Cum va vedeti viitorul avand aceasta problema cu auzul?

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
Anne86
Posts: 11
Joined: Wed Feb 24, 2010 1:01 pm

Cum va vedeti viitorul avand aceasta problema cu auzul?

Post by Anne86 »

Hi,

M-am gandit sa deschid acest subiect pe aceasta tema, cum va vedeti viitorul avand pb cu auzul. De exemplu, visati sa aveti o familie? o cariera de succes? sau ce altceva ? De exemplu, va casatoriti, aveti o familie si desigur copiii. Cum v-ati descurca cu ei, avand aceasta pb? Si multe altele....

O zi faina!
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Cum va vedeti viitorul avand aceasta pb cu auzul

Post by Keo »

Raspunsul depinde de gradul de hipoacuzie al fiecaruia. Hipoacuzia e o bariera dar nu e de netrecut. Chiar aici pe forum am cunoscut hipoacuzici cu prieteni, familie si loc de munca stabil. Dar toti erau protezati. Ca o comparatie, daca ai o problema de vedere niste ochelari grosi nu-s usor de purtat, dar nici nu poti trai pe orbecaite.

PS: viitorul e acum, am deja familie, prieteni si loc de munca. In cariera in Romania nu cred, dar asta e alta poveste. :)
Anne86
Posts: 11
Joined: Wed Feb 24, 2010 1:01 pm

Re: Cum va vedeti viitorul avand aceasta pb cu auzul

Post by Anne86 »

Da, stiu ca raspunsul depinde de gradul de hipoacuzie al fiecaruia :).

Oricum felicitari pt viitorul tau de acum :)
gabriela
Posts: 1
Joined: Tue Jan 15, 2013 9:41 pm

Re: Cum va vedeti viitorul avand aceasta pb cu auzul

Post by gabriela »

Am 40 de ani, sunt noua pe forum si va rog sa ma scuzati pentru eventualele greseli. Asta mi s-a parut o intrebare buna. Eu am intalnit viitorul avand probleme de auz. Azi a fost o zi in care m-am lovit din nou de aceasta problema. M-am intrebat oare cu ce a gresit sotul meu de se confrunta si el alaturi de mine de aceste probleme. Mi-am luat un aparat facut de ''audio service'' destul de scump si nu ni-l permiteam dar a trebuit. Asta ca sa pot lucra din nou si sa contribui la bunastarea familiei. M-am simtit vinovata cu toate ca stiu ca nu sunt. Cred ca totul tine de noi, de cum ne dorim noi sa fim si cat de multa importanta acordam problemei. Ar trebui sa ne dorim sa avem totul cu toate ca e foarte greu si in acest fel obtinem mai mult dar cateodata obosesc si-mi plang de mila, iar a doua zi ma ridic si o iau de la capat cu mult mai multa forta. Si asa a fost toata viata mea de hipoacuzic .
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Cum va vedeti viitorul avand aceasta problema cu auzul?

Post by dark_light »

Gabriela, nu ati gresit niciunul cu nimic. Hipoacuzia ta nu e vina nimanui, este o boala. Ma gandesc ca ati facut sacrificii sa aveti bani ca sa cumparati aparatul tau auditiv si de aici au aparut niste mustrari de constiinta din partea ta. Nu te mai invinovati si nu-i mai spune nici sotului chestia asta pentru ca nici el nu crede ca e vina ta si nu cred ca te acuza de nimic. Probabil il si doare sa te vada ca te consumi in felul asta pentru un lucru care nu tine de tine...
Post Reply