Problema ciudata auz

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Prowler
Posts: 7
Joined: Sat May 07, 2011 3:03 pm

Problema ciudata auz

Post by Prowler »

De 5 zile ma confrunt cu o problema f ciudata si sint deja f ingrijorat... :
La urechea dreapta aud normal, dar pe langa asta aud in plus un zgomot parazit.

Zgomotul parazit este asemanator unui zgomot care se aude din boxe cand nu sint legate bine boxele, sunet combinat cu zgomotul discret al unor bule de sampanie care se sparg...
Asa l-am sesizat prima oara mi s-a parut ca distorsioneaza boxa dreapta de la calculator... :(

Zgomotul apare aleator, dar apare mai des, daca aud o sursa de sunet de orice natura: muzica, o masina etc orice... Zgomotul nu creste in volum daca ascult o sursa de sunet mai tare...
Reusesc in 80% din cazuri sa provoc sa aud zgomotul...

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva sau macar asemanator...?

Plz help!1
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by Keo »

Ai fost la un doctor ORL pana acum? Daca nu, mergi urgent.
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Problema ciudata auz

Post by Cristi »

Prowler wrote:De 5 zile ma confrunt cu o problema
Asa cum a zis si Keo: ai fost la dr. ORL ?
Daca nu, du-te, nu mai sta ! In general ar trebui sa mergem in max. 72 de ore de la momentul sesizarii, ca ei sa poata sa faca ceva. Cel putin asa mi s-a spus mie. Du-te la Institutul ORL-Dr. Hociota ( Spitalul ORL- Panduri ). Ti-o recomand pe Dna Dr. Madalina Georgescu ( e jos, la subsol, la Audiometrie )
Prowler
Posts: 7
Joined: Sat May 07, 2011 3:03 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by Prowler »

Multumesc pt reply!

9.05.2011
Am fost ieri la policlinica apaca. Doctorita de dupa-masa era in concediu toata sapt.
M-am dus la Medlife favorit - ma putea programa doar peste o ora. Nu am ramas.
M-am dus la policlinica de copii din interiorul buclei dr taberei unde exista acum numai firme private. M-am dus dar doctorul lipseste dar ma poate prg la 6:15.
Revin la 6:15 dar toate programarile s-au decalat cam cu o ora. Pe la 19 fara 5 intru.

S-a uitat in ureche - pare totul in regula. Mi-a scos putin ceara dar acest lucru nu a influentat cu nimic zgomotele pe care le aud.

Am fost reprog la alt consult joi la 11:45.
===================
10.05.2011 14:00
Am fost la spitalul panduri - dr. hociota la camera de garda intrucit Madalina Georgesc este la un congres...
Am fost consultat de Urucu Mircea medic rezident ORL care mi-a zis ca nu vede nimic fizic in neregula in ureche si ca sa fac o audiograma miine la 7:45 pt ca nu mai e nimeni la audiograme...

Diagnosticul este acufenie... :(
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by Keo »

Am trecut si eu prin asta, aceasi birocratie si indiferenta criminala, daca nu sangerezi si poti sa mergi singur, inseamna ca nu reprezinti o urgenta, esti trimis la plimbare la medicul de familie, dupa cateva zile la audiograma, etc.

Incearca o programare pentru o consultatie la dr. Dorin Sarafoleanu dar si acolo ai sanse mari sa fii programat dupa o luna de zile.
Prowler
Posts: 7
Joined: Sat May 07, 2011 3:03 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by Prowler »

11.05.2011
Am fost azi la panduri la audiograma. A iesit f bine. Aud aproape identic cu ambele.
M-am dus cu hirtia la rezident. S-a uitat si el curios si mi-a prescris
- Betserc
- Mylgamma

Diagnostic acufenie.

De la un fin - Am aflat ieri seara ca ar fi o doctorita buna Cristescu la panduri.
O sun ii zic care e treaba - nu este in localitate, vine sapt viitoare dar imi recomanda sa il vad pe doct Pascu.

Ma duc la doct Pascu - nu e. Apare dupa o ora...
Ii zic varianta scurta, ii zic de diagnosticul de acufenie si el zice ca nu e asta pt ca acufenie inseamna ca auzi zgomote cand NU exista stimuli - iar la mine e exact pe dos, adica aud numai daca exista. Si m-a trimis la plimbare... ca nu e de competenta lor...

Asa ca, tot nu stiu ce am... :(
... trebuie sa ma mai documentez poate pe net.

=================
Am inceput sa iau zilnic 2 fiole de 10ml Gingo Biloba pt a investiga daca e de natura sanguina sau nu...
Last edited by Prowler on Wed May 11, 2011 1:53 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by Keo »

Suspectez ca e o problema neurologica, probabil ceva de circulatie, dar nu cunosc nici un neurolog pe care sa-l pot recomanda. Daca se amelioreaza cu Betaserc, confirma problema.
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Problema ciudata auz

Post by Cristi »

Prowler wrote:... intrucit Madalina Georgescu este la un congres...
Pacat ca nu ai putut sa dai de ea. Merita sa mai incerci.

Eu am stat odata la camera de garda 2 ore jumate, pt ca nu era medic. In schimb veneau pacienti, vorbeau la telefon si mai cobora cate unul de pe sectie si il/o consulta, apoi pleca. Pe ceilalti nu-i baga nimeni in seama.
Betaserc de obicei este prescris pt ameteli. Ai si ameteli ?
Oricum Betaserc si Milgamma se pare ca e tratament standard in ORL :mrgreen: Toata lumea ti le prescrie.
Prowler
Posts: 7
Joined: Sat May 07, 2011 3:03 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by Prowler »

Nu am dureri sau ameteli si nici o alta simptoma in afara de zgomotul asta de pick-up vinil - cand aud orice fel de zgomot...
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by Keo »

Varsta? Greutate/inaltime? Tensiune? Fumator? Alte probleme medicale? Sedentar sau miscare zilnica minim 30 de minute? Analize recente?
Prowler
Posts: 7
Joined: Sat May 07, 2011 3:03 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by Prowler »

30 ani / 75kg / 180cm / 12 cu 7 / nefumator / atletic / fac miscare zilnic / nici un fel de probl. medicala.
La ultimele analize de acum 2 ani - am iesit f bine mai putin urati in urina - beam mult Pepsi de care m-am lasat intre timp.

Am fost la primul doctor din nou. Am mai fost aspirat o data cu tubul ala - fara a scoate ceva.
Mi s-a prescris neuromultivit si sa nu iau vaso dilatatoare pt ca sint prea tinar.
Doctorul presupune o afectiune neurologica si mi-a zis sa vin peste o lunal...
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by Keo »

Pai de ce sa astepti o luna cand poti sa cauti un neurolog acum? :?
irina petrescu
Posts: 2
Joined: Mon Jul 18, 2011 3:49 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by irina petrescu »

Buna, am citit despre afectiune ta si as dori sa aflu cum a continuat diagnosticarea de catre neorolog, daca s-a efectuat controlul... Am o problema de auz, cu urechea dreapta: nu aud sunele joase (basii din boxe, vocile barbatilor, etc le aud cu dificultate), pe cele inalte (voce de copil/femeie, s.a.) le aud cu ecou sau mai bine spus ca printr-o casca/boxa cuplata incorect, cateodata cu paraituri. In urma cu 2-3 luni mi s-a declansat problema, am fost la control ORL, mi s-au facut spalaturi (nu exista dop de cerumen, doar niste cojitze) si mi s-a efectuat si o audiograma, din care a rezultat faptul ca nu aud bine sunetele joase. Audiogramistul m-a asigurat ca este ceva trecator si ca nu este nevoie de proteza, deoarece auzul este bun. Urma apoi sa merg cu rezultatul audiogramei la medicul orl-ist, dar ca prin minune totul revenise la normal. Dupa scurt timp am simtit ceva si anume o pulsatie pe un vas de sange care trece pe langa ureche. Pulsul este cand puternic (deranjant) cand slab. Incepand de saptamana trecuta au revenit vechile simptome, insa de aceasta data mai puternice, iar auzul este mult mai slab. Dimineata ma trezesc cu secretie abundenta in ureche. Nu am dureri, ameteli sau alte senzatii, nu am luat niciun medicament. Zilele urmatoare, va trebui sa merg la ORL, dar daca patesc si eu ca si tine... mai bine ma duc direct la neurolog.
Prowler
Posts: 7
Joined: Sat May 07, 2011 3:03 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by Prowler »

Buna Irina,

Eu am mai fost apoi la o colega de generala care lucreaza la Hociota. S-a uitat si ea si a zis ca nu apare nimic in neregula la urechi dar ca am deviatie de sept.
Mi-a prescris un tratament pe care l-am si urmat:
Milgamma (complex vitamina B)
Tanakan (gingo biloba).
Dupa 3 saptamini in care nu am simtit nici o ameliorare incet incet sunetele sau diminuat procentual ca prezenta... au dat inapoi in general - am avut si zile in care au revenit in forta, dar au mers in regres per total - astfel ca acum cand scriu aceste randuri nu am mai avut simptomele de citeva zile...

Concluzia este ca fluxul sanguin catre ureche este deosebit de important!
Multumesc si sanatate tuturor!
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Problema ciudata auz

Post by dark_light »

irina petrescu wrote:Dimineata ma trezesc cu secretie abundenta in ureche.
ORL ! Si cat mai urgent, nu peste cateva zile. Probabil e o otita externa. In general otitele se manifesta cu pierdere de auz pe sunete groase si cu supuratie in canalul auditiv.
Post Reply