@Shontelle - Suflet pierdut...

Un jurnal online in care iti poti posta impresiile despre amintirile, experientele si hobbyurile personale.
Anne86
Posts: 11
Joined: Wed Feb 24, 2010 1:01 pm

Re: suflet pierdut...

Post by Anne86 »

Multi oameni nu au rabdarea sa mai repete, din pacate.... Iar in legatura cu limbile straine, eu de exemplu invat mai mult citit si scris. Cu pronuntia e mai greu:). Dar cuvintele de baza, mai usoare, le inteleg prin cititul pe buze.
Anne86
Posts: 11
Joined: Wed Feb 24, 2010 1:01 pm

Re: suflet pierdut...

Post by Anne86 »

"Sunt vorbareata cu persoanele care ma cunosc foarte bine, dar in rest ma inchid in mine si efectiv stau si ma uit la colegi cum vorbesc, cum glumesc si eu nimic..." cam asa sunt si eu :)
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: suflet pierdut...

Post by Ada31 »

Incearca sa te deschizi mai mult catre ceilalti, sa fii mai comunicativa..totul tine de tine.
Mihaela34viviana
Posts: 16
Joined: Fri Aug 29, 2014 7:51 pm

Re: suflet pierdut...

Post by Mihaela34viviana »

strumfi wrote:Pai nu e nimic gresit, dar uite ca ceilalti nu inteleg desi le explic problema mea. Continua sa vorbeasca la fel de incet, sa ofteze daca ii rog sa mai repete odata sau unii chiar sa ma evite, crezand pe nedrept ca sunt vreo antisociala.

In legatura cu limbiile straine, cum va descurcati? Ati invatat usor?
Buna Strumfi,nu prea stiu sa folosesc forumul,ma scuzati daca am intrat unde nu trebuia,Da e problema mare cu limbile straine.Eu am lucrat in Anglia 3 ani intr-un hotel ca si camerista dar suplineam si locul managerei,deci trebuia sa interactionez cu publicul si receptia hotelului.Eram atat de concentrata si frustata ca trebuie sa repete pentru ca majoritatea vorbeau calm si cu accent ,la un moment dat dupa ce imi repetau de 3 ori,renunatau ei,insa nu mi-au facut reclamatii,probabil se gandeau ca nu inteleg limba.Deci trebuia sa dau de 3 ori mai mult din mine ,automat obosesc mult mai repede,stand toatat ziua concentrata ,oare ce iti zice iti zice si adormitul asta care parca are prune in gura???Nu va pot descrie psihologic ce simt,am decazut mult,am sentimentul ca nu sunt suficient de buna,chiar daca imi fac treaba mult mai constiincios decat un om sanatos.Diferenta intre englezi si romani e mare:englezii privesc privesc problema mai uman,au o inteligenta emotionala mult mai ridicata ca a noastra,numai la romani e umilinta asta si nimicirea .In trecut am lucrat la Posta Romana ca oficiant la ghiseu,va dati seama ce soc a fost pentru mine ,nu am purtat proteza niciodata ,nu am suportat-o,pe mine ma interesa omul de peste ghiseu care vorbeste fin ,nicidecum zgomotul imprimantelor medievale si stampilelor de metal,asta insemna sa ma condamn la moarte cu aparatul in ureche mai ales ca era analog.Deci m-am chinuit cum am putut 13 ani am lucrat la ghiseu,oamenii ma jigneau,dar multi erau semi-analfabeti nici nu stiau sa completeze formulare,pana la urma tot eu le completam,desi nu era in atributiunea mea lucrul acesta,daca ulterior era vreo reclamatie dadeau vina pe mine ca eu am completat formularul.Si totusi asa cu deficienta asta de auz eram mult mai operativa decat alte fete ,,normale" Ma scuzati ca m-am abatut de la subiect trebuia sa postez probabil in alta parte deci o limba straina se invata foarte greu ,eu pierd foarte mult timp cu scrisul cuvantului pana sa ajung la pronuntie,am memorie vizuala buna atat.Degeaba stiu sa scriu perfect dupa pronuntie ca mie imi lipseste vacabularul,deabia deduc cuvintele in limba mea materna,acest lucru nu pot sa il jonglez cu o limba straina.Nu vreau sa ma protezez ca stiu ca imi va fi mai rau ,am hipoacuzie neurosenzoriala medie,dar culmea ca ma deranjeaza si cele mai mici zgomote,asta nu imi pot explica nici eu :oops: ,din site-rile pe care le-am gasit pentru cursuri on line de limba engleza ,unul nu am gasit care sa poti sa-l asculti la casti ,ca altfel nici o sansa sa auzi bine si sa intelegi,e foarte mare zomotul de fundal,pe mine ma intereseaza pronuntia cuvantului ,deasta evit si televizorul,cand ma uitam la televizor in Anglia bagam pe subtitle,dar scria foarte repede,jumatate din fraza daca prindeam,nici un film in limba materna nu pot urmari,daca imi pun castile ma deranjeaza zgomotele mai puternice pana sa aud vocea omului,ciudat nu?Sa nu poti comunica e o mare problema ,simt ca am ramas in urma cu vocabularul,cu viata,cu totul......
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: @Shontelle - Suflet pierdut...

Post by Ada31 »

Shontelle si Mihaela, luati cursuri Eurocor am inteles ca au si cd audio cu pronuntia cuvintelor. dati un telefon si intrebati. puteti cere si o lectie demo gratuita..multe bafta!
dragutza
Posts: 2
Joined: Wed Nov 19, 2014 12:05 pm

Re: @Shontelle - Suflet pierdut...

Post by dragutza »

Shontelle, poate nu este o idee deplasata sa cauti consiliere la un psiholog, daca partea financiara nu este o problema. Macar cateva intalniri din care sa primesti o serie de indicatii privind comportamentul potrivit. Sau poti gasi pe internet diverse articole care se potrivesc situatiei sau forumuri in poti discuta cu persoane aflate in aceeasi situatie, ca de exemplu aici :)

Eu am surditate totala si ireversibila la o ureche, cealalta functioneaza normal. Dar chiar si asa, am trecut prin momente cumplite in copilarie. Am invatat sa vorbesc dupa 4 ani, printr-o minune, dar urmari am si astazi, la aproape 40 de ani.

Secretul este sa nu te lasi! NICIODATA! Tu esti cea care trebuie sa impui celorlalti modul in care vrei sa fii perceputa de ei si limitele in care pot reactiona. Ferm si la obiect. Functioneaza si la alte complexe care infloresc in adolescenta. Eu am ajuns sa rad de problema mea, iar cei din jur nici nu mai percep poticnirile mele. Ba din contra, eu sunt cea care cere atentie speciala :twisted:

Nu esti nici pe departe un suflet pierdut, esti un om absolut normal dar cu o nevoie mai speciala, care nu te defineste. Nu trebuie sa iti dai voie sa gandesti asa despre tine, chiar daca situatia poate parea fara iesire. Postarea ta e mai veche (eu am ajuns aici mai tarziu) dar sper ca intre timp sa ai o alta viziune asupra vietii...

Zilele trecute am descoperit un site interesant, un instrument pentru a invata o limba straina. Are si sonor si are un buton care face pronuntia mai lenta pentru a fi inteleasa si de noi. E o idee. Incercati, poate ajuta la ceva: https://ro.duolingo.com/

Sa ne auzim cu bine!
Post Reply