AUZ PREA DEZVOLTAT

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
paty
Posts: 1
Joined: Wed Sep 28, 2011 11:27 am

AUZ PREA DEZVOLTAT

Post by paty »

Stiu ca pentru multi ceea ce scriu ar putea reprezenta un vis: sa auzi bine, chiar prea bine. din pacate, in cazul meu a devenit o povara. sunt perioade cand auzul mi se ascute atat de mult, incat aud orice. Acum 2 ani a fost necesar sa scot din priza tot ce aveam in casa pentru ca auzeam tensiunea electrica din aparate. Eram innebunita si de zgomotul frigiderului care mi se parea infernal. Dupa ce l-am scos din priza pe al meu, am ajuns in impas:cum o sa-i conving pe vecini sa-l scoata pe al lor, pentru ca il auzeam si pe acela ca si cand era langa mine. Acum m-am mutat intr-o noua casa. sunt doua saptamani de cand nu mai pot dormi din cauza latratului cainilor. toti din jurul meu spun ca s-au acomodat, ca nu e atat de deranjant, dar eu ii aud pana si prin dopurile de urechi. stie cineva despre ce este vorba?
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: AUZ PREA DEZVOLTAT

Post by Cristi »

din pacate, in cazul meu a devenit o povara
Niciodata sa nu mai gandesti asa ! Fii fericita ! Si pe mine ma deranjau caini si alte minunatii (pitpalaci crescuti pe marginea geamului; si nu ai idee cum fac aia aproape zi si noapte ). Acum, ce n-as da sa-i mai aud ? :(
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: AUZ PREA DEZVOLTAT

Post by dark_light »

ar putea fi vorba despre hiperacuzie. hipoacuzia reprezinta scaderea acuitatii auditive, hiperacuzia este reversul, adica o sensibilitate crescuta la sunetele din jur. poate fi legata si de stres. oricum, e bine sa faci o audiograma si sa te vada un medic.
Mihaela34viviana
Posts: 16
Joined: Fri Aug 29, 2014 7:51 pm

Re: AUZ PREA DEZVOLTAT

Post by Mihaela34viviana »

paty wrote:Stiu ca pentru multi ceea ce scriu ar putea reprezenta un vis: sa auzi bine, chiar prea bine. din pacate, in cazul meu a devenit o povara. sunt perioade cand auzul mi se ascute atat de mult, incat aud orice. Acum 2 ani a fost necesar sa scot din priza tot ce aveam in casa pentru ca auzeam tensiunea electrica din aparate. Eram innebunita si de zgomotul frigiderului care mi se parea infernal. Dupa ce l-am scos din priza pe al meu, am ajuns in impas:cum o sa-i conving pe vecini sa-l scoata pe al lor, pentru ca il auzeam si pe acela ca si cand era langa mine. Acum m-am mutat intr-o noua casa. sunt doua saptamani de cand nu mai pot dormi din cauza latratului cainilor. toti din jurul meu spun ca s-au acomodat, ca nu e atat de deranjant, dar eu ii aud pana si prin dopurile de urechi. stie cineva despre ce este vorba?
Buna seara,si eu am aceeasi problema,dar curios ca sunt hipoacuzica ,nici eu nu pricep ce-i cu mine.Sensibilitatea asta o am de cand am fost in Anglia,am lucrat la un hotel si locuiam intr-o anexa a hotelului,usile de la camerele vecine se tranteau daca era geamul deschis,am fobie de trantiruri de usi,dar ma deranzeaza si televizorul din camera vecinului,muzica de bass chiar daca e data inchet,da si frigideul ma scoate din sarite,dar il tin in bucatarie,bine ca nu am treaba cu el noaptea.De curand am fost la Orl si mi-a zis ca e de la nervul urechii pt ca la mine e afectata urechea interna(neurosenzoriala),dar eu nu ma las cu un singur raspuns.Maine am programare la neurolog sa vad daca pot sa fac un tomograf,simt ca ajung la disperare ,cred ca am dat in depresie cu o astfel de trauma,cel mai rau este cand ma pun in pat ,nu pot sa adorm pana nu e liniste completa,trebuie sa astept vecina de jos sa se culce la unu noapte sa pot si eu sa dorm....
Am uitat sa va spun ca am avut insomnie 16 nopti,poate si de acolo mi s-ar trage....
Cum a-ti rezolvat problema cu zgomotele dumneavoastra?
Post Reply