Tubul olivei, intrebare...

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
Post Reply
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Tubul olivei, intrebare...

Post by florrya »

Am de un an oliva de silicon, cu care ma simt bine,e moale si nu ma deranjeaza deloc; de obicei schimb oliva o data la 2 ani. O am de un an si jumatate, am schimbat o data tubuletul ptr ca se ingalbenise (in decembrie) dar nu a fost lipit bine si a iesit din oliva de curand. Asa mi-am amintit ca la cabinet am vazut acest tubulet destul de lung, de unde taie cat ii trebuie si il lipeste in oliva. Oliva o comand intodeauna la cabinet (cu mulaj) si o schimb la 2 ani dar tubuletul il schimb mai des (tot la cabinet) ptr ca se ingalbeneste si se intareste mult mai repede, in plus e vizibil si nu imi place ingalbenit (e din plastic transparent).

Intrebare: pot cumpara eu acest tubulet, sa imi tai singura cat imi trebuie din el,sa il schimb singura cand e nevoie? Stiti ceva despre asta, daca se gaseste, si unde anume? cu ce anume pot lipi tubuletul in oliva?

S-a intarit si se scoate destul de greu de pe tubul aparatului pentru a-l mai lasa sa se "aeriseasca" (are umezeala uneori, brobonele mici ca de apa, pe tub, transparente, scutur oliva scoasa din aparat si o las sa se aeriseasca peste noapte neatasata la aparat), insa cand e moale se scoate mult mai usor.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Tubul olivei, intrebare...

Post by Keo »

Furtun sigur se gaseste, eu folosesc open-fit si n-am cautat tub de oliva dar as incerca la fostul Muzica prima data (acum e in spatele cladirii, nu mai e pe Victoriei).

Ca sa le usuci mai usor, baga aparatul peste noapte intr-o casoleta mica alimentara de plastic cu capac, in care bagi si pliculete de hartie/textil cu silica gel. Pliculetele alea se gasesc in cutiile cu electronice, pantofi, sau saculeti vanduti separat pentru frigider si daca nu ma insel si pentru constructii (dezumidificator cu silicagel). Cand silicagel se incarca (nu mai preia umiditatea) se poate "usca" in cuptorul cu microunde (cam o data pe luna).
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Tubul olivei, intrebare...

Post by florrya »

Keo wrote:Furtun sigur se gaseste, eu folosesc open-fit si n-am cautat tub de oliva dar as incerca la fostul Muzica prima data (acum e in spatele cladirii, nu mai e pe Victoriei).

Ca sa le usuci mai usor, baga aparatul peste noapte intr-o casoleta mica alimentara de plastic cu capac, in care bagi si pliculete de hartie/textil cu silica gel. Pliculetele alea se gasesc in cutiile cu electronice, pantofi, sau saculeti vanduti separat pentru frigider si daca nu ma insel si pentru constructii (dezumidificator cu silicagel). Cand silicagel se incarca (nu mai preia umiditatea) se poate "usca" in cuptorul cu microunde (cam o data pe luna).


Multumesc, Keo, eu speram sa gasesc pe net :wink: Nu sunt din Bucuresti, sunt din Tulcea.

Ideea cu silica-gel, f interesanta, daca stiam o foloseam demult, am aruncat o groaza din astea. Pe viitor o sa tin minte.
costin
Posts: 8
Joined: Tue Mar 09, 2010 10:06 pm

Re: Tubul olivei, intrebare...

Post by costin »

A gasit cineva tubulet din acela pt oliva la magazinul Muzica?sunt si eu interesat.si mai mult ma intereseaza cu ce se poate lipi acel tub de oliva..e tot silicon transparent sau ce anume?
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Tubul olivei, intrebare...

Post by Roxa H »

Tubul il poti gasi la firmele de protezare auditiva , iti poti cumpara mai multe , nu stiu daca ai observat ca tubul respectiv are un cot deci nu poti pune orice fel de tub.Il poti lipi cu silicon transparent.

Succes
Post Reply