Protezele auditive deterioreaza auzul?

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

TheSithLord wrote:Exact cum am banuit si eu,protezele nu sant altceva decat un amplificator care mareste sunetele.

Pariu pun ca deja exista la ora actuala niste tratamente cu adevarat adecvate,cu adevarat folositoare,dar care stau "inchise" din cauza unora care ar pierde bani multi.

Am vazut de curand un caz pe Reality,o femeie care si-a pierdut auzul definitiv in doar cateva luni,inclusiv cu proteze.Dupa care medicii s-au hotarat sa-i faca implant care stimuleaza nervul direct si acum femeia este bine-mersi.

Credeti ca aceste implanturi direct pe nerv ar fi mai folositoare decat protezele?Eu cred ca da,in scurt timp ne vom interna pentru astfel de interventii.Eu unul,as da 25-30 de mii de euro sa-mi rezolv o problema odata pentru totdeauna.
nu cred ca te-ai asigura pe viata cu ele .si ai dreptate iin ce priveste solutia pentru hipoacuzici dar care nu iasa la suprafata pt ca ar avea de pierdut unii :wink:
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

TheSithLord wrote: Pariu pun ca deja exista la ora actuala niste tratamente cu adevarat adecvate,cu adevarat folositoare,dar care stau "inchise" din cauza unora care ar pierde bani multi.
Se numeşte "teoria conspiraţiei" şi este larg răspândită printre persoane cu un nivel redus de informare. :lol:
TheSithLord wrote:Exact cum am banuit si eu,protezele nu sant altceva decat un amplificator care mareste sunetele.
Alea despre care "bănuieşti" tu se vând cu 100-150 de lei la teleshopping şi cântăresc 25-30 de grame. Cele despre care se discută aici sunt dispozitive medicale de 6-7 gr., unele dintre ele cu până la 6 procesoare, fiecare cu puterea de procesare a unui Pentium II Klamath, dar alimentate la o baterie de 1,4 V care ţine 25 de zile.
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

tot aia face...amplifica sunetul.chestia cu pentium 2,n-spe procesoare si alte vrajeli pe care dai n-zeci de milioane sant doar vrajeli cu care abureste lumea.Si nu ne face pe noi prosti printre cuvinte,mai scoate si tu capul pe geam macar.Sau citeste ziarele,sau uita-te la stiri.Cred ca tu esti ala care,pe langa faptul ca esti dezinformat nici nu te straduiesti sa gandesti prea mult.Ti-as da o gramada de exemple - de la petrol pana la energia electrica pe moaca,de la criza americana pana la cresterea subita a dolarului si multe alte chestii.Medicina e frectie la picior pentru ei.Asa cum erau detinutii din lagare pentru nazisti.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Eu nu mă refeream la "voi", în ansamblu, ci doar la tine, personal :lol:

Am văzut / am auzit despre o mulţime de aplicări în practică ale teoriei conspiraţiei, aş putea inventa eu însumi unele noi, iar tu ai putea enumera cu siguranţă câteva. Am toată încrederea.

Până la urmă, americanii au ajuns pe Lună sau nu? :lol: Iar dacă tot poate fi obţinută şi gratis energie electrică, ce te împiedică? Eu pot obţine energie electrică gratis, dar n-am găsit nici o metodă de a-mi amortiza costurile mai devreme de 10 ani, aşa că mă mulţumesc deocamdată să-mi plătesc factura la E-ON.
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

ai ceva personal cu oamenii care gandesc?

poti inventa ce vrei,nu ma intereseaza.Nici tu.

rezuma-te doar la a posta,nu mai instiga la flamewar altfel voi face sesizare adminului sa ia masurile cuvenite.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Poate aşa înveţi să discuţi fără a desconsidera nici interlocutorul, nici domeniul şi nici forumul, aşa cum ai început zilele trecute. Se pare că nu suporţi prea bine ecoul. :lol:
amorici
Posts: 22
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:57 pm

Post by amorici »

Se pare ca s-au cam incins spiritele aici.
Scuza-ma domnule TheSithLord, personal nu il cunosc pe Harald, (ti sa spun lucrul acesta de la inceput, tocmai ca sa nu crezi ca i-as lua apararea) dar pot spune ca arunci cu vorbe dure la adresa multora.
Spui ca injuri atunci cand cineva te jigneste vis-a-vis de auzul tau. Pot spune ca si eu am o reactie negativa atunci cand cineva loveste exact acolo unde ma doare cel mai tare. Tocmai de aceea eu fac aceasta precizare de la inceputul prieteniei sau colaborarii sau oricarei alte relatii (avertizez persoana ca daca se va intampla vreodata sa ma loveasca, eu in secunda urmatoare am sa-l lovesc si mai tare). Pot spune ca am avut rezultate. Nimeni pana acum nu ma lovit cu jigniti de genul "esti surda" sau"ce ai nu auzi?" O singura persoana mi-a spus ceva de genul "ce ai, ai surzit?" Crede-ma in secunda urmatoare i-am taiat-o rau de tot...si sti ce urmare a avut? Persoana respectiva mult timp s-a simtit vinovata, atat de vinovata incat nici atunci cand ma saluta nu mai avea curajul sa ridice okii la mine.
Ce am vrut sa spun cu asta?
Am vrut sa-ti dau un exemplu pe care il poti pune si tu in aplicare.
Dar, cu toate astea...eu una cred ca in tine se citeste inversunarea, rautatea (si toate astea acumulate din cauza defectului tau).
Dar cel mai importat...nu cred ca cineva te jigneste, fara ca tu sa nu-i fi facut nimic. Tu esti pus pe cearta continuu. Si am observat asta de la primul mesaj care l-ai lasat pe acest site. Ba mai mult ai inceput sa te certi cu 2 utilizatori? Ce rezolvi? Ce vrei de fapt? Esti un handicapat ca si mine ca si alti de pe acest site! Nu cere un piedestal! Nu cere ca lumea sa ti se inchine atunci cand te vede, sau sa-ti planga de mila!
Fii mai INTELEPT!


ps: acum ma vei considera si pe mine dusmanul tau!
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

amorici wrote: Esti un handicapat ca si mine ca si alti de pe acest site!
Daca tu te consideri hadicapata , este problema ta, eu unul nu ma consider handicapat avand in vedere faptul ca sunt hipoacuzic. Inseamna ca toti cei cu un defect mai mare sau mai mic sunt handicapati in opinia ta . Bunica-mea care poarta ochelari e handicapata ? sau bunica-ta ? Cred ca te invinovatesti prea mult de situatia in care te afli si ar fi cazul sa consulti un psiholog :idea:
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

Harald,las-o moale,iar faci aluzii care nu-si au locul.

"Poate aşa înveţi să discuţi fără a desconsidera nici interlocutorul, nici domeniul şi nici forumul, aşa cum ai început zilele trecute"

Nu am desconsiderat pe nimeni,mai ales forumul.Iar faci afirmatii aiurea.Singurul care s-a bagat in seama cu mine ai fost tu.Si ai facut-o intr-un mod batjocuritor la adresa mea.Ca moderator pe alte forumuri publice iti dadeam suspend direct,intelegi?Pentru simpla tentativa de flamewar si jignirea altui membru al forumului.De acum incolo,te ignor.

Draga Amorici,nu esti dusmanul meu.Nu am aruncat cu vorbe dure decat la adresa dumnealui si doar atunci cand mi s-a adresat intr-un mod total necuviincios.Nu mai spune si tu "la adresa multora",pentru ca el este singurul.Daca m-am adresat la adresa audiologilor,atunci agresivitatea posturilor mele sant justificate de actiunea lor.Nu-mi pare rau deloc de asta.

Este foarte bine ca iei atitudine in ceea ce te priveste,este bine ca lumea sa te respecte - poate ca o sa-i traduci asta si lui Harald - opinia,parerea.

Aici te inseli.Nu sant pus pe cearta tot timpul,nu ma caracteriza si tu fara sa ma cunosti.De fapt,sant mai linistit decat apa din cana cand sta pe masa iar daca devin agresiv,este din cauza ca ma deranjeaza prostia.

Din contra draga Amorici,Harald se cearta cu mai multi useri.Eu nu m-am certat cu nimeni,doar Harald vrea sa se certe cu mine.

Ce vreau de fapt?Sa vorbesc cu cat mai multi membri ai acestui forum despre problema noastra,sa ne indrumam unii pe ceilalti cum sa ne fie mai bine pentru toti - iata altruism de la un Sith Lord. :)

Daca tu te consideri handicapata,ai o problema de personalitate,parerea mea,eu unul nu ma consider handicapat.Ci doar un om cu o problema printre oameni cu n probleme,intelegi punctul meu de vedere?

Cu piedestalul,inchinarea sau mila - nici macar nu era nevoie de astea.

Intelepciune am.O mica parte dintr-un infinit.
amorici
Posts: 22
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:57 pm

Post by amorici »

Hohohoho ce a sarit lumea :lol:
Nu m-am catalogat singura, stati linititi!
Lucrul acesta mi l-au spus ORL-isti, acum 12 ani, nu am scos-o eu de la mine. Vad ca v-ati simtiti jigniti. E adevarat, si eu daca as fi fost in locul vostru poate ca m-ar fi deranjat, dar stiti cum e...atunci cand cineva te face prost te simti jignit, dar atunci cand te faci tu singur in sinea ta sau si cu voce tare....e altceva, nu?
Sper ca ati inteles ultima fraza, da? a fost un exemplu!
Am tinut sa precizez asta, ca nu cumva sa credeti ca v-am facut si prosti (Doamne fereste)
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

eu n-am inteles. is greu de cap si tare de urechi :mrgreen: . pricep greu si uit repede . in fine :roll:


P.S : glumeam :P
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

amorici wrote:Hohohoho ce a sarit lumea :lol:
Nu m-am catalogat singura, stati linititi!
Lucrul acesta mi l-au spus ORL-isti, acum 12 ani, nu am scos-o eu de la mine. Vad ca v-ati simtiti jigniti. E adevarat, si eu daca as fi fost in locul vostru poate ca m-ar fi deranjat, dar stiti cum e...atunci cand cineva te face prost te simti jignit, dar atunci cand te faci tu singur in sinea ta sau si cu voce tare....e altceva, nu?
Sper ca ati inteles ultima fraza, da? a fost un exemplu!
Am tinut sa precizez asta, ca nu cumva sa credeti ca v-am facut si prosti (Doamne fereste)
Daca tie ti-au spus asta ORL-istii acum 12 ani,atunci ei sant cei care au probleme mai grave decat ai tu.In final,esti o fata cu o problema in plus - nu este mult mai usor asa? :) Si nu mai lasa pe cineva sa te catalogheze in vreun fel.

Cam tare de urechi sant si eu Apolo :)

Revenind on-topic,sant de parere ca protezele dauneaza in mod diferit si dupa gravitatea hipoacuziei.Sant oameni care isi pierd auzul intr-un timp mai scurt,altii intr-un timp mai indelungat.Unii sant mai sensibili la ele,altii nu asa de sensibili.Dar in tot cazul nu as recomanda proteze acelei categorii de persoane care si-au pierdut auzul intr-un timp mai scurt,indiferent de cauze,pentru ca proteza poate grabi procesul.Si nici acelora care schimba proteza sau are nevoie de noi ajustari dupa constatarea in urma audiogramei,ca auzul a scazut,tot asa intr-un timp mai scurt.

Acelora pe care-i tine o perioada mai lunga,de exemplu,cativa ani,da.

In final,pentru hipoacuzie cauzata de nerv,nu exista tratament.Tratamentul eu il consider aplicarea de medicatii(pastile,injectii care nu sant altceva decat chimie) pentru revenirea la normal a unei zone afectate.In cazul hipoacuziei cauzate de nerv,tratamentul ar consta in refacerea nervului prin diferite metode(stimulare,interventie chirurgicala - care ar fi o operatie extrem de dificila) sau inlocuirea acestuia(operatie si mai dificila avand in vedere doar legarea noului nerv de creier in centrul auditiv),de aceea,cea mai plauzibila ramane stimularea nervului prin implant.Deci,tratament nu exista.

Acele "tratamente" cu B1,B6,Fosfobion(asta am facut eu) nu ajuta decat intr-o masura-incetineste pierderea auzului intr-o masura sau alta,depinde de la om la om si de modul cum s-a instalat hipoacuzia.Iar protezele sant dispozitive medicale(ca sa-l citez pe Harald)ELECTRONICE menite sa mareasca sunetele ca sa poata fi percepute ce centrii auditivi ai creierului prin nervul afectat.

Si totusi am o intrebare - ce se intampla cu nervul in cazul hipoacuziei?Am citit eu pe aici cate ceva,dar hai cine stie si este bine documentat sa dea un raspuns cat mai complet si mai cuprinzator.Compozitia acestui nerv,ce se strica.E bine de stiut cu ce ne confruntam.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

pregateste-te de replica lui Harald acum :lol:


:mrgreen:
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

:)
Pregatit sant.Daca ne-ar spune treaba cu nervul,i-as fi recunoscator.
amorici
Posts: 22
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:57 pm

Post by amorici »

TheSithLord si apolo, va rog sa ma uitati putin aici.
https://www.auz.ro/ - la titlu
si aici
http://dexonline.ro/search.php?cuv=handicap

o seara placuta
Post Reply