Cum te poti angaja?

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
moni
Posts: 50
Joined: Sun Apr 29, 2007 10:33 pm

Cum te poti angaja?

Post by moni »

Daca nu auzim v-a vrea careva sa ne angajeze'?
jenny
Posts: 27
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:05 pm
Location: Chisinau

intrebare

Post by jenny »

buna moni!
vad ca vrei sa le stii pe toate!!! :) :) :) si e placut cand cineva vrea sa sparga gheata si sa vorbeasca despre ceea ce ne afecteaza enorm.
sincer... si cu parere de rau ... nu am intilnit pe nimeni care sa-mi spuna ca ar vrea sa angajeze pe cineva cu deficiente de auz. dar si mai mult vreau sa recunosc ca nu as indrazni sa cer sa fiu angajata, stiind eu insumi cate prob apar de la aceasta simpla afectiune. in ultimii ani eu, ca sa scap de frica aceasta, m-am implicat in activitati ca voluntara, ca sa arat ce pot face si cum ma descurc. am reusit doar sa scap de frica.. pt ca nimeni nu mi-a oferit vreun serviciu. eu sper sa-mi fac singura "locul de munca"... doar ca mi-e greu cu inceputul.
dar, stiind ca tu faci limbi straine, cred ca iti va fi mai usor sa te angajezi... birou de traduceri, traduceri la domiciliu... mai spera!!!! :)
himera
Posts: 6
Joined: Thu Nov 30, 2006 5:53 am
Location: bucuresti

Re: Cum te poti angaja?

Post by himera »

moni wrote:Daca nu auzim v-a vrea careva sa ne angajeze'?

nimeni,nu ne vor ca-i facem viata urata si grea :roll:
daca e sa ne angajeze, ne tin undeva prin margine, sa nu fim vazuti si sa rezolvam munca lor...si sclavi negri erau mai buni decat noi ...:cry:
himera
Posts: 6
Joined: Thu Nov 30, 2006 5:53 am
Location: bucuresti

Post by himera »

apropo, nu ar tre sa te angajeze careva....daca ai un pc, invata tot ce contine pc-ul si apoi poti sa te angajezi pe tine insati...calculatorul e o comoara pt noi, crede-ma!
User avatar
NORMA JEAN
Posts: 45
Joined: Sat Oct 07, 2006 10:27 pm
Location: Timisoara

angajare

Post by NORMA JEAN »

Eu refuz sa cred ca singura ocupatie si meserie a unui hipoacuzic poate fi operarea calculatorului! Eu , pe langa deficienta de auz, am si un astigmatism miopic, deci port ochelari. Si parca nu mi se pare cea mai buna idee sa imi exploatez la maxim vederea lucrand mult pe calculator. Imi place, dar incerc sa pastrez cat mai mult din ceea ce mi-a mai ramas "valabil" ca simturi. In plus, munca pe calculator te izoleaza si mai mult de restul lumii, ceea ce nu cred ca mi se potriveste. Imi place sa comunic cu oamenii. De aceea mi-a placut sa lucrez in fabrica, puteam sa imi hranesc foamea de comunicare.
Nu zic ca nu e o solutie viabila operarea calculatorului, insa nu nu putem generaliza.
Cat despre marginalizarea celor ca noi, ai dreptate Himera. Insa depinde si de noi sa stim sa ne ocupam un loc de sclav-fruntas! :wink: Daca ai o calificare si esti bun in meseria pe care o faci, poti fi apreciat indiferent de lipsurile tale fizice. Si aici ma doare cel mai tare, ca nu am nici o calificare propriu-zisa, desi stiu ca as fi capabila sa ma ridic la nivelul oricarui alt profesionist.
Deci, pentru cei care inca mai puteti si sunteti la inceput, orice e posibil, daca sunteti buni in ceea ce va pregatiti sa profesati. Succes! :)
himera
Posts: 6
Joined: Thu Nov 30, 2006 5:53 am
Location: bucuresti

Re: angajare

Post by himera »

NORMA JEAN wrote:Eu refuz sa cred ca singura ocupatie si meserie a unui hipoacuzic poate fi operarea calculatorului!
nu am zis ca ar fi singura ocupatie a unui hipoacuzic ar fi calculatorul ci e cea mai buna solutie si sigur de a castiga painea...si e adevarat ca se poate comunica f usor si fara retineri mai ales daca lucrezi in echipa in domeniul respectiv.., si cine a zis ca pc-ul ne izoleaza? :)aici m-am referit doar la munca si nu la viata de zi cu zi ,e treaba fiecaruia cum sa-si petreaca dupa servici...,oricum in generatia asta in aproape orice meserie se cere sa ai cunostinte operare PC.
in cazul meu pc-ul e a doua meserie, a inceput ca hobby...si m-am perfectionat in webmaster.
in legatura cu marginalizarea, asta vor majoritatea sa ne bage in umbra mai ales daca esti f bun si ii intreci , e o rusine pt ei... saraci de ei ca nu se gandesc ca ar putea sa se surzeasca la un moment dat sau sa aibe copii surzi..

:evil:
Cosminho
Posts: 14
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:48 pm
Location: Calarasi - Bucuresti
Contact:

Post by Cosminho »

Cu ocazia înscrierii pe acest forum doresc să fac câteva comentarii legate de angajarea persoanelor cu hipoacuzie.

Eu personal am avut mai multe oferte de angajare din partea unor prieteni, sau cunoştinţe. Chiar au tras de mine să mă angajez la ei, dar de fiecare dată am decis să zic pas. Motivul este nu teama că nu mă voi înţelege cu persoanele din jur, ci nesiguranţa că ştiu suficient de multe pentru a face faţă acelei slujbe. Moartea talentului este neîncrederea în sine. N-am regretat niciodată că am refuzat ofertele, dar m-am gândit cum ar fi fost.

Eu am terminat de curând Informatica Managerială din cadrul Universităţii Româno-Americane, deci pot să spun ca sunt "topit" după PC-uri. E drept că ne-ar fi mai uşor să lucrăm pe PC decât să facem alte joburi care necesită implicare socială şi contactul cu persoanele din jur, însă nu înseamnă că suntem limitaţi doar la acest domeniu.

Legat de angajarea persoanelor ca noi, pot sa spun ca eu nu am întâmpinat probleme până acum (e drept că nu am depus nici o cerere de angajare pe undeva, am avut doar oferte). Ultima mea ofertă de angajare este la tatăl meu la serviciu, pe unde mi-am făcut veacul de când mă ştiu, stricând calculatoarele, reparându-le, etc. O să fac exact ceea ce am făcut şi până acum, singura diferenţă fiind doar că de data asta o să fiu cu acte şi cu salariu (până acum tata primea spor de salariu pentru drăciile pe care le mai făceam eu acolo). Avantajele mele sunt că îi cunosc pe majoritatea celor care lucrează acolo, mulţi dintre ei fiind prezenţi chiar şi la botezul meu :)

Oricum sfatul meu este să nu vă gândiţi dacă ei vă vor sau nu. Gândiţivă dacă voi aveţi ceva să le oferiţi lor. Dacă voi consideraţi că puteţi face faţă, shoot! Nu strică să încerci. Dacă ei te vor refuza pe motiv că nu auzi bine sau nu ştiu eu ce, barem ai încercat. Nu toţi sunt "impresionişti", am întâlnit persoane cărora nu le păsa ce handicapuri aveai, tot ce îi interesau pe ei era să-ţi faci treaba.

Trebuie să aveţi un ideal. Idealul meu a fost la început fotbalul, dar accidentări, blabla, nu a fost posibil. M-am reprofilat pe a doua mea pasiune, calculatoarele. Am terminat o facultate de profil informatică economică, şi acum sunt în faţa primului meu test adevărat : Primul meu job adevărat. Oricum visul meu este să devin Manager IT, şi într-un fel sau altul voi reuşi. Contează doar să încerci.
moni
Posts: 50
Joined: Sun Apr 29, 2007 10:33 pm

mda

Post by moni »

Dar uneori nu conteaza doar sa vrei ,conteazaza si ceea ce vor ceilalti .
Cosminho
Posts: 14
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:48 pm
Location: Calarasi - Bucuresti
Contact:

Post by Cosminho »

Asta să fie oare problema? Eu nu cred :)

Dacă îţi propui, vei reuşi. Dacă ei nu vor, lasă că vor vrea alţii. Nu e dracul chiar aşa de negru.
Mirela
Posts: 13
Joined: Fri May 18, 2007 11:14 am

angajare

Post by Mirela »

Dumnezeule,cata lamentare!nu vreau sa fiu insensibila dar nu se rezolva nimic astfel!mai mult curaj si incercati!luptati!faceti ceva!Dumnezeu ii ajuta pe cei ce se ajuta singuri.nu asteptati sa va ieie cineva de manuta si sa va conduca la un loc de munca!
Am schimbat si eu mai multe locuri de munca asa ca imi pot permite sa afirm ca indiferent de ideile preconcepute,de ostilitati ridicole sau discriminare fatisa EXISTA OAMENI CA SI NOI!Le trebuie doar timp sa ne cunoasca,sa ne aprecieze,sa gaseasca(gasim)cai de comunicare iar apoi barierele reale sau inchipuite vor fi demolate.
Cum sa stai si sa-ti plangi de mila ca te-au dosit intr-un colt?asta le-ai permis tu sa-ti faca!Cum sa permiti sa fi exploatat pt ceva ce nu depinde de tine?!
Oamenii limitati trebuie ignorati daca eforturile noastre nu au dat rezultate.Oamenii de calitate vor aprecia la randul lor calitatile noastre.Zambiti si deschideti cai de comunicare!Nu e suficient sa recunosti ca nu auzi iar apoi sa te retragi in tine!?Cand vor descoperi si vor vedea adevarul,situatia se va schimba.majoritate sunt initial consternati,speriati sau incomodati.Pur si simplu nu stiu cum sa se comporte sau sa vorbeasca cu noi,de aceea le e mai usor sa ne ignore.unii se uita ca la un exponat si prefera sa te "disece" din priviri.ignorati aparentele!Nu va uitati si voi crucis :shock:
Socialmente aici intervin abilitatile noastre de comunicare,de gestionare a relatiilor interumane,de cultivare a unei imagini proprii pozitive.Asa cum ne percepem noi insine,asa ne oglindim in ochii celorlalti.
ma bucur pt tine cosmin,esti un luptator si nu te-ai lasat doborat de prejudecati.dar nu toti au echilibrul tau psihic.Poate ca nu toti am avut mediul familial propice,intelegerea,dragostea si prietenia cu care ai fost inconjurat tu.Acestora le este mult mai greu sa tina piept "lumii".Poate mai povestesti din experienta ta pozitiva pt a servi exemplu celor mai putin norocosi.
Am descoperit ca fiecare om din jurul meu are un suflet,totul e sa ajungi la el!dar aceasta este o problema universala,nu strict pt hipoacuzici.Am mai spus si repet"fiecare om are durerea,suferinta,problemele lui personale sau familiale,pe langa care surditatea mea poate parea minuscula si cu o singura calitate:e a mea!"
Cosminho
Posts: 14
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:48 pm
Location: Calarasi - Bucuresti
Contact:

Post by Cosminho »

crede-ma ca nu am avut nici un mediu bun, numai belele am avut. mereu se lua de mine cineva, mai luam cate un sut, o bataie, una alta doar pentru ca eram prin zona si ma uitam la ce fac ei, eram gonit, blabla.
asta m-a marcat serios, insa pana la urma n-am mai rezistat si am aplicat teorema pumnului sanatos. de atunci n-am mai auzit remarci aiurea, sau sa se ia de mine, insa tot am ramas cu chichitzele astea. in timp insa am ajuns sa scap de ele si sa nu mai dau doi bani pe ce crede cineva despre mine.

cum as face eu la munca : ii spun ce stiu sa fac, ce as putea invata sa fac, ii spun ca nu aud bine, dar daca vorbeste calm si fara balbaieli inteleg si nu am probleme. la inceput e greu pt toti, dar se vor obisnui. aici unde voi lucra, ma inteleg cu toti, nici nu trebuie sa-i rog sa repete, pentru ca ei vorbesc clar si tare, si nu numai cu mine, ci in general (de aceea recomand pentru persoanele mai timide, sa lucreze cu oameni maturi, macar pentru inceput, pentru a prinde incredere in fortele proprii si experienta practica)

in fine, ideea e ca trebuie sa-ti iei tupeu pe tine si sa te impui. daca te vad mielushel, te mananca. mie cand nu-mi convine ceva, turui... mai mereu UIT pur si simplu ca nu aud bine. cu ce sunt eu mai prejos decat altii care aud bine? iar daca stau sa ma gandesc bine... cu ce sunt ei mai buni decat mine? pana acum m-am convins : cu mai nimic.
Mirela
Posts: 13
Joined: Fri May 18, 2007 11:14 am

cum te poti angaja

Post by Mirela »

Imi cer scuze,Cosmin,nu am vrut sa te "etichetez",pur si simplu am dedus ca tie ti-a fost mai usor decat altora,pt ca pari mai blazat si impacat cu situatia.De fapt acesta e un pas important:intelegerea si acceptarea!Nu vom evolua niciodata in bine atata timp cat cumulam frustrari si dureri si nu cautam solutii sa mergem mai departe.De fapt in acest fel nu ne facem rau decat noua insine.Nu vreau sa jignesc pe nimeni,dar uneori un "dus rece" te ajuta sa gandesti mai limpede.
Poti sa-i ceri lui Dumnezeu o noua inima,dar vei simti la fel;poti cere alti ochi,dar vei"vedea"in acelas mod;poti cere alte picioare,dar vei bate aceleasi drumuri!Solutia se afla in SUFLET.Dumnezeu ne-a dat si libertatea de a alege.
Am uitat sa specific ca am schimbat 2 locuri de munca,dar nu din cauza auzului,ci din aceleasi motive ca orisicare:conditii mai bune,mai aproape de casa,o singura tura..etc.Evident si colectivul conteaza mult,unele sunt mai evoluate decat altele...Dar atitudinea dv. conteaza.
Disecand subiectul,dau un exemplu in prietena mea care am norocul sa-mi fie si vecina,care are doua facultati,vorbeste fluent 6 limbi straine,e inteligenta,cu personalitate si diplomata,harnica si cu caracter,dar nu a gasit decat locuri de munca cu salar minim pe economie:la o fabrica,intr-un birou,si -mi se pare-magazoniera la o firma de curatenie!Daca vrei sa muncesti,gasesti!Ah,am uitat sa specific:e "auzitoare"!
Vis-a -vis de problema noastra,nu ascundeti situatia speciala,nu fiti complexati si retrasi;cereti ajutorul sefilor pt ca tinuta morala a unui colectiv este data de acestia.La nevoie,aparati-va drepturile!Eu una mi-as da toate avantajele de care beneficiez ca persoana cu handicap daca mi s-ar reda auzul!Dar ce e al meu,E AL MEU!
Normal,exista persoane dificile din terte motive,dar mai devreme sau mai tarziu vor intelege ca suntem supusi cu totii destinului,ca nu sti niciodata ce te asteapta in viitor,Nu sti ce-ti aduce ziua de maine si vei avea nevoie la randu-ti de intelegere si ajutor!
Am fost surprinsa sa constat ca multi sunt familiarizati cu problemele speciale;unii au in familie diabet,astm,probleme generate de zestrea genetica-hemofilie,despicaturi velo-palatinale,predispozitie la boli canceroase...etcMulti au chiar rude cu hipoacuzie(bunica,sora,verisoara),sau cu sechele crunte ale unor boli.
Stiti ceva?Viata e frumoasa!E pretioasa fiecare clipa,asa cum este ea!
De ce sa te ascunzi intr-un colt plangandu-ti de mila?Nu flutur nici un steag.Traiti frumos si fiti fericiti cu ceea ce aveti,atat cat aveti! :D :D
moni
Posts: 50
Joined: Sun Apr 29, 2007 10:33 pm

Pentru toti cei din Calarasi

Post by moni »

Pentru toti cei din Calarasi ....Ce posibilitati de angajare sunt in Calarasi???
Cosminho
Posts: 14
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:48 pm
Location: Calarasi - Bucuresti
Contact:

Post by Cosminho »

Pai gasesti de lucru, dar la salarii de rahat. Aici mai toti patronii sunt profitori. Oricum daca vrei, gasesti
Eu mi-am gasit ceva ce-mi place, desi mai aveam posibilitatea sa lucrez in politie ca ofiter civil sau la diverse firme de proiectare.

Just GOOGLE it, incearca site-ul w w w . e j o b s . r o
Cosminho
Posts: 14
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:48 pm
Location: Calarasi - Bucuresti
Contact:

OMFG

Post by Cosminho »

@moni, observ ca ai sters postul ;)

Daca nu incerci, nu castigi
Multi se plang ca nu au bani, ca nu au un job bine platit... dar cati s-au plans ca au cautat de le-a venit rau si nu au gasit? Poate doar mincinosii

Ah si inca ceva, prin Calarasi nu te va angaja nimeni, ca sezonier. Doar daca vrei sa ramai cel putin un an la ei

In fine, depinde si de specialitatea ta. Daca ai zis ca faci limbi straine... pai poti sa fii sigura ca n-o sa gasesti nimic pe domeniul asta aici

Parerea mea umila este ca trebuia sa-ti alegi o facultate de viitor, cu mai multe posibilitati... Care sa fie pe masura puterilor tale si a caracterului tau mai timorat. Degeaba te incapatanezi sa faci o facultate, daca nu ai sansa sa o profesezi, in primul rand in orasul natal, abia apoi in alt oras. Asta decat daca esti fata de bani gata si-ti permiti sa stai in alt oras.
Post Reply