Phonak Naida S

Discutii generale despre proteze auditive.
Post Reply
Michail
Posts: 16
Joined: Tue Jun 08, 2010 6:31 pm
Location: Timisoara

Phonak Naida S

Post by Michail »

Salut . Am si eu o mica nedumerire : aparatele Phonak Naida S cu a lor "rezistenta la umezeala" chiar asa sunt ?
Eu lucrez in mediu cu abur si protezele pe care le am acum (Starkei nush-ce-model RIC) nu fac fata. Adica in primul an s-au descurcat OK da' acuma nu mai rezista . Oare Naida S e mai bun decat astea de la Starkey ca rezistenta la umezeala/apa ?
Va multumesc pentru raspuns .
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Phonak Naida S

Post by Keo »

Nu le-am vazut dar electronice fiind, nu te baza sa reziste prea mult in mediu cu aburi. Am vazut electronice "Water Splash Resistant" care au cedat in abur sau in umezeala. Nu imediat, dar aburul intra peste tot si in timp corodeaza componentele electronice.

Nu te baza doar pe marketing, ia-le doar daca ai si o garantie scrisa ca rezista in abur/mediu umed/etc.
Michail
Posts: 16
Joined: Tue Jun 08, 2010 6:31 pm
Location: Timisoara

Re: Phonak Naida S

Post by Michail »

Pai asa ceva n-o sa-mi dea nimeni :( . Si e vre-o solutie la problema asta ? Ceva proteza "waterproof" ?
Ca n-ash vrea sa-mi schimb protezele o data la doi ani fiindca nu rezista la apa . Mai ales ca am hipoacuzie severa-profunda si proteze cam costa :cry:
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Phonak Naida S

Post by Keo »

Daca lucrezi intr-o brutarie/sauna/etc atunci poti doar incerca sa iei niste aparate rezistente la apa si sa le protejezi suplimentar ca aici: http://www.hearingaidforums.com/showthread.php?t=1972

Dar nici asa nu ai nici o garantie ci doar le prelungesti durata de viata.

Un articol pe tema asta: http://healthandwellnessfl.com/protecti ... the-water/
4. Consider water-resistant hearing aids.
If your job or hobby puts you near the water during the summer, or you live in an extremely humid climate, it may be wise to invest in water-resistant hearing aids. These keep moisture from collecting in the earmold tube. Although they aren’t completely water proof, they will help reduce the damage due to moisture for users living in humid climates or those who perspire excessively.
Michail
Posts: 16
Joined: Tue Jun 08, 2010 6:31 pm
Location: Timisoara

Re: Phonak Naida S

Post by Michail »

:)) prezervative pentru proteze auditive :)) . Nu lucrez intr-o sauna , ma ocup intr-o oarecare masura de echipamente de sterilizare la spital , deci am parte de ceva abur . Partea proasta e ca am nevoie sa aud aparatul de sterilizare cum merge (sunetele pe care le face) , altfel mi-as scoate proteze si asi rezolva problema umezelii . Multumesc pentru raspunsuri . Despre aparatele Naida S stiti ceva ? Sunt bune ca performanta/fiabilitate/durata de viatza ?
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Phonak Naida S

Post by dark_light »

Pai ai zis ca aparatele tale au facut fata un an intreg la mediul in care lucrezi. Acum ce-au patit? Nu se pot duce la centrul de la care le-ai luat si sa le faca o "revizie"?
Apropo de aparate waterproof, uite si un video cu amanunte despre subiect si o demonstratie cu Starkey Xino intr-un pahar cu apa.

http://www.youtube.com/watch?v=EQMP8RTl47Q
Michail
Posts: 16
Joined: Tue Jun 08, 2010 6:31 pm
Location: Timisoara

Re: Phonak Naida S

Post by Michail »

Poi chiar Starkey am acu' . Despre revizie...mai am aproximativ o luna garantzie , da' daca le trimit la Bucuresti raman aproape surd (pana le primesc inapoi) si nu prea-mi vine sa dau 3 mil la cateva luni pentru 2 casti noi (am model receiver in canal) . Si in plus as avea okazia sa-mi iau doua Naida S BTE asa ca... De-asta intrebam daca-s bune Naida .
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Phonak Naida S

Post by Keo »

dark_light wrote:Apropo de aparate waterproof, uite si un video cu amanunte despre subiect si o demonstratie cu Starkey Xino intr-un pahar cu apa.
Un coleg de aici de pe forum si-a spalat aparatele (deloc waterproof, aveau si compartimentul de la baterie deschis) la masina de spalat din greseala, le-a uscat bine (natural) si apoi au functionat ok. A avut noroc cu carul. In schimb exista multe cazuri de aparate distruse de transpiratie. Transpiratia e sarata si coroziva, actioneaza mult timp si efectul e aproape garantat.

Desi pare impresionant videoul ala, totusi vaporii de apa / abur intra mult mai usor in electronice decat picaturile de apa. As paria ca si Starkey Xino pica in abur aproape la fel de rapid ca cele clasice. Nu stiu exact cum sunt construite, e posibil totusi sa aiba amplificatorul protejat si atunci nu ramane decat sa schimbi receiverele regulat, dar tot e un cost serios.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Phonak Naida S

Post by dark_light »

n-am auzit ca vreun aparat sa fie testat la aburi... chiar si Siemens Aquaris, care zice ca e waterproof, a fost testat prin imersie in apa 30 de minute la 1 metru. Soooo....!?! Mi-e mi se pare totusi o mare imbunatatire fata de ce era pana acum. Chiar daca se mai strica difuzoarele, totusi poti sa desfasori si activitati in medii dificile cu aparatele pe urechi. Plus ca daca le faci revizii regulate, ca sa se curete de depuneri prin interior si eventual sa se mai inlocuiasca din filtre si protectii, le prelungesti viata. Nu-i mai bine decat sa n-auzi...? Zic si eu...
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Phonak Naida S

Post by Keo »

E intr-adevar un pas inainte, dar in sensul ca daca te prinde o ploaie brusca, nu trebuie sa arunci aparatele. Dar aburul e alta problema.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Phonak Naida S

Post by dark_light »

Pentru initiatorul topicului: presupun ca-ti usuci aparatele zilnic intr-un fel de sistem de dezumidificare, nu?

Si apropo de Naida S, ai zis ca ai avea ceva okazie sa iti iei doua aparate. Ce Naida sunt? Le iei mai ieftin de la cineva sau ai nimerit vreo oferta speciala?
gabrielacalinescu
Posts: 1
Joined: Tue Oct 16, 2012 9:16 am

Re: Phonak Naida S

Post by gabrielacalinescu »

da, Naida S chiar este rezistent la apa.
Calitatea aparatelor elvetiene Phonak ramane in top prin inovatiile pe
care le aduc.Daca pana acum aparatele Phonak rezistau la conditii de
umiditate sporita :ceata, abur , condens, transpiratie, acum aparatele
Naida S au o carcasa speciala cu nano-coating dublu rezistent la apa
si praf.Testele facute la lansarea Naida S arata ca poate rezista in
imersie in apa la un metru timp de 30 de minute sau intr-o camera cu
praf timp de opt ore, echipamentul nefiind afectat in nici un fel.Asta
pentru ca are captuseala dubla care elimina diferentele de mediu -
lichid in exterior ; aer in interior - , protectie pe microfon in trei
straturi, comutatorul de programe este sigilat, pe suportul bateriei
este captuseala de cauciuc si are protectie pe orificiul de ventilare
a bateriei.
Daca aparatul nu mai functioneaza dupa expunerea la apa - apa sarata -
inseamna ca bateria este inundata - se recomanda o clatire cu apa
curata , sters cu material uscat si inlocuirea bateriei.Doar atat.
Te asteptam oricand intr-unul din cabinetele noastre - avem 40 in toata tara - in oricare din cabinete vei putea face proba cu doua astfel de aparate.
AICI gasesti lista completa a cabinetelor noastre pentru a identifica cea mai apropiata locatie.

PS : Phonak are mai multe aparate rezistente la apa :AMBRA, SOLANA,
CASSIA model H2O.
Michail
Posts: 16
Joined: Tue Jun 08, 2010 6:31 pm
Location: Timisoara

Re: Phonak Naida S

Post by Michail »

Pai...ca sa fiu sincer nu mi le ususc nicicum (doar cat se usuca ele peste noapte-vre-o 6 ore) Aparatele sunt Naida S Premium , si cand am zis de "ocazie" vroiam sa zic ca am fonduri pentru achizitia lor :P . Multumesc pentru raspunsuri .
Post Reply