Cofoza - permis conducere 2011

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
auz123
Posts: 2
Joined: Sat Feb 05, 2011 12:01 am

Cofoza - permis conducere 2011

Post by auz123 »

Buna tuturor,

Doresc sa dechid un subiect pe care sa-l discutam cat mai in amanunt cu scopul de ai ajuta si pe altii in viitor, ce se vor afla in situatia mea.

Cum se incadreaza in 2011 o persoana care are cofoza (lipsa auz) la o singura ureche, cealalta fiind perfect functionala.

Din verificari am gasit ca azi in vigoare este Ordin nr. 1162 din 31/08/2010 al Ministerului Sanatatii pentru aprobarea Normelor minime privind aptitudinile fizice şi mentale necesare pentru conducerea unui autovehicul.
Aici la:
- la art. 2 se definesc grupele de conducatori, grupa 1 fosta amatori, grupa 2 fosta profesionisti:
"Art. 2. - În sensul prezentului ordin, conducătorii auto se clasifică în două grupe:
a) grupa 1: conducători auto ai autovehiculelor din categoriile A, A1, A2, AM, B, B1 şi BE;
b) grupa 2: conducători auto ai autovehiculelor din categoriile C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 şi D1E.
"
- in Anexa la punctul 2 se mentioneaza:
"2. Auzul
Permisele de conducere auto pot fi eliberate sau reînnoite pentru candidaţii sau conducătorii auto din
grupa 2 numai cu avizul unei unităţi de asistenţă medicală autorizate. Se acordă o atenţie deosebită
examinării medicale, ţinându-se seama de posibilităţile de compensare.
"

Aici am nevoie pt interpretare de ajutorul vostru:
1. in punctul 2 al anexei se mentioneaza ca doar cei din grupa 2 (profesionistii) sunt obligati sa obtina avizul ORL de APT al unei unitati de asistenta medicala, si si atunci unitatea trebuie sa tina seama de posibilitatile de compensare (oglinzi retrovizoare suplimnetare etc. conform codurilor comunitarea armonizate);
2. cei din grupa 1 (amatorii) sunt obligati sa obtina avizul ORL de APT in fisa de consultatii medicale de tip A (B) pt conducatorii de autovehicole ce se face la obtinere/preschimbare carnet de conducere?

Pentru a sustine faptul ca actualul ordin nu obliga la control pe cei din grupa 1 (amatori), va aduc aminte formularile din ordinele ce nu mai sunt valabile (inlocuite de actualul Ordin nr. 1162 din 31/08/2010):
- in ORDINUL nr. 350 / 12.04.2003 se definesc grupele:
"1.1. În accepţiunea prezentei anexe, conducătorii de autovehicule şi tramvaie se clasifică în două grupe:
-grupa A (conducători amatori);
-grupa B (conducători cu atestat profesional).
"
- in acelasi ordin se mentioneaza:
"6. Standarde minime de sănătate şi incompatibilităţi legate de afectarea auzului
Grupele A şi B:
6.1. Permisele de conducere auto se pot elibera sau se pot reînnoi solicitanţilor ori şoferilor din
grupele A sau B conform opiniei unei autorităţi medicale competente. Examinarea va lua în
considerare posibilităţile de echipare specială a vehiculelor.
"

Asa cum se observa in ordinele vechi se mentiona obligativitatea ambelor grupe de a efectua consultul ORL de specialitate, insa in ordinul nou se mentioneaza doar Grupa 2.

Cum interpretati cele de mai sus? V-ati intalnit din 2010 cu astfel de cazuri?
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Re: cofoza - permis conducere 2011

Post by MariusH »

Buna

Exact in vara inainte si dupa ce a aparut acest ordin a trebuit sa ajut o persoana cu cofoza bilaterala sa dea exam pt obtinerea permisului. Astfel am ajuns atat la medicul ORL cat si la seful de la permise.Dupa cateva discutii si interpretari(inclusiv limba romana) s-a ajuns la concluzia ca medicul poate sa dea apt pentru amatori , dar la profesionisti este necesar un cod conform cerintelor uniunii europene , dar compensarea se refera la purtarea unui aparat auditiv si eficacitatea acestuia.
auz123
Posts: 2
Joined: Sat Feb 05, 2011 12:01 am

Re: cofoza - permis conducere 2011

Post by auz123 »

1. Deci in cazul vostru s-a dat apt pt amatori (Grupa 1) fara nici un cod conform codurilor comunitarea armonizate pt cofoza bilaterala?

2. Dupa noul ordin, Amatorii (Grupa 1) sunt obligati sa faca control ORL?
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Re: cofoza - permis conducere 2011

Post by MariusH »

1. DA
2. cred ca DA si scrie doar APT
Post Reply