Interpretare audiograma

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
sciperis
Posts: 11
Joined: Sat Dec 12, 2009 4:28 pm

Interpretare audiograma

Post by sciperis »

Buna ziua,

Sunt Alexandru si de circa 1 an si jumatate, doi aproape, am acufene in urechea stanga. Am fost la doctorul ORL si mi-a recomandat tratament cu :
1. Oxibral
2.Redergin
3.Aerius
4. Secatoxin
5.Celebrex , asigurandu-ma ca tinitusul va disparea. Am luat medicatia de aprox 7 zile, si nicio ameliorare nu se vede. Am revenit la doctor si mi-a recomandat sa mai fac urmatoarele analize:

1.radiografie sinusoidala
2.audiograma
3.teste de timpan.

Azi am terminat si acele teste si am primt rezultatul, care din nefericire pentru mine este un soi de scriere criptica.
In concluzie poate cineva sa ma ajute si sa interpreteze audiograma postata mai jos?


am scos partea din fata pentru ca trebuie sa am cel putin 10 posturi pentru ca sa reusesc sa trimit si linkul



Ce trebuie sa fac sa scap de acele acufene doar in urechea stanga, care au devenit deranjante?

Va multumesc!
sciperis
Posts: 11
Joined: Sat Dec 12, 2009 4:28 pm

Post by sciperis »

nu pot posta audiograma pentru ca nu imi da voie forumul
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Trimite fara link, gen www . auz.ro/forum/posting.php?mode=reply&t=270.
sciperis
Posts: 11
Joined: Sat Dec 12, 2009 4:28 pm

Post by sciperis »

toni.matei
Posts: 31
Joined: Mon Sep 28, 2009 12:08 pm

Re: Interpretare audiograma

Post by toni.matei »

sciperis wrote:Buna ziua,

Sunt Alexandru si de circa 1 an si jumatate, doi aproape, am acufene in urechea stanga. Am fost la doctorul ORL si mi-a recomandat tratament cu :
1. Oxibral
2.Redergin
3.Aerius
4. Secatoxin
5.Celebrex , asigurandu-ma ca tinitusul va disparea. Am luat medicatia de aprox 7 zile, si nicio ameliorare nu se vede. Am revenit la doctor si mi-a recomandat sa mai fac urmatoarele analize:

1.radiografie sinusoidala
2.audiograma
3.teste de timpan.

Azi am terminat si acele teste si am primt rezultatul, care din nefericire pentru mine este un soi de scriere criptica.
In concluzie poate cineva sa ma ajute si sa interpreteze audiograma postata mai jos?


am scos partea din fata pentru ca trebuie sa am cel putin 10 posturi pentru ca sa reusesc sa trimit si linkul



Ce trebuie sa fac sa scap de acele acufene doar in urechea stanga, care au devenit deranjante?

Va multumesc!
Pe urechea stanga ai o trauma sonora (aceasta a aparut fie in urma expunerii la zgomot puternic fie alte afectiuni ala urechii in trecut ex: otita)adica caderea pe frecventa de 4000 Hz. Atentie in timp aceasta o sa mai scada, tragand dupa ea si celelalte frecvente. Acufenele au aparut probabil din cauza acestei traume. Trebuie urmat tratamentul recomandat de medic, chiar daca rezultatele nu sunt imediate. Sunt persoane care dupa tratamente indelungate au scapat de acufene dar si persoane carora tratamentele le-au mai ameliorat acufenele (a scazut intensitatea ) dar nu 100 %. In ultima instanta sunt pacienti care si-au achizitionat un aparat auditiv, acesta are un efect de "masca", adica amplificand frecventele care se afla sub limita normalului (in cazul tau cele de pe frecventele de 2000 si 4000 Hz) acufenele sunt acoperite(dar nu dispar, atunci cand aparatul nu este folosit acestea "reapar"), dar este de preferat ca in cazul "protezarii" sa nu te grabesti si sa faci niste probe cu aparate sa vezi daca exista imbunatatiri pentru ca si aici sunt cazuri in care acufenele raman.
Daca sunt neclaritati, astept intrebarile, sunt foarte multe de discutat pe aceasta tema.
sciperis
Posts: 11
Joined: Sat Dec 12, 2009 4:28 pm

Post by sciperis »

Sunt destule de adaugat si de intrebat:

ADAUGIRI:

1. Despre Trauma sonora, nu stiu sa se fi produs, poate ca acum vreo 4 ani cand eram la iarba verde stand pe spate si admirand cerul mi-a intrat o ganganie in ureche. cred ca a ajuns in timpan, pentru ca am simtit ca imi bubuie capul de zgomot.
Imediat cum a iesit, totul a revenit la normal in cateva minute (desi stiu ca lucrul s-a produs in urechea dreapta).
Intre intamplarea descrisa si primele acufene din urechea stanga, stiu sigur ca nu am avut niciodata probleme cu auzul. Si nici acum, de auzit aud, insa ma deranjeaza tinitusul permanent din urechea stanga.
2. Acufenele nu sunt mai vechi de 1 an si jumatate.

2. Daca ies in frig, zgomotul aproape ca dispare , iar cand stau seara inainte de culcare la cald reapare.
3. Daca misc ochiul spre urechea stanga, zgomotul pare sa se intensifice ( iar daca apas sub ochiul stang se aude un zgomat ciudat, parca produs de o punga cu aer, parca scartaie)
4. Am facut o radiografie la sinusuri (RX SAF) cu urmatorul rezultat
modificare de sinuzita mazilara cronica bilaterala
5. De aprox o saptamana tin urmatoarea medicatie:
secatxin
oxibral
celebrex
aerius
am inceput ( la solicitarea medicului) aerosoli cu ACC si
Ciprofloxacină

6. Desi a trecut o saptamana si mai bine de cand iau tratament, acufenele nu au scazut si nu se simte nicio imbunatatire ( decat pe partea cu sinusurile si durerile de cap)

Chiar azi, acum o ora, am fost la medicul curant ORL, a vazut audiograma, si mi-a zis ca sb nicio forma NU ESTE CAZUL DE PROTEZARE.

Ce ma sfat imi dati?


gaduri bune!



am uitat sa adaug ca pe la varsta de 6 ani am facut otita, dar nu stiu pe ce ureche
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

Post by DR.ELENA LATCAN »

sciperis wrote:Sunt destule de adaugat si de intrebat:

ADAUGIRI:

1. Despre Trauma sonora, nu stiu sa se fi produs, poate ca acum vreo 4 ani cand eram la iarba verde stand pe spate si admirand cerul mi-a intrat o ganganie in ureche. cred ca a ajuns in timpan, pentru ca am simtit ca imi bubuie capul de zgomot.
Imediat cum a iesit, totul a revenit la normal in cateva minute (desi stiu ca lucrul s-a produs in urechea dreapta).
Intre intamplarea descrisa si primele acufene din urechea stanga, stiu sigur ca nu am avut niciodata probleme cu auzul. Si nici acum, de auzit aud, insa ma deranjeaza tinitusul permanent din urechea stanga.
2. Acufenele nu sunt mai vechi de 1 an si jumatate.

2. Daca ies in frig, zgomotul aproape ca dispare , iar cand stau seara inainte de culcare la cald reapare.
3. Daca misc ochiul spre urechea stanga, zgomotul pare sa se intensifice ( iar daca apas sub ochiul stang se aude un zgomat ciudat, parca produs de o punga cu aer, parca scartaie)
4. Am facut o radiografie la sinusuri (RX SAF) cu urmatorul rezultat
modificare de sinuzita mazilara cronica bilaterala
5. De aprox o saptamana tin urmatoarea medicatie:
secatxin
oxibral
celebrex
aerius
am inceput ( la solicitarea medicului) aerosoli cu ACC si
Ciprofloxacină

6. Desi a trecut o saptamana si mai bine de cand iau tratament, acufenele nu au scazut si nu se simte nicio imbunatatire ( decat pe partea cu sinusurile si durerile de cap)

Chiar azi, acum o ora, am fost la medicul curant ORL, a vazut audiograma, si mi-a zis ca sb nicio forma NU ESTE CAZUL DE PROTEZARE.

Ce ma sfat imi dati?


gaduri bune!



am uitat sa adaug ca pe la varsta de 6 ani am facut otita, dar nu stiu pe ce ureche
Buna! E bine de stiut si ce varsta aveti(pt.tratament si evolutia bolii!)Am vazut si eu audiograma,cu trauma sonora pe urechea stanga=pierderea de auz este mica,iar acufenele in acest caz cu tratament(ex.TANAKAN 40mg=1 tbx3/zi,dupa mese=6 luni)se pot ameliora =reduce din intensitate,frecventa,si in general nu dispar,deci trebuie sa va obisnuiti cu ele.Acufenele se accentuiaza in caz de raceli,prin blocarea comunicarii nas-ureche=trompa lui Eustachio,sau daca aveti sau faceti o sinuzita,sau daca deja aveti o deviatie de sept,o rinita alergica=toate acestea trebuiesc tratate de un medic ORL(nu prin telefon,posta sau mail= pe acest site!)
Si protezarea auditiva cu scop de masca acufenelor=este o solutie ca si alte metode de mascare a acestora,la fel,am citit de injectare de toxina botulinica in urechea medie s.a.Sanatate multa.Ramanem in legatura si cand apare ceva nou,va anunt .
sciperis
Posts: 11
Joined: Sat Dec 12, 2009 4:28 pm

Post by sciperis »

da!

am 39 de ani, deci nu bat spre senectute!;))
am o sinuzita bilaterala cronica ( in curs de tratament)
am avut rinita alergica ( de la praf de creta)

am luat tratamentul de mai sus si in ultimele zile abeam niste fluieraturi in cap
l-am intrerupt si fluieraturile au disparut, dar persista acufenele.....
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

Post by DR.ELENA LATCAN »

sciperis wrote:da!

am 39 de ani, deci nu bat spre senectute!;))
am o sinuzita bilaterala cronica ( in curs de tratament)
am avut rinita alergica ( de la praf de creta)

am luat tratamentul de mai sus si in ultimele zile abeam niste fluieraturi in cap
l-am intrerupt si fluieraturile au disparut, dar persista acufenele.....
Buna!Intr-adevar suteti f.tanar/a!Trauma sonora nu se remediaza prin tratament.Continuati tratamentul sinuzitei cu aerosoli,la care se poate adauga si tratament fizioterapic cu ultrascurte reci,sau laser aniinflamator,comoterapie=10 sedinte,impreuna cu decongestionanate nazale-biorinil spray sau vibrocil,nasonex,avand drept scop permeabilizarea trompei lui Eustachio.Se repeta apoi rgf.SAF,se pot face punctii sinuzale,si chiar si opera sinuzita,avand ca rezultat final ameliorarea acufenelor. Eu ,tot cu acest scop ,operez si rinita alergica!Sanatate!
avalice2
Posts: 5
Joined: Tue Jan 12, 2010 12:14 pm

Post by avalice2 »

am un baiat de 4 ani si jumatate si am descoperit ca are hipoacuzie bilaterala usoara-medie. Nimeni de la gradinita nu a observat ca ar avea vreo problema iar eu mi-am dat seama in momentul in care a facut o otita seroasa. Atunci, i-am scos si lichidul din spatele timpanului si polipii si, pentru ca tot nu eram multumita de cum aude am facut mai multe investigatii. Asa am ajuns la diagnosticul amintit anterior. Repet: nimeni nu isi da seama in prezent ca are o problema cu auzul (doar daca i se vorbeste din spate in soapta). Mi s-a recomandat sa il protezez insa eu nu am facut-o, in schimb merg cu el la logoped o data pe saptamana. Exista vreun tratament (in tara sau in afara)?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

avalice2 wrote: Mi s-a recomandat sa il protezez insa eu nu am facut-o, in schimb merg cu el la logoped o data pe saptamana. Exista vreun tratament (in tara sau in afara)?
Atât timp cât învaţă să vorbească şi fără aparat auditiv, nu e nici o grabă cu protezarea. Înainte de a vorbi despre tratament, ar trebui determinată cauza propriu-zisă pentru care nu aude normal. Hipoacuzia e doar consecinţa acelei cauze, iar aparatul auditiv ar compensa hipoacuzia, fără însă a rezolva problema reală.
avalice2
Posts: 5
Joined: Tue Jan 12, 2010 12:14 pm

Post by avalice2 »

si cum as putea sa aflu care este cauza? Unde si ce investigatii as mai putea face?
Ceea ce mi s-a spus este ca s-ar putea sa aiba hipoacuzia din nastere (datorita faptului ca este aprox la fel la ambele urechi).
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

investigatii

Post by DR.ELENA LATCAN »

Mergeti la DL.DOCTOR PASCU SAU dna DR.GEORGESCU la INSTITUTUL ORL PROF.DR.HOCIOTA ,BUCURESTI-TEL=0214102170,pt investigatii complete ale auzului .Depinde cum vorbeste copilul =daca era din nastere tulburarile de vorbire erau f mari ,spre surdomutitate.Asa cum spuneti ca se prezinta copilul,eu zic sa nu va alarmati-e posibil dupa operatia de polipi sa-si revina si vedeti sa nu aiba si o sinuzita(eu am intalnit sinuzita la un copil de 3 ani si jumatate)De obicei operatia de polipi vindeca si sinuzita si auzul se normalizeaza pana la 6 luni.Sanatate copilului si sa va traiasca!
avalice2
Posts: 5
Joined: Tue Jan 12, 2010 12:14 pm

Post by avalice2 »

multumesc!
avalice2
Posts: 5
Joined: Tue Jan 12, 2010 12:14 pm

Re: Interpretare audiograma

Post by avalice2 »

Am fost la d-na dr. Georgescu si mi-a recomandat sa-l protezez pe baiat (tocmai a implinit 5 ani). Care produse sunt mai bune pentru un copil cu hipoacuzie usoara - medie: cele de la Siemens sau cele pe care le gasesc la Audionova? Nu imi dau seama foarte bine la ce ar trebui sa ma uit cand aleg un aparat auditiv pentru un copil de 5 ani cu hipoacuzia amintita.
Post Reply