Centre de recuperare auditiva

Experiente cu centre audiologice, ce-i de vizitat si ce-i de evitat.
Post Reply
aurora
Posts: 10
Joined: Sat Sep 12, 2009 6:15 pm

Centre de recuperare auditiva

Post by aurora »

La ora actuala unde se fac cele mai bune analize si operatii-investigatii in ceea ce priveste recuperarea auditiva? Observ ca sunt redate centre, intreb aceste lucru, nu de alta dar vad ca unele topicuri nu au fost "reimprospatate". Va multumesc.
ania
Posts: 44
Joined: Thu Aug 21, 2008 8:51 pm

Post by ania »

Aurora , cu parere de rau iti zic ca auzul din cate stiu nu se poate recupera asa cum se intampla purtand ochelarii la ochii pentru a corecta vederea. Aceasta afirmatie este valabila in special pentru hipoacuziile neurosenzoriale si de transmisie in care nervii auditivi sunt cei afectati.
Si eu sufar de hipoacuzie neurosenzoriala si am facut si tratamente de acupunctura cu care nu s-a rezolvat nimic. Tot ce poti sa faci este sa porti aparatele auditive si sa asteptam in continuare sa vedem ce efecte vor avea implantul cu celulele stem care sunt inca in deplina cercetare.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

ania wrote: implantul cu celulele stem care sunt inca in deplina cercetare.
In deplina cercetare au fost. Au ajuns aproape de final . Stiu ca multi de aici zic "saracii de ei ce viseaza" . Decat sa zica asta mai bine ar da un search pe google despre terapia asta :idea: sa se convinga singuri . Daca ar fi sa enumar motivele pentru care refuza sa faca asta ... nu mai zic :idea:
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

ania wrote:Aurora , cu parere de rau iti zic ca auzul din cate stiu nu se poate recupera .... Aceasta afirmatie este valabila in special pentru hipoacuziile neurosenzoriale si de transmisie in care nervii auditivi sunt cei afectati.
atentie, ania, hipoacuziile de transmisie n-au legatura cu nervii auditivi, ci cu urechea externa si cu cea medie. cand exista o afectare si la nivelul nervului auditiv, atunci hipoacuzia are componenta neurosenzoriala.
Post Reply