Acufene (tinnitus)

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

Re: Acufene permanente ca urmare a linistii prelungite?

Post by tipatescu »

Am citit tot topicul, interesant. Pana sa citesc ultimul post ma gandeam ca poate ar trebui sa incerci niste medicamente pentru stimularea irigarii vasculare, daca tin bine minte, pe care mi le-a recomandat un medic orl-ist. Unul din ele tin minte ca era Tanakan celalalt nu mai stiu. Imi spunea ca sunt facute mai mult din plante, dar ca au efect mai ales in perioadele de stres cand sistemul nervos e obosit. Mi-a zis ca vroia sa faca niste teste cu mine ... sa iau tratamentul asta 3 luni si dupa aia sa fac o noua audiograma, era curios de reactii. Din pacate nu m-am tinut de el, l-am considerat cam inutil si nu prea imi vedea sa dau cu banii dupa medicamentele astea. Problema care o adresau medicamentele era hipoacuzia in general, vroia sa fac niste audiograme dimineata si seara sa vedem diferentele.

Dar treaba asta cu alergenii nu o stiam si ma bucur ca am citit despre ea macar acum. Eu in general nu prea am crezut in alergeni si nici nu tin minte sa fi avut treaba cu ei...
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Acufene permanente ca urmare a linistii prelungite?

Post by Keo »

Pana recent mi se pareau chiar haioase intrebarile "sunteti alergic la ceva?". "Eu alergic? Nu domne, alergia e pentru tocilarii din filme pentru adolescenti...". Dar uite ca traiul in Drumul Taberei, langa zone intinse pline cu alergen, pot declansa o alergie si la o varsta la care crezi ca le-ai vazut deja pe toate.
Florin59
Posts: 1
Joined: Thu Mar 26, 2015 11:21 am

Re: Acufene permanente ca urmare a linistii prelungite?

Post by Florin59 »

Keo wrote:Pana recent mi se pareau chiar haioase intrebarile "sunteti alergic la ceva?". "Eu alergic? Nu domne, alergia e pentru tocilarii din filme pentru adolescenti...". Dar uite ca traiul in Drumul Taberei, langa zone intinse pline cu alergen, pot declansa o alergie si la o varsta la care crezi ca le-ai vazut deja pe toate.
salut keo !

pana la urma cauza declansarii tinitusului la tine a fost aceasta alegie care ti-a dat simptomatologia descrisa in acest topic ??
te intreb asta deoarece si eu din 2010 am debutat cu acest tinitus ,..prima data la US ca in timp sa am la amandoua
de fapt pe scur ar fi :

Simptomatologie existenta:

-tiuituri in urechi , de fapt in cap in spatele urechilor (au debutat in 2010 pe stanga sub forma pulsatila dupa care s-a trasformat intr-un tiuit continu pe dreapta si/sau amblele parti)
-la intoarcerea brusca a capului usoara senzatie de dezechilibru (mai mult pe stanga)
-partea stanga a capului infundata si cateodata senzatii de raceala, iar la strangere maxilarului se amplifica pe aceeasi tonalitate acest tiuit.
- mai tot timpul am senzatia ca ma impinge cineva de spate
-dureri in zona gatului , la rotirea capului si nu numai
-mici dificultati posturale in statica si mers


In RMN urechea interna , ORL-istul mi-a spus ca totul este ok !
In RMN cap+gat cu secventa angio neurologul mi-a spus ca totul este normal dar mi-a recomandat o noua terapie bazata pe magneto-rezonanta(TMS) :
Tinnitus usually appears in the second part of life, after 60 years. Indeed, it often accompanies the hearing loss on high frequencies related to aging ( presbyacousis ), but also the hearing loss related to exposure to noise of professional origin (construction workers, musicians) or during leisure activities like hunting and concerts.

MRI imaging has shown that chronic tinnitus is associated with an increase in activity of the temporo-parietal cerebral cortex. This fact has lead to use of TMS to relieve tinnitus, with encouraging results.

AI AUZIT DE ASA CEVA ????
Post Reply