Cabluri Hi-Pro

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Cabluri Hi-Pro

Post by Harald »

Keo wrote: ... inca mai caut un cablu CS-44 A (Phonak version).
Are două fire inversate, comparativ cu CS-44 standard, care ar trebui să fie mai uşor de găsit, întrucât e folosit de Siemens de vreo 15 ani, de pe vremea când nici nu exista Hi-Pro-ul. Pe vremea aceea, Siemens Swing (S1 ... S3) sau Siemens Music se programau cu PMC-ul, dar aveau aceeaşi mufă CS-44 ca şi în zilele noastre. Plus că o mulţime de alţi producători au folosit CS-44, Phonak a fost practic ultimul care "s-a dat pe brazdă".

Eu folosesc un cablu de mouse conectat printr-un adaptor de mufă telefonică la un cablu CS-44 şi pot programa orice aparat auditiv cu CS-44 (A) folosind un singur cablu de aparat auditiv. Am mai multe cabluri de mouse, cu firele conectate diferit în mufa telefonică RJ-11, pe care le schimb după necesităţi în adaptorul respectiv, pentru că au fost mai uşor de găsit decât mai multe perechi de cabluri CS-44. Şi cablurile de mouse sunt şi mai "sănătoase" decât cele de aparat auditiv, nu riscă să se rupă dacă le agăţi din greşeală.

Iar acum 10 ani, când am avut în mână primul Siemens S1, am muncit două zile ca să-l pot programa, am confecţionat artizanal un cablu ataşând nişte ace de perfuzor la un cablu de mouse, pentru care am stricat 3 perfuzoare noi şi un mouse PS/2 nou. Pe care a trebuit să-l cumpăr, pentru că la vremea aceea aveam doar un mouse serial pe calculator, era un 486 DX 2 la 66 MHz :oops: . Dar "dacă vrei cu-adevărat, poţi. Adidas Torsion." :P
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Deci mufa de pe Hi-Pro e PS/2? Mi se parea mie cunoscut portul dar uitasem de unde. :oops:

Pai atunci e simplu, iau un prelungitor PS/2 M-F si-l operez pe fire cum e nevoie pentru a face inversarea necesara.

Image

Din ce am vazut Hi-Pro-ul meu pe USB e sensibilos la conexiuni, mi-a dat transpiratii reci cand l-am instalat prima data si nu functiona cum trebuie pana nu l-am infipt direct in portul placii de baza ci nu printr-un prelungitor USB de 1m care atarna pe birou. Sigur nu apar erori daca lucrez cu cabluri intercalate?
User avatar
alexmirica
Posts: 28
Joined: Sun Aug 30, 2009 10:50 am
Location: Bucuresti :((
Contact:

Post by alexmirica »

Nu ar trebui sa ai probleme de transmisie la cabluri "manufacturate acasa", atata timp cat faci conexiunile cu simt de raspundere, cositorite si trase prin tub termofit, mai ales ca protocolul de transmisie seriala este derivat din I2C daca nu ma insel, si are o corectie foarte buna la erori, mai ales in medii cu ceva zgomot. Oricum, la finalul fiecarui pachet de transmis se face o verificare redundanta (CRC), si daca nu e OK, se reia transmisia. Cu alte cuvinte de corupt memoria nu se intampla. Totul e sa ai grija sa nu inversezi polaritatile mai ales la alimentare/semnal.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Il verific de 15 ori inainte sa-l bag in aparate, normal. :)
User avatar
alexmirica
Posts: 28
Joined: Sun Aug 30, 2009 10:50 am
Location: Bucuresti :((
Contact:

Post by alexmirica »

Nu pot edita, asa ca postez in continuare:

La mufa Mini-DIN a HiPro, pinoutul e:

1=+BAT (alb)
2=GND (masa - e tresa cablului de multe ori)
3=SCL (nu sunt sigur, parca asa era, am sa verific) (negru)
4=SDA (rosu)

E util sa le cunosti ca sa poti verifica "improvizatiile" cu un aparat de masura.

P.S.: de ce nu pot atasa imagini? Aveam o schema si ar fi fost utila sa fie postata aici.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

phpBB 2.x.x nu suporta imagini.

Incearca cu

Code: Select all

[img]http://www.computer-engineering.org/ps2protocol/spindin.JPG[/img]
ca sa introduci o poza gazduita extern (imageshack.us)

Male Female
ImageImage

6-pin Mini-DIN (PS/2):
1 - Data
2 - Not Implemented
3 - Ground
4 - Vcc (+5V)
5 - Clock
6 - Not Implemented
User avatar
alexmirica
Posts: 28
Joined: Sun Aug 30, 2009 10:50 am
Location: Bucuresti :((
Contact:

Post by alexmirica »

Iata diagrama pentru CS44:
Image

Ce software folosesti pentru fitting cu HiPro?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

alexmirica wrote:Iata diagrama pentru CS44
Dacă e un cablu produs de Microtronic sau Deltek, atunci e complet, are toate conexiunile exact ca în poză. Dar la Siemens, pinul cu tensiunea de baterie nu e conectat în mufa CS-44 de pe aparatul auditiv. Se foloseşte numai masă, serial clock şi serial data. La Phonak, am programat numai modele cu mufă twist-lock, nu şi cu CS-44A, dar şi la aparatele Phonak trebuie să fie bateria în aparat, deci nu folosesc nici ei tensiunea de baterie generată de Hi-Pro.

La ei nu se foloseşte identificarea male / female pentru mufe, pentru că în acest caz ar fi corect să se refere la pini, nu la mufa propriu-zisă. Astfel, mufa de pe aparatul auditiv e de fapt cu pini "tată", iar cea de pe cablu e cu pini "mamă", ceea ce ar fi de natură să genereze confuzii. Aşa că se preferă distincţia plug / socket (ştecher / priză, în traducere aproximativă) mufa de pe cablu fiind "plug", iar cea de pe aparatul auditiv fiind "socket".
alexmirica wrote: Ce software folosesti pentru fitting cu HiPro?
Nu sunt prea multe opţiuni :wink: . Ori pe cel pe care ţi-l dă Phonak, ori îl scrii singur :lol: . Dar eu aş merge pe prima variantă :P .

http://www.phonak.com/professional/prod ... oduct=iPFG
Keo wrote:Il verific de 15 ori inainte sa-l bag in aparate, normal. :)
Nu se strică nimic, am conectat aparate Widex şi Siemens în toate modurile (inclusiv insane :P ) şi nu s-a întâmplat nimic. PMC-ul avea buffere pe toate ieşirile, fiecare pin din mufă era trecut prin nişte 74HCT4053 (multiplexor/demultiplexor) plus protecţie la supratensiune cu diode 1N4148 şi BAT47, tot pe fiecare pin din mufă. Nu am schema electrică de la Hi-Pro, dar presupun că e la fel de protejat.

Cea mai sigură verificare e identificarea aparatului auditiv: când îl vede soft-ul de programare, înseamnă că e conectat corect. Oricum, Hi-Pro-ul nu îi trimite comenzi de programare dacă nu-l vede soft-ul, aşa că nu se poate strica.
Keo wrote: Pai atunci e simplu, iau un prelungitor PS/2 M-F si-l operez pe fire cum e nevoie pentru a face inversarea necesara.
Într-adevăr, cred că aşa e cel mai simplu. Practic, în funcţie de cablul CS-44 de care reuşeşti să faci rost, trebuie să inversezi serial clock şi serial data şi vezi în care dintre configuraţii merge. Şi dacă se foloseşte şi pinul 6 din mufa de pe Hi-Pro, la fel ca la Supero, Aero sau Piconet, îi găsim un loc şi lui :P .
Keo wrote: Din ce am vazut Hi-Pro-ul meu pe USB e sensibilos la conexiuni, mi-a dat transpiratii reci cand l-am instalat prima data si nu functiona cum trebuie pana nu l-am infipt direct in portul placii de baza ci nu printr-un prelungitor USB de 1m care atarna pe birou. Sigur nu apar erori daca lucrez cu cabluri intercalate?
Asta a fost problema conexiunii USB a Hi-Pro-ului la calculator. La urma urmei, există şi stick-uri pe care la unele calculatoare nu le poţi conecta în USB-urile frontale, trebuie să le pui în USB-urile din spate, ca să le vadă. Mufele USB frontale din carcasa calculatorului trebuie să fie conectate la placa-bază prin cabluri ecranate, aproape la fel de groase ca un cablu de antenă TV., ca să se comporte la fel de bine ca cele din spate, plantate direct în placa bază.

Conexiunea dintre Hi-Pro şi aparatul auditiv nu e USB, dar e tot serială. Parcă ţin minte că văzusem undeva specificat că lungimea cablului nu trebuie să depăşească 2,5 metri.
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Post by MariusH »

[quote La Phonak, am programat numai modele cu mufă twist-lock, nu şi cu CS-44A, dar şi la aparatele Phonak trebuie să fie bateria în aparat, deci nu folosesc nici ei tensiunea de baterie generată de Hi-Pro.

La aparatele Phonak generatii "mai recente " care se programeaza cu CS-44 nu mai trebuie baterie. Doar la intraauriculare.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

MariusH wrote: La aparatele Phonak generatii "mai recente " care se programeaza cu CS-44 nu mai trebuie baterie. Doar la intraauriculare.
Tu ai acces în mod curent la aparate Phonak actuale, din câte mi-am format eu părerea. Nu ne mai lăsa să ne dăm cu părerea aiurea :P , încearcă te rog să "suni" un cablu CS-44A (verifică-l cu un ohmmetru) şi spune-ne dacă are într-adevăr pinii 3 şi 4 inversaţi faţă de schema de mai sus. Dacă foloseşte şi tensiunea de baterie, atunci s-a lămurit ce face al 4-lea pin şi înseamnă că nu foloseşte şi pinul 6 din mufa Hi-Pro-ului, ca la aparatele mai vechi cu mufă twist-lock.
User avatar
alexmirica
Posts: 28
Joined: Sun Aug 30, 2009 10:50 am
Location: Bucuresti :((
Contact:

Post by alexmirica »

Toti cei 4 pini sunt folositi la conectorul CS44 in mod standard la cablu, insa doar unele aparate auditive folosesc si cel de-al patrulea pin, deoarece la chipseturile de generatie noua nu se mai foloseste semnalul de clock, au intern implementat auto-clock. Exista doua variante de conexiune MiniDIN-CS44 (curios, huh?):
Image
Image
Singura mentiune e ca Phonak CS44A are pinii SCK si SDA inversati, adica pinii 2-3 de la HiPro.

Pinul 5 este folosit la cablul CS45:
Image
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

alexmirica wrote:Toti cei 4 pini sunt folositi la conectorul CS44 in mod standard la cablu
Încearcă să înţelegi că tu prezinţi cablurile standard, produse de Knowles (Deltek) şi Pulse (Sonion-Microtronic). Cei de la Phonak nu îi întreabă ce cabluri există în mod curent la ei în producţie, ci folosesc ce pinout doresc ei, comandând cablurile accordingly. Nici măcar un simplu potenţiometru nu poţi comanda la Deltek pe baza modelului de aparat auditiv la care e folosit, pentru că ei habar n-au de aşa ceva. Le spui cum vrei să fie (valoare, diametru, culoare, marcaj etc.) şi ei ţi-l oferă, dar ei nu-ţi pot spune şi nici nu-i interesează care e modelul de potenţiometru folosit, de exemplu, de Siemens Artis. La fel e şi cu cablurile, trebuie lămurit ce pinout foloseşte Phonak, nu ce oferă Deltek în mod curent.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

CS-44A, schita facuta dupa o verificare cu multimetrul. Cu spuneam si initial, caut "un cablu", pe celalalt am reusit sa-l cumpar de pe Ebay. Dar apar foarte rar de vanzare si eu am nevoie de o pereche (2 aparate).

Image
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Am reusit sa mai fac rost de unul, strainezul si-a adus aminte ca vroiam doua. :)

In curand, review de Hi-Pro.
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

CS-44A

Post by tipatescu »

Am reusit si eu sa cumpar abia acum de pe un site din Germania doua perechi CS-44A (o pereche pentru cineva de pe forum).
Situl este:

http://www.revear-shop.de/

Au costat in total cu cheltuieli de comision si transport impartit pe jumatate, cca 170 roni perechea, a fost mai complicat cu transferul / comisionul bancar pentru Germania (nu acceptau paypal si nici alte modalitati). Adica comisionul direct la ghiseu te ustura, pleaca de pe la 40E pe tranzactie ... am mai scazut ceva prin e-banking.

Cind am timp o sa incerc si eu niste teste sa dau un feedback .. .abia astept. :roll:
Post Reply