Hipoacuzie Neurosenzoriala Brusc Instalata

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
silviu_brat
Posts: 2
Joined: Fri Nov 24, 2006 4:32 pm

Hipoacuzie Neurosenzoriala Brusc Instalata

Post by silviu_brat »

Buna ziua,

Am 29 de ani, prestez munca de birou, nu stau in mediu cu zgomot.In general nu am avut probleme mari de sanatate...

La sfarsitul lui septembrie, am racit zdravan.Dupa vreo 2 saptamani de raceala, brusc, intr-o seara mi-a aparut un tiuit in urechea dreapta.
Am sperat sa imi treaca pana dimineata dar nu a fost asa.

Am fost la medic ORL in Timisoara : initial mi s-a pus diagnostic de catar ototubar, am urmat tratament cu antialergic si antinflamator timp de 7 zile.Vazand ca nu prea simteam ameliorare am consultat si o alta opinie : diagnosticul a fost de Hipoacuzie Neurosenzoriala Brusc Instalata Forma Severa.

Am fost internat in spitalul ORL Timisoara pentru 10 zile si am urmat tratament cu Sermion,Hemisuccinat de Hidrocordizon,B1,B2,B6 in perfuzie si Betaserc 2 pe zi pastile.
Am facut niste complicatii (puseu de tensiune,etc)....care mi-au dat niste stari f. neplacute.
Deasemenea dupa a 2 zi de tratament am inceput sa am ameteli..stari de vertij destul de puternice : cu mare greutate ma ridicam din pat.

Am fost externat din spital cu o forma usor ameliorata... ultima adiograma,facuta acum o luna,arata o pierdere de 60-70 db de la 1000 Hz in sus (nu stiu sigur daca intrepretez corect audiograma... : la 1000 de Hz punctuletul e situat la 70 de db).
Mentionez ca am facut si consult neurologic, inclusiv RMN , pentru a exclude alte probleme.D-na doctor mi-a prescris doar tratament cu vitaminele B : MilgamaN pe care il iau de 28 zile.Tot dumneaei a spus ca ar trebui, ca in timp, nervul sa isi revina..
Mentionez deasemenea ca am facut si consult cardiac si a fost in regula.

Dupa iesirea din spital nu am mai luat vasodilatatoare....gen Sermion,Betaserc...imi dau niste dureri de cap f. puternice si la fel ameteli ..practic iau doar MilgamaN.

Datorita complicatiilor mentionate mai sus (puseu de tensiune, etc..) am inceput sa fac si atacuri de panica : asa ca am vizitat si un medic psihiatru pentru tratament; il urmez si starea mea e usor imbunatatita.

Nu am mai facut audiograma in ultimele 4 sapt....simt parca niste imbunatatiri ale auzului : adica pot vorbi la tel. mobil/fix...

Intrebarile mele ar fi, daca m-ati putea ajuta:
- existe sanse ca nervul sa isi revina? in ce procente?
- starile de vertij/ameteala care ma cam chinuie pe care le am din cand vor disparea sau sunt parte din boala?
- am un tiuit continuu in ureche.cateodata ma tare cateodata mai incet.este parte din boala?se poate ameliora acest tiuit?
- exista posibilitatea de a folosi un aparat auditiv? se recomanda pentru situatia mea? (urechea stanga e ok).
- orice alte sfaturi pe care mi le-ati putea da ca sa pot depasi aceasta problema care ma sperie.

Va multumesc din suflet.
User avatar
NORMA JEAN
Posts: 45
Joined: Sat Oct 07, 2006 10:27 pm
Location: Timisoara

Post by NORMA JEAN »

Buna!

Imi pare rau pt situatia prin care treci si imi dau seama cat de ingrijorat esti de ceea ce ti se intampla! Din pacate eu nu sunt in masura sa iti raspund sau sa iti dau sfaturi, hipoacuzia mea fiind dobandita in urma unor boli din copilarie. Daca ai fost deja la medic si in plus ai fost si tratat, eu zic sa te mai linistesti...poate ai probleme cu tensiunea si acesta sa fie motivul acestei instalari bruste de hipoacuzie...Spui ca ti s-a mai ameliorat in ultima vreme, deci ai toate sansele sa-ti revii total.
Esti din Timisoara? Ai consultat-o cumva pe d-na dr. Zabos?
Deocamdata nu trebuie sa-ti pui problema unei proteze, inteleg ca doar cu o ureche ai problema! Cat despre tiuitul permanent... se poate sa fie un efect, eu am un fel de murmur, insa doar daca nu port proteza...
In concluzie, mai ai putina rabdare, si vezi cum stai cu tensiunea...sper ca o tii sub control, dupa acele puseuri.
Multa sanatate!
silviu_brat
Posts: 2
Joined: Fri Nov 24, 2006 4:32 pm

Post by silviu_brat »

Buna,

Multumesc in primul rand pentru raspuns.

Cauza, cel putin din ce mi-au spus doctorii, a fost de natura virala.

Sunt din Timisoara; am fost internat la Spitalul ORL Timisoara la dr. Cotulbea.
Puseurile de tensiune se pare ca mi-au aparut din cauza tratamentului cu hidrocortizon si vasodilatatoare.... dupa aceea si atacurile de panica.
Urmez tratament si incerc sa le tin sub control.

Auzul pare-se ca s-a mai ameliorat, cel putin asa mi se pare mie....tiuitul insa persista : cateodata mai tare,altadata mai incet....si cu ametelile e mai bine, dar totusi mai am din cand in cand.

Ai putea te rog sa imi dai detalii ref. la d-na dr. Zabos?Unde as putea sa o gasesc (cabinet,policlinica...)?

Multumesc pentru raspunsuri si incurajari.
Multa sanatate!
User avatar
NORMA JEAN
Posts: 45
Joined: Sat Oct 07, 2006 10:27 pm
Location: Timisoara

Post by NORMA JEAN »

am sa-ti scriu un mesaj privat
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Post by Admin »

NORMA JEAN, prezentarea datelor de contact ale unui doctor sau audiolog nu e considerata a fi reclama decat daca e facuta de persoana in cauza.

Daca tu crezi ca d-na dr. Zabos nu ar fi deranjata de afisarea datelor de contactare pe acest forum atunci o poti face fara probleme, datele ar putea fi utile si altor persoane cu probleme similare din Timisoara. :wink:
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

Re: Hipoacuzie Neurosenzoriala Brusc Instalata

Post by DR.ELENA LATCAN »

[quote="silviu_brat"]Buna ziua,

Am 29 de ani, prestez munca de birou, nu stau in mediu cu zgomot.In general nu am avut probleme mari de sanatate...

La sfarsitul lui septembrie, am racit zdravan.Dupa vreo 2 saptamani de raceala, brusc, intr-o seara mi-a aparut un tiuit in urechea dreapta.
Am sperat sa imi treaca pana dimineata dar nu a fost asa.

Am fost la medic ORL in Timisoara : initial mi s-a pus diagnostic de catar ototubar, am urmat tratament cu antialergic si antinflamator timp de 7 zile.Vazand ca nu prea simteam ameliorare am consultat si o alta opinie : diagnosticul a fost de Hipoacuzie Neurosenzoriala Brusc Instalata Forma Severa.

Am fost internat in spitalul ORL Timisoara pentru 10 zile si am urmat tratament cu Sermion,Hemisuccinat de Hidrocordizon,B1,B2,B6 in perfuzie si Betaserc 2 pe zi pastile.
Am facut niste complicatii (puseu de tensiune,etc)....care mi-au dat niste stari f. neplacute.
Deasemenea dupa a 2 zi de tratament am inceput sa am ameteli..stari de vertij destul de puternice : cu mare greutate ma ridicam din pat.

Am fost externat din spital cu o forma usor ameliorata... ultima adiograma,facuta acum o luna,arata o pierdere de 60-70 db de la 1000 Hz in sus (nu stiu sigur daca intrepretez corect audiograma... : la 1000 de Hz punctuletul e situat la 70 de db).
Mentionez ca am facut si consult neurologic, inclusiv RMN , pentru a exclude alte probleme.D-na doctor mi-a prescris doar tratament cu vitaminele B : MilgamaN pe care il iau de 28 zile.Tot dumneaei a spus ca ar trebui, ca in timp, nervul sa isi revina..
Mentionez deasemenea ca am facut si consult cardiac si a fost in regula.

Dupa iesirea din spital nu am mai luat vasodilatatoare....gen Sermion,Betaserc...imi dau niste dureri de cap f. puternice si la fel ameteli ..practic iau doar MilgamaN.

Datorita complicatiilor mentionate mai sus (puseu de tensiune, etc..) am inceput sa fac si atacuri de panica : asa ca am vizitat si un medic psihiatru pentru tratament; il urmez si starea mea e usor imbunatatita.

Nu am mai facut audiograma in ultimele 4 sapt....simt parca niste imbunatatiri ale auzului : adica pot vorbi la tel. mobil/fix...

Intrebarile mele ar fi, daca m-ati putea ajuta:
- existe sanse ca nervul sa isi revina? in ce procente?
- starile de vertij/ameteala care ma cam chinuie pe care le am din cand vor disparea sau sunt parte din boala?
- am un tiuit continuu in ureche.cateodata ma tare cateodata mai incet.este parte din boala?se poate ameliora acest tiuit?
- exista posibilitatea de a folosi un aparat auditiv? se recomanda pentru situatia mea? (urechea stanga e ok).
- orice alte sfaturi pe care mi le-ati putea da ca sa pot depasi aceasta problema care ma sperie.

Va multumesc din suflet.[/quote]


Buna seara!Eu recomand 3 luni tratament cu Betahistin=microser=3 tablete/zi,dupa mese 3 luni,dupa care se verifica audiometric,si in functie de rezultate se continuua tratamentul cu aceeasi doza sau se reduc,inca 3-6 luni,pana la un an,la persoanele tinere.dr.e.Latcan
MarlboroRed
Posts: 4
Joined: Fri Feb 06, 2009 8:15 am
Location: Arad

Re: Hipoacuzie Neurosenzoriala Brusc Instalata

Post by MarlboroRed »

silviu_brat wrote:Buna ziua,

Intrebarile mele ar fi, daca m-ati putea ajuta:
- existe sanse ca nervul sa isi revina? in ce procente?
- starile de vertij/ameteala care ma cam chinuie pe care le am din cand vor disparea sau sunt parte din boala?
- am un tiuit continuu in ureche.cateodata ma tare cateodata mai incet.este parte din boala?se poate ameliora acest tiuit?
- exista posibilitatea de a folosi un aparat auditiv? se recomanda pentru situatia mea? (urechea stanga e ok).
- orice alte sfaturi pe care mi le-ati putea da ca sa pot depasi aceasta problema care ma sperie.

Va multumesc din suflet.
:) si eu am acelasi tiuit in urechea drepata de cand am surzit... apare si dispare, cand foarte tare (deranjant) cand incet.

ameteli am si eu, mai ales daca trag de lobul urechii drepte sau scutur urechea cu degetul

un doctor mi-a spus ca nu se poate trata, fiind o "nebuluasa ORL" (am citat) cu sermion si betaserc am fost si eu tratat dar nu am obtinut nici un rezultat
lparasca
Posts: 1
Joined: Sun Sep 27, 2009 12:26 am

Post by lparasca »

Salut,

In urma cu 3 saptamani, intr-o dimineata, m-am trezit si eu cu urechea dreapta infundata si cu un tiuit. Cand mi-am dat seama ca nici nu mai aud cu ea, m-am dus la medic care m-a internat de urgenta in spital in aceeasi zi. Am urmat si eu tratament perfuzabil (probabil este un standard). N-am reusit sa aflu ce contin perfuziile, nici macar nu au vrut sa-mi arate fisa (inexplicabil). Am inteles totusi ca ar contine cortizon, vitamine B1, B6 si alte medicamente. Dupa 6 zile de internare si tratament, auzul mi-a revenit. Incepusem din nou sa aud chiar dupa a 2-a zi de tratament. Am repetat audiograma si totul revenise la normal. Au spus ca recuperarea atat de rapida si completa s-a facut deoarece m-am prezentat repede la medic. Diagnosticul era, dupa cum scrie pe biletul de iesire din spital, "surditate brusc instalata in remisie".
Dupa externare, in momentul de fata urmez tratament cu Sermion, Bilobil si vitamine. Problema este insa ca, la o saptamana dupa externare, hipoacuzia s-a instalat la cealalta ureche (adica chiar pe parcursul zilei de astazi, cand scriu acest post).
Acum, imi pun niste intrebari la care sper ca cineva dintre voi cunoaste un raspuns:
- este posibil ca hipoacuzia ulterioara de la urechea stanga sa aiba aceeasi cauza ca si cea de la urechea dreapta chiar daca am urmat tratament?
- poate fi un efect secundar neprevazut al tratamentului pe care l-am urmat?
- mai are cineva cunostinta de asemenea situatii?

Multumesc!
Sanatate tuturor.
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

Hipoacuzie

Post by DR.ELENA LATCAN »

lparasca wrote:Salut,

In urma cu 3 saptamani, intr-o dimineata, m-am trezit si eu cu urechea dreapta infundata si cu un tiuit. Cand mi-am dat seama ca nici nu mai aud cu ea, m-am dus la medic care m-a internat de urgenta in spital in aceeasi zi. Am urmat si eu tratament perfuzabil (probabil este un standard). N-am reusit sa aflu ce contin perfuziile, nici macar nu au vrut sa-mi arate fisa (inexplicabil). Am inteles totusi ca ar contine cortizon, vitamine B1, B6 si alte medicamente. Dupa 6 zile de internare si tratament, auzul mi-a revenit. Incepusem din nou sa aud chiar dupa a 2-a zi de tratament. Am repetat audiograma si totul revenise la normal. Au spus ca recuperarea atat de rapida si completa s-a facut deoarece m-am prezentat repede la medic. Diagnosticul era, dupa cum scrie pe biletul de iesire din spital, "surditate brusc instalata in remisie".
Dupa externare, in momentul de fata urmez tratament cu Sermion, Bilobil si vitamine. Problema este insa ca, la o saptamana dupa externare, hipoacuzia s-a instalat la cealalta ureche (adica chiar pe parcursul zilei de astazi, cand scriu acest post).
Acum, imi pun niste intrebari la care sper ca cineva dintre voi cunoaste un raspuns:
- este posibil ca hipoacuzia ulterioara de la urechea stanga sa aiba aceeasi cauza ca si cea de la urechea dreapta chiar daca am urmat tratament?
- poate fi un efect secundar neprevazut al tratamentului pe care l-am urmat?
- mai are cineva cunostinta de asemenea situatii?

Multumesc!
Sanatate tuturor.

Buna!Am intrat tarziu pe site si nu mai stiu daca mai te pot ajuta si care este starea ta in prezent.Important este cum arata audiograma.Daca te pot ajuta,te rog sa-mi trimiti pe mail,ultima ta audiograma.Sanatate !
sciperis
Posts: 11
Joined: Sat Dec 12, 2009 4:28 pm

Re: Hipoacuzie

Post by sciperis »

DR.ELENA LATCAN wrote:Buna!Am intrat tarziu pe site si nu mai stiu daca mai te pot ajuta si care este starea ta in prezent.Important este cum arata audiograma.Daca te pot ajuta,te rog sa-mi trimiti pe mail,ultima ta audiograma.Sanatate !
Buna ziua, sunt Alexandru, am 39 de ani si am tinitus in urechea stanga de aprox un an jumatate. Ieri am facut o audiograma, si as dori sa o interpreteze si altcineva decat medicul curant.
Problema este ca nu o pot posta pentru ca sunt membru novice si nu postarile sunt restrictionate.

Ma puteti ajuta in acest sens, cu o interpretare a ei?

Se poate, va rog sa va trimit si eu adiograma in mail?

ganduri bune!
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

Re: Hipoacuzie

Post by DR.ELENA LATCAN »

Buna!Imi puteti trimite ,VA ROG,audiograma pe mail sau pe fax-e automat!=0214110063.si mai vorbim.
Sanatate,cu stima,E.L.
sciperis
Posts: 11
Joined: Sat Dec 12, 2009 4:28 pm

Post by sciperis »

Va multumesc pentru amabilitate.

Audiograma am trimis-o in mail.
sciperis
Posts: 11
Joined: Sat Dec 12, 2009 4:28 pm

Post by sciperis »

Doamna doctor Elena Latcan,

audiograma mea se gaseste la ultima postare din topicul
Interpretare audiograma sectiunea Afectiuni ORL.


ganduri bune!
ionescudumitru
Posts: 1
Joined: Thu May 16, 2013 11:08 pm

Re: Hipoacuzie Neurosenzoriala Brusc Instalata

Post by ionescudumitru »

Am aceiasi situatie. Timp de 10 zile, pe fond de raceala usoara s-a instalat brusc hipoacuzie .
Relevant.. mai accentuat la urechea stanga la care folosesc telefon mobil SAMSUNG.
cINE MAI ESTE IN ACEASTA SITUATIE ???
S-ar putea sa fie semnificativa folosirea telefonului ??!!
Sa colectam situatii similare pentru o actiune concertata impotriva telefoaneleor !!!!
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Hipoacuzie Neurosenzoriala Brusc Instalata

Post by dark_light »

stati un pic. inainte sa executam toate telefoanele in piata publica, sa lamurim putin problema dumneavoastra: de ce natura este hipoacuzia si cat de grava este? ce diagnostic si ce tratament vi s-au dat?

disclaimer: nu lucrez pentru samsung... :lol:
Post Reply