Protezele auditive deterioreaza auzul?

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

Harald wrote: Eu cred că nu există pacient cu hipoacuzie neurosenzorială pe care să nu-l poată ajuta un aparat bine reglat.
hipoacuzia neurosenzoriala desemneaza ca centru afectat: celulele urechii interne, nervul auditiv. dar daca e si la nivel central, ce faci? creierul nu mai e in stare sa inteleaga informatia auditiva primita, in consecinta n-ai ce face cu aparatul auditiv.

sau daca persoana in cauza are genul de acufene care se intensifica datorita amplificarii sunetelor de catre aparat, te trezesti ca-i imbunatatesti auzul dar ii declansezi o orchestra sinistra in cap.
Harald wrote: Iar dacă după primele 30-40 de minute, deja se vede că orice modificare duce la rezultate mai proaste decât precedenta (sau cel puţin asta declară pacientul, chiar dacă tu ştii bine că modificarea a 7-a a readus lucrurile acolo unde erau după modificarea a 2-a :lol: ) atunci totul trebuie lăsat pe a doua zi dimineaţă, fără nici o ezitare.
asta e clar! mai ales un purtator nou, care nu stie la ce sa se astepte, va ameti daca i se incearca mai multe reglaje in prima sesiune. de-aia exista reprogramarile... dar cati pacienti se intorc? :(
si te trezesti cu ei peste un an: pai nu l-am prea purtat pentru ca...si aici incepe o lunga poveste care se putea rezolva de la inceput cu o vizita de juma' de ora la cabinet.


Harald wrote: O diferenţă de 5-10 dB pe audiogramă se poate datora uneori audiometrului, pentru că nu toate au recalibrarea anuală efectuată corect şi la timp. Alteori, se poate datora chiar stării de moment a pacientului. La unii pacienţi cu probleme neurologice, mai ales la cei de vârsta a III-a, la audiograma efectuată dimineaţa la 9:00 se obţin rezultate mai bune decât la audiograma efectuată la 17:00 - 18:00. Deci diferenţele ar putea proveni de-aici.
nu numai cei cu probleme neurologice sunt in situatia asta.
adu-ti aminte de scaderea temporara de prag din cauza expunerii la zgomot. daca-mi vine omul in cabinet la 5 seara, proaspat scos din traficul dement din oras, stresat de o zi de munca, obosit si cu stomacul lipit de spate de foame... :? ...o sa fie mai proasta audiograma decat daca vine dimineata, odihnit si cu capul limpede. evident.

Harald wrote: Părerea mea este că un audiolog ar trebui să întrebe întotdeauna pacientul dacă ia Dusodril sau Stugeron şi să aibă în cabinet câteva comprimate, pentru pacienţi care nu ştiu că ar trebui să ia :P .
aici eu una nu ma bag, ca mi-e frica. :mrgreen:




SithLord - ti-am citit mai multe mesaje pe forum si pot sa spun ca, din pacate, esti ingrozitor de putin informat. daca vei avea bunavointa sa discutam toate ideile tale, iti vei putea face o imagine mai buna despre hipoacuzie si despre metodele de compensare ale acesteia.
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

Uite un post care-mi place.Dark_Light,esti de treaba.

Intr-adevar,nu cunosc informatii asa de multe precum cei care s-au dus la diverse centre si s-au interesat mai profund legat de asta.

Sigur ca-mi place sa discut despre ideile mele,si nu numai ale mele ci si ale celorlalti,atata timp cat se poarta civilizat si fara jigniri.Si sa stii ca nu am o anume imagine despre hipoacuzie,ci am o anume imagine despre modul cum se compenseaza.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

TheSithLord wrote:Uite un post care-mi place.Dark_Light,esti de treaba.
de ce n-ai tu rabdare? si harald e, si altii la fel, doar ca tre' sa-ti spun ca si tu musti in mesaje. :)
TheSithLord wrote: Intr-adevar,nu cunosc informatii asa de multe precum cei care s-au dus la diverse centre si s-au interesat mai profund legat de asta.
vizita la centru e utila daca dai peste un nene priceput. daca nu, mai rau intri in ceata...

te poti informa si pe internet. in romana sunt din ce in ce mai multe informatii, iar in engleza sunt o mica garla de detalii despre hipoacuzie si aparate.
TheSithLord wrote: Si sa stii ca nu am o anume imagine despre hipoacuzie,ci am o anume imagine despre modul cum se compenseaza.
da, am citit ca tu spui ca aparatul strica auzul. am mai discutat treaba asta pe aici si ideea este ca se poate ca purtarea aparatului sa afecteze urechea, in conditiile in care aparatul supra-amplifica semnalul. dar niste teste auditive facute la timp te pot feri de treaba asta.
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

Stiu ca si Harald e de treaba,doar el trebuie sa o mai afle.Si cand va afla asta si va vedea cat de formidabil este,va inceta cu toate aceste atacuri la adresa mea.

Bineinteles ca si eu musc in mesaje,doar sant un Sith Lord(poti afla ce este un Sith Lord) :)

De aceea am rabdare inainte sa ma duc la vreun centru,sa ma interesez inainte sa ma duc.

Am inteles ca te ocupi cu audiologia,uite de la tine astept cat mai multe sugestii,recomandari,detalii.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

TheSithLord wrote:Stiu ca si Harald e de treaba,doar el trebuie sa o mai afle.Si cand va afla asta si va vedea cat de formidabil este,va inceta cu toate aceste atacuri la adresa mea.
stai tu linistit...cata paruiala mi-am luat eu de la harald! :D si in principiu avea dreptate, dreptate pe care i-am dat-o si eu printre injuraturi. dupa care i-am inteles si intentia si gata. liniste si pace. :wink:
TheSithLord wrote: Bineinteles ca si eu musc in mesaje,doar sant un Sith Lord(poti afla ce este un Sith Lord) :)
fear is the path to the dark side... fear leads to anger, anger leads to hate, hate leads to suffering...
TheSithLord wrote: Am inteles ca te ocupi cu audiologia,uite de la tine astept cat mai multe sugestii,recomandari,detalii.
pai zi problema si o descurcam noi cumva. sper... :)
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

Excelent!!! :D Chiar imi placi!!!

Chiar as vrea sa stiu unele chestii.Dar cred ca-ti voi trimite un pm.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

no problem. dar cred ca ceea ce te intereseaza pe tine, poate fi util si celorlalti.

asa ca, daca nu sunt informatii pe care le doresti confidentiale, putem dezbate pe forum. de acord?
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

informatii despre aparate si rolul lor puteti culege de aici : http://sanatate.jurnalul.ro/articole/10 ... e-rau.html
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

deci pana acum credeam ca un aparat bine reglat , ajuta auzul , nu il distruge mai rau , ca apoi sa dau peste ceva "minunat" :
"Cauzele directe sunt reprezentate de traumatismele mecanice , acustice sau barice ( presiune mare pe ureche ) , varsta , bolile virale , expunerea la zgomote mari timp indelungat , tratamente ototoxice ( GENTAMICINA , KANAMICINA , STREPTOMICINA etc ) . Atentie la copii si varstnici !!!. Astfel putem vorbi , cu mare frecventa , si despre afectarea cu intaietate a urechii interne si/sau a segmentului auditiv al sistemului nervos ( surditate de perceptie ) . In aceste situatii , se impune un control ORL si audiometric complex , care va indica cu precizie mare locul exact al deficientei si se va trece la tratamentul de specialitate . NU SE RECOMANDA PROTEZAREA pana nu se face tratamentul specific al cauzei si pana nu se stabilizeaza surditatea . In situatia existentei tiuiturilor in urechi ( tinitus ) este imperios necesara tratarea sa inaintea protezarii . In caz contrar , surditatea va evolua catre cofoza iar pacientul catre nevroza si handicap grav ."

extras de pe homeopatie.ro. Pai si pana la urma , stam asa sa vedem cat scade auzul pana se stabilizeaza ? si nu apelam la aparate din timp? eu nu mai inteleg nimic :?
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Cred ca se refera la stabilizarea pe termen mediu. Adica daca dupa 2-3 luni ai acelasi auz atunci se poate considera stabil. Iar protezarea nu e recomandata fara un control ORL pentru ca poate fi vorba de o infectie (otita) iar protezarea fara tratament ar agrava situatia.
rodi
Posts: 25
Joined: Tue Oct 12, 2010 5:03 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by rodi »

Sa definesc ambiguitatea temei. Din doua rele alegem...
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by dark_light »

...cu cap si cu rabdare si in cunostinta de cauza. Si "raul" nu va mai fi rau, ci bine. :)
rodi
Posts: 25
Joined: Tue Oct 12, 2010 5:03 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by rodi »

Da, Dark_light. Calitatea aparatului face intotdeauma ca oboseala sa se instaleze mai greu: ,,Circuitele" noastre acustice sunt cele care se vor adapta utilizarii NUMAI in cazul folosirii unui aparat DE CALITATE. Etapa de odihna - fara amplificare de aparat in ureche - este cea necesara ca si in cazul unui copil care invata sa mearga... Oboseste repede la inceput apoi din ce in ce mai putin, dar oboseste mereu. Orice om cu proteza, oboseste. Totul este sa nu se enerveze de faptul ca proteza de calitate care il ajuta sa perceapa mai mult FACE CA EFORTUL FIZIC SA FIE MAI MIC pe perioada cand foloseste amplificarea aparatului : Iar atunci cand omul nu il foloseste, ,,circuitul" sau nervos se reacomodeaza greu si in timp cu efortul de dinainte de prima folosire de proteza. Oameni suntem noi si nu aparate. Aparatele bune ne ajuta dar noi... ne enervam pe organismul nostru... TREBUIE SA FIMI CALMI. Raul poate fi mai bine. Sau... mai putin bine. Insa proteza buna ne ajuta.
Dar sa terminam cu aparatele proaste si comertul ILICIT cu protezele. Ne baga in disperare, pseudo-protezele.
Ca si ipocrizia medicala.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by Harald »

rodi wrote: Dar sa terminam cu aparatele proaste si comertul ILICIT cu protezele. Ne baga in disperare, pseudo-protezele.
Ca si ipocrizia medicala.
Nu există aparate proaste şi comerţ ilicit, există doar audiologi incompetenţi.
Ipocrizia medicală văd că o menţionezi, de ce nu încerci să scapi de ea?

Aşa cum un cetăţean care are un Matiz, are dreptul să-l revândă, în măsura în care nu pretinde că e BMW, tot astfel şi un aparat auditiv poate fi revândut. Există aparate auditive care nu sunt potrivite pentru unii pacienţi, de aceea achiziţia de pe piaţa liberă prezintă un risc. Dar acest risc poate fi eliminat prin informare prealabilă, exact cum se întâmplă pe acest forum. Sau exact cum se întâmplă pe forumurile pentru maşini, unde cineva întreabă dacă e o idee bună să-şi cumpere Logan sau Golf.

Cumpărarea aparatelor non-medicale de la Teleshop ţine tot de informare sau neinformare, soluţia nu este interzicerea lor. 10-15% dintre cumpărători le pot folosi, chiar dacă procentul lor e atât de redus.

Nu în ultimul rând, competenţa şi etica audiologilor lasă şi ele de mult de dorit. Şi audiologul forţează de multe ori vânzarea sau vinde ceea ce are, nu ceea ce i-ar trebui pacientului. Până şi în Germania, 30-35% dintre aparatele de marcă ajung aruncate în câte un sertar, după 3 zile. Care e diferenţa dacă şi cele de la Teleshop ajung aruncate în sertare? Şi în Germania este permisă vânzarea lor.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by Keo »

Iar daca s-ar interzice complet comercializarea aparatelor de "imbunatatire a auzului", s-ar intari monopolul marilor producatori care-si obtin certificarile cum obtine un aproape-somer dovada ca e gripat si are nevoie de concediu medical. In felul asta ar disparea complet "aparatele pentru vanatori" sau cele pentru muzicieni, folosite de hipoacuzicii saraci si care uneori ajuta mai mult decat aparatele entry-level ale producatorilor consacrati.
Post Reply