Analogic Vs Digital

Discutii generale despre proteze auditive.

Analogic Vs Digital

Analogic
6
21%
Digital
22
79%
 
Total votes: 28

lucian
Posts: 7
Joined: Tue Dec 05, 2006 12:50 am

Re: Pentru Harald

Post by lucian »

Harald wrote:
lucian wrote:Multumesc pentru lamuriri!
Pasiunea ta pevnru intelegerea mecanismelor perceptiei auditive este atat de mare incat merita admirata. Felicitari!
off-topic: Cu sau fără sarcasm marca "Adrian Năstase", dacă ai mai fi citit diverse mesaje de pe acest forum, ai fi înţeles că nu fac asta doar din pasiune. Dar nici nu obţin banii pacienţilor sau ai Casei de Asigurări, ceea ce îmi permite să-mi manifest o imensă aroganţă faţă de cei care obţin aceşti bani. Aroganţă care nu se manifestă şi faţă de pacienţi. Sincer, cred că e mai bine aşa, decât să ajung să-mi manifest aroganţa tocmai faţă de cei cărora le-aş lua banii, cum li se întâmplă altora.

Iar de "înţelegerea mecanismelor percepţiei auditive" nu mă ocup eu, pentru că nu e treaba mea. Treaba mea se încheie exact în clipa când sunetul iese din receptorul aparatului auditiv. Aparat auditiv care uneori nu are nici măcar proiectată carcasa în momentul acela. Restul, începând de la olivă şi conductul auditiv extern al pacientului şi terminând cu celulele ciliate care numără Hertzi cu mănuşa de box, sunt vorbe de clacă.
Nu e vorba de sarcasm. E doar o apreciere bazata pe continutul post-urilor tale.
Legat de obtinerea banilor de la pacienti. Oare veniturile tale provin din agricultura sau turism ? Ai mai incasa acesti bani daca pacientii ar inceta sa primeasca proteze?
Fiecare rotita implicata in mecanismul pe care cred ca il cunosti foarte bine are o RASPUNDERE MORALA fata de eficienta cheltuirii resurselor financiare ale pacientilor sau caselor de asigurari pe protezarea auditiva. Sunt sigur ca te preocupa lucrurile acestea, de aici si aroganta de care pomenesti. Dar aroganta nu este suficienta atata timp cat resursele continua sa se scurga organizat in tot soiul de buzunare specializate in drenarea lor. Trebuie facut ceva, iar tu esti unul dintre cei care dispun si de de unele mijloace pentru asta.
Simpla enuntare publica a situatiei sau recunoasterea ei nu rezolva mare lucru. Dar ar putea fi punctul de plecare in crearea unui curent de opinie pentru protezarea profesionista. Un astfel de demers s-a petrecut in Italia in urma cu 3 ani si a avut un ecou foarte puternic!
Daca acest lucru nu se intampla , vom continua sa privim la "Surprize-surprize" cum Andreea Marin schimba destinul unor hipoacuzici in direct, in timp ce alte mii subventioneaza din veniturile lor mizere mentinerea sistemului actual.
Atata timp cat actiunile tale influenteaza intr-un fel sau altul viata altora, nu poti fi satisfacut cu "retragerea in turnul de fildes" al profesionistului detasat de fenomenul al carui actor intamplator este.
Esti viu, cinstit si te respect pentru asta.
Bine ca s-au inventat forumurile de discutii.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Pentru Harald

Post by Harald »

lucian wrote: Legat de obtinerea banilor de la pacienti. Oare veniturile tale provin din agricultura sau turism ? Ai mai incasa acesti bani daca pacientii ar inceta sa primeasca proteze?
Se pare că am unele dificultăţi în a mă face înţeles. Ideea era că nu încasez bani nici direct, nici indirect din activităţi care să aibă vreo legătură cu protezarea auditivă.

Deşi, în continuare, nu văd de ce trebuie să fiu eu subiectul acestui thread, o să precizez că veniturile mele provin din telecomunicaţii şi DA, aş continua să încasez aceşti bani dacă pacienţii ar înceta să primească aparate auditive şi aş continua să încasez aceşti bani inclusiv în situaţia când nu ar mai exista deloc pacienţi care să aibă nevoie de aparate auditive.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Daca plecam de la premiza ca toti chirurgii sunt avizi de bani ar insemna sa nu le cerem opinia nici macar pentru o aparenta banala apendicita si sa ne autodiagnosticam citind opinii online. Ar fi absurd.

Incasarea de bani directa sau indirecta din industria protezelor auditive nu cred ca este cea care da dreptul la opinie. Intr-o lume ideala nu ar fi nevoie de parerile audiologilor, hipoacuzicii si-ar putea alege singuri aparatul open-fit de la un butic la coltul strazii asa cum azi gasim si telefoane mobile sau aparate foto digitale pe toate drumurile.

In realitate majoritatea celor ce aleg carirea de chirurg, audiolog sau orice alta aripa a medicinei o fac cu gandul la bani. Si sa fim seriosi, cine nu se gandeste la bani inseamna ca-i are deja. Dar, exista si unii care pe langa dorinta de bani au si pasiunea pentru domeniu. Cred ca e gresit sa-i bagam pe toti audiologii in aceasi oala, din experienta stiu ca plaja mioritica e foarte variata, de la "hihi, nu prea stiu cate canale are sau alte detalii are dar asta se vinde cel mai bine" pana la oameni extrem de bine pregatiti sau dornici de a ajuta pacientul mai mult decat de a aduce profit firmei la care lucreaza. Am cunoscut chiar si audiologi care constient sau nu au dat sfaturi ce pot pagubi firma la care lucreaza dar ajutau enorm pacientul.

Nota generala data de mine celor ce se ocupa de hipoacuzici (doctori ORL, audiologi, etc) este una proasta intr-adevar, majoritatea sunt ori comercianti avizi de bani ori niste incompetenti care nu stiu cum au castigat dreptul de a practica meseria, dar cu siguranta exista si exceptii. Exceptii pe care le-am cunoscut personal, nu care presupun ca exista doar pentru a nu jigni intreaga industrie.

Parerile unor oameni bine documentati si bine intentionati cred ca sunt oricand binevenite, indiferent de avionul la care viseaza si sursa de unde strange bani pentru el.
jenny
Posts: 27
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:05 pm
Location: Chisinau

Post by jenny »

salut
Am citit de vreo citeva ori tot ce ati scris despre proteze si am ramas profund uimita, ce sa spun. Vad ca am ramas cu mult in urma. Sincera sa fiu am auzit prima data despre aparate digitale abia in anul 2006 si atunci am fost nevoita sa caut informatie din internet pentru a scrie un referat pe tema data. Niciodata nu m-as fi gindit ca ar exista aparate mai bune, nici nu puteam visa la ceva mai bun! Imi doream doar ca proteza pe care o purtam de vreo 6 ani (analogic) sa mai tina pina finisez universitatea, nici nu puteam sa-mi inchipui din nou un drum pina in Ro si o noua alegere …
Sincer nu stiam cui sa ma adresez, cum s-a mai spus nimeni n-are nevoie de noi…
Am dat de Audionova, e de vreun an doi in R. M. Mi-am luat doua proteze digitale, la ambele urechi. Acum nu-mi pare rau, e o diferenta enorma. Acum pot sa aud nu doar sunetele cu frecventa joasa, ci si pe cele cu frecventa inalta. Nu ma mai enerveaza persoanele care au o voce subtire, pentru ca pot sa le aud. Cu cel analogic, aveam mari batai de cap. Pot auzi in sfirsit soneria de la usa si cind suna telefonul!
In fiecare dimineata aveam nevoie de vreo 20 de min. ca sa ma adaptez la sunetele pe care le auzeam cu cel analogic, si simteam un desconfort psihic enorm, nemaivorbind de telefon mobil sau fix, era o tortura zilnica. Si nici macar nu aveam de unde cere vreun ajutor…
Acum in fiecare dimineata sunetele parca iau viata, nu mai am impresia unui butoi desart, parca toate se trezesc cu-ncetul, nu mai am probleme asa mari cu vorbitul la telefon..
Nu prea inteleg eu tehnologia, fizica sunetului etc. dar pot spune in baza exemplului propriu ca un digital bun face mai mult decit unul analogic… si vorbind de bani… uneori eram gata sa dau toti banii numai cineva sa-mi ofere sansa de a auzi mai bine!!! Cred ca nu sunt singura.
Asta e tot ce am avut de spus.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

jenny wrote: Nu prea inteleg eu tehnologia, fizica sunetului etc. dar pot spune in baza exemplului propriu ca un digital bun face mai mult decit unul analogic…
Un aparat digital bun face mai mult decât unul analogic prost.
Iar un aparat analogic bun face mai mult decât unul digital prost.

End of story.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Harald wrote:End of story.
Ai uitat sa compari un digital bun cu un analogic bun. :P
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Keo wrote:
Harald wrote:End of story.
Ai uitat sa compari un digital bun cu un analogic bun. :P
Cel mai bun aparat digital e mai bun decât cel mai bun aparat analogic.
Dar şi de 4 ori mai scump.
amorici
Posts: 22
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:57 pm

Post by amorici »

Buna ziua,
E pt. prima oara cand scriu pe un forum, asta ca sa nu mai spun ca sunt pt prima oara pe acest site (asta in afara de prima vizita, atunci cand mi-am creat acest cont).
Sunt purtatoare de aparat auditiv de 12 ani. Am purtat un analogic 7 ani, acum port un digital.
Vreau sa va spun ca mi-a dat batai de cap acest digital. Acum nu stiu daca o fi fost din vina celor de la Sonorom, sau eu pt ca nu ma puteam obisnui.
Am incercat 5 modele de digitale de la Sonorom (as vrea sa va spun denumirile, dar din pacate nu le stiu :oops: ). Timp de aproape 2 luni am mers la ei pt reglaje. In zadar! Nu ma puteam obisnui deloc. Auzeam mai tare, ma deranja extrem de mult zgomotul. Din pacate eu nu le-as fi putut regla..ca deh erau "fixate" de calculator.
La cel analogic aveam 2 butoane, unul de "subtire-gros", altul de "mai incet-mai tare". Cel putin asa puteam manevra si eu dupa bunul plac. Pe cand la cel digital, nu.
Analogicul mi s-a spart, dar componentelelui inca sunt bune. Sotul meu a incercat sa il lipesca, si chiar a reusit. Dar de teama ca am sa raman curand fara aparat, mi-am cumparat altul. Pot spune ca am fost extrem de nemultumita cand am trait pe pielea mea un digital.
Acest digital mi l-am facut la Audionova care, la inceput mi-au promis ca mi-l va repara pe cel vechi. Dupa ce mi-au facut digitalul, mi-au spus cu regerete ca nu se poate. Nu va spun prin ce am trecut. Nu trebuia decat schimbata oliva. Dar deh, le era teama ca nu cumva sa sparga ceva si acel ceva nu se mai fabrica.
Oare sotul meu e mult mai competent decat ei? Oare sotului meu nu i-a fost teama ca o sa curga solutia aia in aparat? Sau ca ma jena in ureche? Dar a riscat si a lucrat cu grija! Pt. ei a fost mult mai usor si ma trimita la plimbare. Doar obtinusera ceva, nu? O vanzare a unui aparat! Cat de mult conteaza asta pt ei? Au un barem de atins? Urat! Foarte urat!
Am facut o bubita in ureche de la el....mai trebuia pilit. M-am dus si le-am aratat. Vreau sa spun ca uita tipa ca vitelul la poarta noua. Se mira, se minuna. Pana la urma imi ia aparatul si mi-l pileste. He heeeeee dar ce pileala....ca am m-am ales cu un chist de pe urma lui.
A trebuit sa ma operez! Si pt ce? Ca nu au fost in stare sa mi-l pileasca cum trebuie sau ca nu au stiut cum sa-mi modeleze aparatul?
Credeti-ma as fi dat si de 10 ori mai mult pe un analogic, decat pe un digital. Sunt satula de atatea reglaje, de atatea modele, de atatea mulaje, de atatea audiograme. Ma asteptam ca la un digital sa nu mai trebuiasca sa ma plimb atat pe drumuri (pt reglaje), dar nuuuuuuu.

As avea o intrebare catre audiopetisti!
Ei stiu prin ce trecem noi cand nu aveam aparatul auditiv?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

amorici wrote:Buna ziua,
Am incercat 5 modele de digitale de la Sonorom (as vrea sa va spun denumirile, dar din pacate nu le stiu :oops: ). Timp de aproape 2 luni am mers la ei pt reglaje. In zadar! Nu ma puteam obisnui deloc. Auzeam mai tare, ma deranja extrem de mult zgomotul. Din pacate eu nu le-as fi putut regla..ca deh erau "fixate" de calculator.
........................................
As avea o intrebare catre audiopetisti!
Ei stiu prin ce trecem noi cand nu aveam aparatul auditiv?
La Sonorom există în mod frecvent probleme de (lipsă de) competenţă.

Nu aparatele digitale sunt de vină, dar la programarea lor se observă cel mai bine pregătirea deficitară a tehnicienilor de la Sonorom. Reglarea aparatelor analogice se face mai degrabă "intuitiv", în timp ce programarea celor digitale e destul de "abstractă". Am avut ocazia să descopăr, după îndelungi parlamentări, că o foarte iritată d-nă audiolog de la Sonorom avea impresia că UCL este denumirea unui reglaj de pe aparatele Widex şi n-am reuşit nicicum s-o conving că reprezintă un parametru (nivelul de disconfort) pe care ar trebui să-l determine obligatoriu la fiecare frecvenţă, atunci când efectuează audiograma tonală unui pacient cu hipoacuzie neurosenzorială.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

amorici wrote: ... Am facut o bubita in ureche de la el....mai trebuia pilit. M-am dus si le-am aratat. Vreau sa spun ca uita tipa ca vitelul la poarta noua. Se mira, se minuna. Pana la urma imi ia aparatul si mi-l pileste. He heeeeee dar ce pileala....ca am m-am ales cu un chist de pe urma lui.
A trebuit sa ma operez! Si pt ce? Ca nu au fost in stare sa mi-l pileasca cum trebuie sau ca nu au stiut cum sa-mi modeleze aparatul?
De-obicei, pentru aparatele auditive ITE / CIC se folosesc lacuri de protecţie, care să evite contactul direct al materialului de bază cu peretele canalului auditiv sau cu pielea, în general.

Materialul dur folosit la carcasele aparatelor auditive ITE sau materialul folosit la olivele dure (meta methyl acrylate - MMA) produce adesea alergii, de aceea se evită contactul cu pielea prin folosirea acelor lacuri siliconice. Există şi lacuri acrilice, folosite adesea cu nonşalanţă, dar care n-ar trebui să ajungă niciodată în contact cu pielea.

Ideea pilirii materialului nu a fost prea strălucită, carcasa este obtinută prin turnare după mulaj tocmai în scopul de a evita o rugozitate mare a suprafeţei, care provoacă iritaţii şi zgârieturi în ureche, chiar şi fără alergii. Aparatul ar fi trebuit şlefuit cu pâslă, folosind o mini-freză de turatie mare, de ordinul a 5.000 - 30.000 rot/min., fie şi ulterior pilirii, dacă aceasta tot fusese efectuată. Apoi ar fi trebuit lăcuit din nou aparatul, acel lac siliconic costă la Dreve sau la Egger aprox. 8 euro flaconul de 50 ml. si ar trebui să se găsească în orice cabinet audiologic din RO. Ceea ce, din păcate, nu e cazul. :(
amorici
Posts: 22
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:57 pm

Post by amorici »

Buna Harald,
Nu stiam de acea panza, sau de acea solutie. Chestia e ca am fost iar la ei, ca sa se uite, sa vada, sa constate, daca intradevar e ok aparatul fixat in ureche, pt a nu mai face iar nu stiu ce minunatie in ureche.
Foarte surpinsa a fost tipa...ba chiar a mai chemat inca o colega, si inca una...pana la urma au cazut de acord sa mi-l mai pileasca.

Acum, dar si atunci am constat o problema de aparat. Singur mi se da mai tare sau nu mai pot schimba programele. Acel butonas (de trecere de pe un program pe altul), nu mai merge. Apas pe el, si nu i-a comanda. Cand le-am spus chestia asta, mi-au spus ca din cauza ca era ceara (clei) in aparat. Nu stiu cum e posibil asa ceva, cand eu schimb filtrul la o sapt, si chiar si atunci nu e galben, sau cu ceara...
Mi-am luat niste silicon. Dar...ori secretara nu stia ce spunea, ori nu folosesc eu bine siliconul ala.
Siliconul l-am pus intr-un flacon de medicamente. Nu am dezlipit acel autocolant, adika aparatul meu nu sta direct pe bobitele de silicon. Seara pun aparatul in acel flacon...dar dimineatza constat ca aparatul este umed...nu cred ca e normal.
Eu daca continui asa cred ca la o sapt trebuie sa trec pe la ei ca sa mi-l curete in interior.
Spuneti-mi va rog, ce pot face pt ca aparatul meu sa nu mai "transpire".
Mentionez, ca am un digital maca Beltone, tipul LINQ 35 HPG.

Mii de multumiri
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

amorici, referitor la intretinerea aparatelor, propun sa continuam discutia aici, fiind un subiect destul de important.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Harald wrote:
................................
Tehnic, dacă aceste canale ar fi benzi de frecvenţă, s-ar obţine ceva similar unui egalizor grafic, iar programarea aparatului auditiv ar fi echivalentă reglării acestui egalizor grafic în funcţie de necesităţile pacientului.
Cu scuzele de rigoare pentru aroganţa de a-mi cita propriile mesaje :lol: trebuie să constat, nu pentru prima dată, că bunul simţ învinge, în cele din urmă. Magnatone oferă liber soft-ul de fitting pentru aparatele auditive produse, iar abordarea este exact aceea de egalizor grafic.

http://www.magnatone.com/index-4.html

În partea de jos a paginii, există două link-uri, unul pentru versiunea standalone si unul pentru versiunea sub NOAH. Fişierele pot fi download-ate şi direct din acest mesaj, cu click dreapta pe unul din link-urile de mai jos şi "Save Target As ..." din meniul de context. Este necesară o conexiune bună de Internet, fişierele au în jur de 100 MB fiecare.

standalone: http://www.magnatone.com/VP50_setup.exe

NOAH: http://www.magnatone.com/VPN49_setup.exe

Nici una dintre versiuni nu necesită vreo parolă sau un Hi-Pro conectat la calculator, astfel încât poate fi "testată" de către orice utilizator de PC.
rodi
Posts: 25
Joined: Tue Oct 12, 2010 5:03 pm

Re: Analogic Vs Digital

Post by rodi »

Analogic bun = nu mai are decat logica primara a pretului bun. Bateriile te costa oricum de doua ori mai mult.
Digital bun = dai un ban dar stii ca face (raport foarte bun calitate -pret) si reglajul este OPTIM. Omul se chinuie fizic mult mai putin cu un digital bun, ori acesta este scopul omului, sa rezolve mult din problema lui din prezent + cat mai mult in viitor + viitor. Si din acest punct de vedere, nu are rost sa ne mai intoarcem vreodata la protezarea analogica. Un aparat digital bun este clar un factor de progres, prin bun intelegandu-se a fi original de MARCA deci SIGUR INCLUZAND IN FIABILITATEA aparatului TRADITIA FABRICANTULUI de PROTEZA DIGITALA.
Multi stiu sa produca dar unii produc cel mai bine... De aceea pretul nu este umflat artificial in cazul unui produs original de marca buna; in schimbul acestui pret, intram in posesia a ceea ce face sa subziste pe piata... digitalul de marca...
vladx
Posts: 1
Joined: Fri Sep 13, 2013 12:45 pm

Re: Analogic Vs Digital

Post by vladx »

Buna ziua, ma numesc Vlad si am 24 ani, am hipoacuzie bilaterala severa, port de 18 ani aparat analogic si acuma am un Beltone, nu stiu modelul, analogic. M-am hotarat sa cumpar alt aparat, m-am dus la AudioNova, si mi-au recomandat Phonak Bolero Q90 20 canale digital, vreau sa spun ca nu m-am impacat cu el, afara e dezastru, nu ma inteleg cu nimeni, ba aud mai incet,ba aud mai tare, ba aud sunete tari si apoi incet, se regleaza automat si nu ma inteleg cu el . A reglat din nou, Bolero Q90 are functia digital si analogic, cand a setat pe analogic, vreau sa spun ca m-am impacat perfect cu el, auzeam mai bine, cuvinte la fel. Intrebarea mea este in felul urmator, se merita sa dau 8700 ron pe Bolero Q90, cu functia analogic, care are 20 canale care nu ma ajuta deloc si bani in plus aiurea. Sau sa cumpar un aparat analogic bun fara sa aiba canalele? Am nevoie de un sfat, ca de 1 o luna ma invart in treburile astea si nu stiu ce sa ma fac.
Post Reply