Telefoane compatibile cu aparate auditive

Totul despre protezele auditive purtate.
Post Reply
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Telefoane compatibile cu aparate auditive

Post by florrya »

Citisem mai demult ca unele tipuri de telefoane mobile ar fi compatibile cu aparatele auditive (in cazul meu aparat auditiv digital), cum ar fi Nokia si Sony Ericsson.

Eu am Motorola si se aude bine, nu face "interferente" dar e vechi telefonul. Am probat Nokia N82 la cineva, dar auzeam "cu ecou" aproape de fiecare data, nu stiu de ce. Cu Motorola nu mi se intampla.
Voi ce parere aveti despre compatibilitatea telefoanelor cu aparatele auditive?

Unele telefoane nu au volum destul de puternic, si trebuie probat telefonul inainte.....nu poti sti ce cumperi. Ar trebui probezi macar la cineva care detine un anumit model de telefon.

Pareri? Experiente cu telefoanele?
lm
Posts: 19
Joined: Mon Dec 11, 2006 10:42 am
Location: Tg-Mures

Re: Telefoane compatibile cu aparate auditive

Post by lm »

Eu folosesc un nokia 2760, si un fix panasonic (vechi de 15 ani fara afisaj) la care se poate regla volumul. Am o pierdere in jurul a 80 db, si aparat auditiv Widex senso vita.
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Telefoane compatibile cu aparate auditive

Post by florrya »

Eu nu reusesc sa folosesc fix-ul, nu stiu de ce nu functioneaza cu aparatul, in schimb telef mobil nu e problema, doar ca e vechi si daca il schimb sa iau ceva bun mai mult ca si sunet (adica restul "performantelor" nu ma intereseaza la un telefon, doar sunetul).
lm
Posts: 19
Joined: Mon Dec 11, 2006 10:42 am
Location: Tg-Mures

Re: Telefoane compatibile cu aparate auditive

Post by lm »

Nici eu nu pot folosi orice fix. La acest panasonic la care se poate mari volumul, trebuie sa apropii gaurile de la difuzor foarte aproape de microfonul aparatului auditiv. Asa reusesc sa vorbesc cu anumite persoane. Cu cei care au telefon slab sau cu cei care vorbesc prea rapid nu ma inteleg. Daca e zgomot in incapere iarasi nu pot intelege telefonul, as putea sa comut aparatul auditiv pe "tel" dar asa nu este destul de tare.
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Telefoane compatibile cu aparate auditive

Post by florrya »

Telefonul meu fix nu e "cordless", nu stiu daca se spune asa, oricum il tin doar ca sa am internetul.
Cu cel mobil, mi se intampla si mie sa nu pot intelege daca sunt intr-o camera zgomotoasa sau persoana de la celalalt capat al firului sa se afle intr-un loc zgomotos, sau vorbeste prea repede.

Nu demult am incercat insa vechile mele casti la televizor, sunt casti wireless, fara fir, si desi nu le purtam la tv inainte cu vechea mea proteza analogica ptr ca nu intelegeam nici 50% din cuvinte, descoperind insa calitatea vocilor pentru prima oara (numai daca nu e zgomot de fond la emisiune, muzica, etc) nu perfect dar totusi fara sa "citesc pe buze" am ramas uimita....m-am gandit atunci la cum aud la telefon....dar cred ca cer prea mult.

Asta e...
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Telefoane compatibile cu aparate auditive

Post by Harald »

lm wrote: Daca e zgomot in incapere iarasi nu pot intelege telefonul, as putea sa comut aparatul auditiv pe "tel" dar asa nu este destul de tare.
Asta se rezolvă de-obicei din programarea aparatului. La multe aparate auditive se poate regla separat din software volumul pentru programul "telecoil". Ce aparat auditiv foloseşti?
lm
Posts: 19
Joined: Mon Dec 11, 2006 10:42 am
Location: Tg-Mures

Re: Telefoane compatibile cu aparate auditive

Post by lm »

Widex Senso Vita am scris mai sus, oricum la anul sper ca voi reusi sa schimb aparatul. L-am folosit 5 ani deja, acum pot cere ajutorul de la stat si sper sa mai primesc ceva sponsorizari. Puteti sa-mi recomandati ceva ?
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Re: Telefoane compatibile cu aparate auditive

Post by MariusH »

Aparatele auditive Starkey au un program ATR(Automatic Telephone Response),[Raspuns Telefonic Automat si Bobina Telefonica Automata] ,astfel incat la apropierea telefonului de aparat acesta"simte" si comuta pe programul de telefon pt. o auditie mai buna.Indata ce telefonul este indepartat de la ureche,aparatul auditiv se va comuta pe programul folosit anterior convorbirii telefonice.
danubian
Posts: 21
Joined: Sun Nov 13, 2011 5:15 pm

Re: Telefoane compatibile cu aparate auditive

Post by danubian »

Eu am protezare bilaterala cu Beltone Linq 35p si desi e configurat si un program "telefon", acesta nu ma ajuta.
Prin natura jobului trebuie sa raspund frecvent la telefon si de fiecare data scot proteza, pentru a putea conversa normal. E cel mai mare disconfort care-l resimt legat de proteze.

A doua mare problema este durata scazuta de viata a bateriilor. Cu multi ani in urma am avut Siemens retroauricular care avea baterii reincarcabile. Acum ma simt ca si cum as plati chirie pe auz... Mi-e greu sa cred ca tehnologiile actuale nu permit crearea de baterii reincarcabile pentru orice model de proteza.
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Telefoane compatibile cu aparate auditive

Post by Cristi »

...de fiecare data scot proteza, pentru a putea conversa normal
Macar poti sa faci asta. Eu nu pot nici cu, nici fara. Ar tot trebui sa-i intreb de nu stiu cate ori...
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Telefoane compatibile cu aparate auditive

Post by Ada31 »

Eu mi-am luat de vreo cateva luni Nokia C2-01 se aude foarte bine si cu aparat si fara aparat. am testat la o verisoara si Nokia C1 si se aude si la el tare. la unele telefoane se aude mai tare, la altele mai incet. inaine de acest telefon am avut un Nokia 1680, se auzea bine, dar la Nokia C2-01 se aude tare si clar, sunt multumita de acest telefon cum se aude. inainte de a-l cumpara l-am testat, mi-a placut cum se aude si mi l-am cumparat( la prelungire de abonament).
Post Reply