrise de fiecare producător de aparate auditive, prin soft-ul propriu de fitting.

Partea propriu-zisă de programator e realizată cu SAB 80C535, o variantă de 8051 de la Siemens Semiconductor (actuala firmă Infineon). Mai are o pădure de EPROM-uri, plus integratele tipice pentru genul ăsta de scheme (74 HCT 257 , 573) etc.

Sistemul de operare şi soft-ul de fitting de la fiecare firmă veneau pe alte EPROM-uri, programatorul are 6 sloturi externe pentru ele. Eu am la el module de la Siemens, de la Hansaton, de la Phonak, plus cel cu sistemul de operare. Are un afişaj LCD destul de mare - spre deosebire de Hi-Pro, PMC-ul nu avea nevoie de calculator, funcţiona independent. Un afişaj LCD de 240 x 128 de pixeli (16 linii şi 40 de coloane) era state-of-the-art acum 20 de ani, probabil costa o avere.

Mufele sunt ciudate, într-adevăr. Pe vremea aceea fiecare programator folosea mufe şi cabluri proprii. La Hi-Pro sunt mufe PS-2, exact ca pe placa de bază de la PC.

Image
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: Phonak Supero 412

Post by MifTy »

foarte interesant, numai schema-bloc dată şi cele câteva ic-uri menţionate mi-au stârnit grozav interesul: fac parte din "vechea generaţie" care asambla "cobre", şi încă mai ţin minte "meseria" :D

lcd-urile grafice sunt şi acum frumuşel de scumpe, doar cele alfanumerice, compatibile cu celebrul hd44870 sunt ieftine, undeva până la 50 de lei, funcţie de model şi magazin. bine, dacă le iei de pe ebay le poţi lua chiar mai ieftin de atât...

mufele PS/2 au fost durere... aveam nevoie de o mufă mamă, şi-am turbat căutând.
până la urmă, am extras una de pe o placă de bază moartă.
dar când am căutat una tată, am căutat degeaba.

aş fi încântat dacă ai scana documentaţia, fie şi pentru faptul că e unul din exemplele de embedded system avant la lettre...
nu este nici o grabă, când ai timp şi chef, că ştiu ce "plăcut" e să stai să scanezi :lol:

de reprodus se poate reproduce, problema e softul, însă...
eu m-aş amuza să încerc asta, partea hardware, vreau să spun, cu componente mai la zi, dar fără soft o să fie un exerciţiu cu temă dată...
iar dumpurile n-ar prea folosi la nimic... chiar dacă ştiu asamblare, o să dureze ceva până îmi dau seama ce vrea să facă fiecare, şi o să pot deosebi 100% corect apelurile de instrucţiunile "simple"...
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Phonak Supero 412

Post by Harald »

MifTy wrote: foarte interesant, numai schema-bloc dată şi cele câteva ic-uri menţionate mi-au stârnit grozav interesul: fac parte din "vechea generaţie" care asambla "cobre", şi încă mai ţin minte "meseria" :D
Atunci o să-ţi placă şi mai mult programatorul PHOX de pe vremea aceea (1988) de la Bernafon. E de fapt un calculator Geneva-PX8, numai că încărca sistemul de operare de pe un EPROM, nu de pe casetă, ca la Sinclair. Nu am documentaţie la el, ci doar programatorul, în stare de funcţionare. Are şi o imprimantă Epson P-40, cu rolă de hârtie termică. Hi-tech pentru vremea aia :lol:
MifTy wrote: mufele PS/2 au fost durere... aveam nevoie de o mufă mamă, şi-am turbat căutând.
până la urmă, am extras una de pe o placă de bază moartă.
dar când am căutat una tată, am căutat degeaba.
Eu am găsit mufe-tată PS-2 într-un magazin de electronice.
Iar pentru adaptoare care să arate "de fabrică", am folosit cabluri de mouse, cu mufa turnată. Am găsit gratis nişte "mauşi" Olivetti, produşi de Logitech. Erau noi, dar erau cu bilă şi cu două butoane, fără roller şi rămăseseră neutilizaţi la vremea lor (fuseseră livraţi ca spare-parts la reţeaua de calculatoare, la un audiolog în Germania).
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: Phonak Supero 412

Post by MifTy »

mă gândeam şi eu la mouşi, nasulia e că nu toţi cei 6 pini sunt folosiţi la mouse, şi dacă ai cumva nevoie de conexiune pe unul din pinii nc la mouse, ai cam pus-o...

faci câteva poze la programator, şi vedem :))
oricum, mai uşor modific jet-ul care adună acum praful să se dea de programator decât...

acum e supersimplu să programezi un e(e)prom, pe vremea aia foloseam un programator cu întrerupătoare... mişcam întrerupătoarele să coincidă cu binarul, verificam dacă e corect, apoi push pe "write", apoi mutam pe "verificare", iar push, verificam dacă ledurile erau corect aprinse, apoi dacă era ok, alt push, pe alt push care era "avans adresă", şi din nou, şi din nou...
dacă greşeam vre-un bit, era moartea căprioarei: juma de oră de ultraviolete!!!
şi începeam de la început!!! :))))
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Phonak Supero 412

Post by Harald »

Acum e simplu să foloseşti un PC ca să programezi EPROM-uri, dar sunt 20 de ani de tehnologie diferenţă.
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: Phonak Supero 412

Post by MifTy »

nu chiar... tehnologia "nouă" de azi are "doar" 50-60 de ani vechime.
singura diferenţă e că acum "înghesui" pe o aşchie de siliciu de 5x5 mm echivalentul unui spectrum, şi mai rămâne loc!!! :D
zuzu29
Posts: 2
Joined: Fri Nov 18, 2011 12:14 pm

Re: Phonak Supero 412

Post by zuzu29 »

Doru wrote:Cand am trecut de la aparat analog la aparat digital, ma asteptam la o auditie mai buna dar nu a fost asa de la inceput. La scurt timp de la achizitionarea aparatului digital Phonak Supero 412, am aflat de la audiologi ca este posibil sa nu reusesc sa ma obisnuiesc cu auditia redata de noul aparat, sunetele fiind prelucrate digital. Dupa cateva vizite la cabinetele de audioprotezare, pentru programarea aparatului, eram dezamagit de auditia redata de aparatul digital si i-mi parea rau dupa aparatul analog ( Siemens 284PP recunoscut pentru claritatea auditiei )

Pentru ca nu eram multumit de auditia obtinuta, dupa programarea aparatului la cabinete, am decis sa achizitionez propriul programator Hi-Pro. Dupa cateva cautari am gasit Hi-Pro pe piata americana. Cand am reusit sa procur tot ce era necesar, am trecut la programarea aparatului.

Am introdus graficul audiogramei in program, pentru ca reglajele sa fie realizate in functie de afectiunea auditiva, am selectat pe rand diverse optiuni de procesare si in final am ales optiuniile care ofereau o auditie clara. Este indicat sa fie salvata vechea programare, in cazul in care nu se reuseste din prima incercare, se poate revenii la reglajele initiale, la fel se procedeaza cand se fac mici modificari.

Acum pot spune cu certitudine ca auditia obtinuta este clara si confortabila ! Am fost placut surprins ca am reusit sa obtin acasa o programare foarte multumitoare !

Celor care sant nemultumiti de auditia cu aparatele digitale, le recomand sa incerce sa le programeze singuri, merita ! PROGRAMAREA CORECTA ESTE TOTUL !

Cine are nelamuriri si doreste mai multe detalii, poate intreba aici, voi raspunde cu placere ! ( in limita timpului disponibil )
Sunt in situatia ta , poti sa ma contactezi la ady_boy26@yahoo.com sa iti pot explica mai pe indelete. Merci
Post Reply