Cabinet ORL sector 6 + o mica problema

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
User avatar
1987
Posts: 1
Joined: Tue Jun 16, 2009 7:17 pm
Location: Bucuresti

Cabinet ORL sector 6 + o mica problema

Post by 1987 »

Salutare.
Am tot cautat pe google mai multe detalii despre dopul de cerumen si gasisem cate ceva , acu 2 sapt. m-am trezit cu urechea infundata , este prima oara cand am patit chestia asta , am zis ca o sa-mi treaca dar nu am scapat , am incercat cu AURECON(CONURI) si se infundase putin mai mult , dupa ce am zis ca mi-a trecut zilele trecute ieri m-am trezit ca imi tiuie urechea dreapta , pana sa-mi tiuie fara oprire mai imi tiuia din cauza tensiunii cred , de ieri nu s-a oprit deloc , este la urechea dreapta chestia asta , ascult ore bune muzica la casti dar nu la volum maxim , am o pereche de casti ICEMAT SIBERIA , nu prea dau volumul la maxim , ascult cam la 50%. Ce intrebare am eu : Daca mi se va scoate dopul de ceara voi scapa si de acest tiuit ? Acum aud normal doar ca se aude tiuitul acela si sunt dependent de liniste cateodata (mai ales seara). Joi o sa ma duc la municipal si o sa vad ce o sa-mi zica , urechea nu mai este infundata asa rau dar imi tiuie :( . IPOD nu am , manele nu ascult :)) , doar ca mi-am fortat norocul cu muzica hardstyle si e cam multa bubuiala :( . As vrea sa mi se recomande un ORL-IST bun si cam cat m-ar costa scoaterea dopului de cerumen. Aud ok cu ambele urechi doar ca imi tiuie urechea dreapta cand sunt atent si n-am muzica sau galagie pe langa mine.

PS : Sper ca n-am gresit sectia de postat , daca am gresit-o rog un admin sa-mi mute threadul. O zi buna si astept raspunsuri.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Cativa doctori ORL ok sunt la Panduri, daca ai dopuri cred ca se rezolva pe loc. Poti incerca si cu CleanEar din farmacie, e o solutie uleioasa ce dizolva cam orice dar mai bine sa fii vazut si de un doctor daca zici ca nu scapi de tiuit.

Nu mai exagera cu castile, incarca sa folosesti unele open.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

stii sigur ca e dop de ceara? ca mie-mi suna a altceva...
salutbuna
Posts: 4
Joined: Mon Jun 29, 2009 10:48 am

Post by salutbuna »

Cred ca ar trebui sa mergi si la un medic neurolog. Problemele de irigare deficitara pe scoarta cerebrala pot da uneori aceste sunete in urechi.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

salutbuna wrote:Cred ca ar trebui sa mergi si la un medic neurolog. Problemele de irigare deficitara pe scoarta cerebrala pot da uneori aceste sunete in urechi.
si tu ai fi neurologul? :shock:
amihaela18
Posts: 8
Joined: Thu Jul 02, 2009 3:00 pm

Post by amihaela18 »

cumnatul meu a fost internat acum cateva luni la spitalul militar la sectia orl.dupa cateva analize medicul i-a zis ca trebuie sa poarte aparat auditiv si l-a trimis "peste drum"la un cabinet audionova.el e asigurat la casa opsnaj.doamna de acolo(am aflat mai tarziu ca e sotia medicului care l-a trimis de la spitalul militar la audionova) i-a facut niste analize si i-a recomandat un aparat auditiv care ,a zis ea, e la promotie si costa numai 2.600 ron in loc de 4.000 ron.aceasta l-a aconvins ca va face ea toate formalitatile necesare pentru achizitionarea aparatului si pentru casa de asigurari dar sa aduca banii pentru avans cat mai repede.cumnatul meu a adus avansul,restul trebuind sa-l platesca in rate.doamna de la audionova i-a zis ca a trimis dosarul lui si la casa de asigurari de sanatate(opsnaj) si el trebuie sa plateasca doar prima rata, restul urmand sa fie platit de opsnaj.zilele acestea cumnatul meu a fost instiintat ca nu i s-a aprobat dosarul de la opsnaj si ca trebuie sa plateasca el si celelalte rate la care s-au adaugat majorari de 1%pe zi, majorarile ajungand la 500 ron.cei de la opsnaj au motivat ca nu a respectat procedura, mai intai trebuia depus dosarul,primita aprobarea si apoi achizitionat aparatul.in urma tratamentului intravenos de la spitalul militar acesta si-a mai recapatat auzul , iar dupa exteranre auze bine si fara aparat,asa ca nu l-a mai folosit.a vrut a-l returneze dar cei de la audionova i-au zis sa nu-i mai deranjeze.ce e de facut in aceasta situatie?aparatul nu-l foloseste.audionova nu-l poate primi inapoi si sa primeasca o parte din bani?pe actele care insotesc aparatul sunt trecute doua mentiuni diferite in legatura cu data la care il poate returna:o data in cursul lunii iunie, termen care a expirat, si o data pe 05.07.2009.nu stie care e valabila!daca ambele termene au expirat ce e de facut?ajutati-ne va rog, cumnatul meu are doi copii de crescut si aparatul l-a achizitionat cu bani imprumutai pe care nici pana azi nu a reusit sa-i dea inapoi.
va multumesc anticipat!sanatate!
Post Reply