Protezele auditive deterioreaza auzul?

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
cosmin
Posts: 7
Joined: Sat Nov 17, 2007 8:42 pm

Post by cosmin »

moni depinde mult si de aparatele pe care le-ai purtat. daca ai purtat aparate analogice acesta ar fi un motiv de scadere al auzului tau. pentru ca acestea nu filtreaza zgomotul si incet auzul tau va fi afectat. am vazut audiogramele tale si cred ca auzul tau nu face distinctia cand te afli intr-o zona zgomotoasa si nervul auditiv se distruge mecanic fara sa stii.
moni
Posts: 50
Joined: Sun Apr 29, 2007 10:33 pm

Post by moni »

Nu am purtat aparate analogice nici macar o luna ..nu m-am putut obisnui cu ele ...iar aparatul digital nu il port decat atunci cand am nevoie ,in timpul liber nu il port ...pentru k mi-ar distruge si auzul care mi-a mai ramas ,,,atunci cand scot aparatul practic nu mai aud... :roll:
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

moni, ar fi interesant sa faci un mic experiment: o audiograma dupa o zi cu aparatele si una dupa o zi fara aparate... si sa le compari.
scaderea temporara de auz ce poate sa apara din cauza purtarii aparatelor se va vedea si un audiolog serios ar putea sa te ajute sa te lamuresti mai bine ce se intampla si ce poti face ca sa-ti protejezi auzul ramas.
Mona
Posts: 25
Joined: Sat Jan 05, 2008 3:10 am

Post by Mona »

Pai orice as face e inutil .
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

deterioreaza auzul. pai hai atunci sa nu mai facem atata caz pe macaz , care proteza e mai buna (proteza , de fapt aparat auditiv, multi asociaza proteza auditiva cu o infirmitate) , hai sa nu mai purtam deloc. ca mai rau o sa ne simtim nu ? la ce au mai inventat protezele daca dauneaza ? si pana la urma o sa ajungi dintr-o hipoacuzie usoara-medie la medie-severa pt ca ai purtat aparat corect ? sa nu mai zic ca peste cativa ani , cei care au hipoacuzie rezultata prin trauma sonora , cum e cazul meu , nu ar mai auzi nimic nici cu proteza. sunteti grozavi. nervul e stimulat cu aparatul si isi face treaba. totul este sa nu stai in-trun mediu zgomots : nunti , disco , masini cu subwoofere casti la volum tare etc. plus ca aparatele sunt dotate cu optiune de acoperire a acufenelor si "re-educare" a nervului . asociate cu mai multe , pot chiar imbunatati auzul. dar poate ca si eu sunt informat eronat asa ca o sa o rog chiar pe darklight , daca este draguta si nu are nimic impotriva , care profeseaza in domeniul audiologiei , sa ne explice mai multe despre cum sta treaba. totodata am sa o rog sa nu dea dovada exorbitanta de modestie si sa fie deschisa . apropo darklight , mai ai tiuituri ? :)
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

apolo wrote:dar poate ca si eu sunt informat eronat asa ca o sa o rog chiar pe darklight , daca este draguta si nu are nimic impotriva , care profeseaza in domeniul audiologiei , sa ne explice mai multe despre cum sta treaba. totodata am sa o rog sa nu dea dovada exorbitanta de modestie si sa fie deschisa . apropo darklight , mai ai tiuituri ? :)
mai am, saru'mana, sunt bine si la locul lor... :?
s-au mai diminuat cat de cat pentru ca am incercat sa-mi mai fac curatenie in modul de viata si am luat o cutie de ginko si niste vitamine.

in privinta dilemei de aici, parerea mea, din ce am invatat pana acum este ca mai bine porti aparatele cand si cum ai nevoie, decat sa stai fara ele in ideea ca iti pot scadea auzul mai tare. da, pericolul exista si e la mintea cocosului ca un amplificator poate sa strice si ce mai e functional pe acolo, pe acelasi principiu cu cel al producerii traumei sonore.
ca sa contracareze problema asta, omul tre' sa vina la audiograma si audiologul sa verifice TTS (deplasarea temporara de prag, un fel de oboseala auditiva recuperabila). daca nu, TTS-ul se transforma in PTS (deplasare definitiva de prag) si uite-asa ne dam cu stangu-n dreptu'.

apropo de hipoacuzii: o treaba foarte tare, pe care n-am auzit-o recunoscuta de nici un coleg pana acum (sa ma ierte cei putini cu care nu am apucat sa discut pana acum) - hipoacuziile neurosenzoriale sunt cele mai dificil de compensat si cele mai cu cantec. adica nu orice pacient cu neurosenzoriala e candidat pentru un aparat auditiv. daca unul are inteligibilitate 10-20% sau mai rau, ce naiba mai faci cu aparatele? poate doar sa le poarte pentru orientare sonora, dar si asa e cu dus si intors. dar asta o vezi pe audiograma vocala, sau macar stand de vorba cu pacientul. ori firmele din ce traiesc? din vanzari, ca nu mancam aer curat si soare. si uite-asa se duce dracu' poezia si incepe proza.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

:lol: multumesc pt raspuns :P . in legatura cu tiuiturile , am apelat si eu la ginkgo de fapt e un preparat din ginkgo si panax . de cand le iau de 3 luni am observat ca tiuiturile imi modereaza si sunt seri cand aproape ca nici nu le mai am . seri ... cu 2-3 ore asa :( ... nu stiu de ce cand imi schimb pozitia corpului (ma pun in pat , in picioare , pe scaun) si tiuiturile variaza . apropo de inteligibilitate.Fereasca Dumnezeu as mi se agraveze,eu zic ca merg destul de bine in directia asta. eu cu urechea afectata mi-am dat seama ca am o inteligibilitate pana la "acceptabil" daca ar fi sa ii dau o "nota" . de aproape inteleg bine in proportie de 90% treaba e ca la departare, vreo 3-4 m e jale . la fel cu stanga care e cea buna , insa cu ea am raza mai mare de "Actiune" :? . referitor la ginkgo biloba , eu am observat ca mi-a crescut pragul de inteligibilitate. nu stiu daca este din cauza asta sau din cauza ca am urmat niste injectii speciale . spune-mi te rog , se poate ca din purtarea unui aparat , cu timpul auzul sa imbunatateasca cu 5-10 db pe unele frecvente ? pt ca asa am observat la o audiograma a unei persoane aici pe forum :?
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

apolo wrote:spune-mi te rog , se poate ca din purtarea unui aparat , cu timpul auzul sa imbunatateasca cu 5-10 db pe unele frecvente ? pt ca asa am observat la o audiograma a unei persoane aici pe forum :?
sincer, nu stiu. n-am citit nimic referitor la o eventuala imbunatatire a auzului ca si consecinta directa a purtarii aparatului auditiv. de ce sa spun o prostie? poate ca e, poate ca nu e posibil.

am avut un pacient care mi-a spus ca aude mai bine in urma unui tratament naturist combinat cu acupunctura, mi se pare. dar atunci n-a avut timp sa stea sa-i refac audiograma, pentru o comparatie, iar ulterior mi-am schimbat locul de munca si am pierdut, din pacate, legatura cu el.

asa, am auzit o gramada de povesti despre recuperarea auzului. dar, neavand date concrete, m-as pune intr-o situatie urata daca m-as apuca sa deschid gura aiurea.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

aceeasi chestie se intampla la mine. dupa fiecare serie de acupunctura aud mai bine , dar treptat schimbarea asta de bine , dispare si in vreo 3-4 saptamani sunt la fel ca si inainte sa ma duc :(
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

apolo wrote:aceeasi chestie se intampla la mine. dupa fiecare serie de acupunctura aud mai bine , dar treptat schimbarea asta de bine , dispare si in vreo 3-4 saptamani sunt la fel ca si inainte sa ma duc :(
interesant e sa faci o audiograma inainte si dupa, ca sa se vada clar daca imbunatatirea auzului este reala sau e doar o senzatie. te cred ca simti ca ti-e mai bine dupa ele si nu pun la indoiala ca asa si este, dar e interesant de vazut si ce spune aparatul. atunci chiar ai confirmarea.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

am sa incerc asta curand . :?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

dark_light wrote: apropo de hipoacuzii: o treaba foarte tare, pe care n-am auzit-o recunoscuta de nici un coleg pana acum (sa ma ierte cei putini cu care nu am apucat sa discut pana acum) - hipoacuziile neurosenzoriale sunt cele mai dificil de compensat si cele mai cu cantec. adica nu orice pacient cu neurosenzoriala e candidat pentru un aparat auditiv. daca unul are inteligibilitate 10-20% sau mai rau, ce naiba mai faci cu aparatele? poate doar sa le poarte pentru orientare sonora, dar si asa e cu dus si intors. dar asta o vezi pe audiograma vocala, sau macar stand de vorba cu pacientul. ori firmele din ce traiesc? din vanzari, ca nu mancam aer curat si soare. si uite-asa se duce dracu' poezia si incepe proza.
Aveam undeva un post referitor la cele câteva sute de tipuri de deficienţe auditive care ar trebui măcar clasificate, ca să poată fi vorba despre compensarea lor.

Eu cred că nu există pacient cu hipoacuzie neurosenzorială pe care să nu-l poată ajuta un aparat bine reglat. Măcar faptul că aparatul poate elimina sunetele de peste 7-8.000 Hz, tot îl ajută să înţeleagă mai bine. Compresia de dinamică pe care o poate asigura un aparat programat de cineva care ştie exact ce face, iarăşi, este practic imposibil să nu-l ajute.

Chiar fără a-i oferi cine ştie ce amplificare suplimentară, un aparat auditiv din zilele noastre îmbunătăţeşte semnificativ condiţiile în care pacientul trebuie să înţeleagă ceea ce aude. Exact ca diferenţa între o convorbire telefonică desfăşurată pe o stradă cu trafic de camioane şi aceeaşi convorbire desfăşurată într-o cameră liniştită, când e mult mai uşor să înţelegi ce spune interlocutorul.

Dar programarea aparatului pentru un astfel de pacient este cu-adevărat "tricky business", el oboseşte repede din cauza concentrării, sunt puţini cei pe care-i poţi convinge să se relaxeze şi să nu fie atenţi la fiecare silabă. Şi nici nu poţi să-i explici exact ce modificări faci, pentru că nu reglezi tonul sau volumul, ca să fie evidentă diferenţa.

În plus, ar trebui să poţi face asta doar cu modele de aparate pe care le cunoşti foarte bine şi ştii exact ce face fiecare parametru pe care-l modifici.
Iar dacă după primele 30-40 de minute, deja se vede că orice modificare duce la rezultate mai proaste decât precedenta (sau cel puţin asta declară pacientul, chiar dacă tu ştii bine că modificarea a 7-a a readus lucrurile acolo unde erau după modificarea a 2-a :lol: ) atunci totul trebuie lăsat pe a doua zi dimineaţă, fără nici o ezitare.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

apolo wrote: se poate ca din purtarea unui aparat , cu timpul auzul sa imbunatateasca cu 5-10 db pe unele frecvente ? pt ca asa am observat la o audiograma a unei persoane aici pe forum :?

O diferenţă de 5-10 dB pe audiogramă se poate datora uneori audiometrului, pentru că nu toate au recalibrarea anuală efectuată corect şi la timp. Alteori, se poate datora chiar stării de moment a pacientului. La unii pacienţi cu probleme neurologice, mai ales la cei de vârsta a III-a, la audiograma efectuată dimineaţa la 9:00 se obţin rezultate mai bune decât la audiograma efectuată la 17:00 - 18:00. Deci diferenţele ar putea proveni de-aici.

Părerea mea este că un audiolog ar trebui să întrebe întotdeauna pacientul dacă ia Dusodril sau Stugeron şi să aibă în cabinet câteva comprimate, pentru pacienţi care nu ştiu că ar trebui să ia :P . Şi atunci când pacientul pretinde că fiecare reglaj duce la rezultate mai proaste decât cel precedent sau când audiologul observă că pacientul are obiceiul de a regla compulsiv volumul aparatului, administrarea unui comprimat de Dusodril şi o pauză de jumătate de oră poate clarifica lucrurile.

Dacă la 30-40 de minute după administrarea de Dusodril sau Stugeron, devine evident că pacientul înţelege mult mai bine ceea ce aude, trebuie trimis la neurolog, unde poate primi un tratament de lungă durată, dacă e cazul. Uneori pentru toată viaţa. Însă cu sau fără neurolog, audiologul ar trebui să programeze aceşti pacienţi dimineaţa şi să le administreze acel Dusodril cu 30 de minute înainte, pentru că lucrurile vor merge mult mai "neted" şi se va convinge şi pacientul sau însoţitorii acestuia că problema depinde de starea pacientului, nu de profesionalismul audiologului.

Am întâlnit însă şi cazuri când auzul chiar părea să se îmbunătăţească datorită purtării aparatului auditiv şi am presupus că se datorează unei măriri a mobilităţii lanţului osicular din urechea medie. Mi-am imaginat că înainte de purtarea aparatului auditiv, lanţul osicular era oarecum "ancrasat", insensibil la sunete mai slabe. Un fel de pseudo-scleroză, dacă există termenul (iar dacă nu există, tocmai l-am inventat :P ). Nu am citit nimic despre asta, aşa am presupus eu.
Dar şi asta ar putea să se fi datorat formei fizice de moment în care se afla pacientul.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Diferente de 5-10db pe acelasi audiometru, la o distanta scurta de timp (~ o luna) le-am obtinut dupa folosirea unui produs de igiena a urechii, din pacate inexistent la noi in tara. De fiecare data, am fost verificat daca am "dopuri" de ceara in urechi, teoretic nu aveam, practic dupa curatarea cu acel produs sesizam diferenta (pentru minim 3-4 zile).
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

Exact cum am banuit si eu,protezele nu sant altceva decat un amplificator care mareste sunetele.

Pariu pun ca deja exista la ora actuala niste tratamente cu adevarat adecvate,cu adevarat folositoare,dar care stau "inchise" din cauza unora care ar pierde bani multi.

Am vazut de curand un caz pe Reality,o femeie care si-a pierdut auzul definitiv in doar cateva luni,inclusiv cu proteze.Dupa care medicii s-au hotarat sa-i faca implant care stimuleaza nervul direct si acum femeia este bine-mersi.

Credeti ca aceste implanturi direct pe nerv ar fi mai folositoare decat protezele?Eu cred ca da,in scurt timp ne vom interna pentru astfel de interventii.Eu unul,as da 25-30 de mii de euro sa-mi rezolv o problema odata pentru totdeauna.
Post Reply