Cum va descurcati la telefon?

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
moni
Posts: 50
Joined: Sun Apr 29, 2007 10:33 pm

Cum va descurcati la telefon?

Post by moni »

Poate careva sa vorbeasca la telefon fara aparat?
Reusiti?
Cosminho
Posts: 14
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:48 pm
Location: Calarasi - Bucuresti
Contact:

Post by Cosminho »

In general... da :)
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

La fel, dar bineinteles cu volumul dat la maxim (unii cred ca-i pe speaker).
walkingdead
Posts: 1
Joined: Wed May 30, 2007 2:48 pm
Location: hell

da

Post by walkingdead »

eu pot sa vorbesc la tel si cu aparat si fara aparat , cu sau fara speaker cu volumul aproape la maxim.
nuconteaza25
Posts: 22
Joined: Mon Dec 18, 2006 6:27 pm
Contact:

Buna Moni

Post by nuconteaza25 »

Eu nu pot sa vorbesc la telefon.. e ff greu sa inteleg cuvantul.. nu pot!
cosmin
Posts: 7
Joined: Sat Nov 17, 2007 8:42 pm

Post by cosmin »

fara aparate chiar nu pot. inainte sa le port puteam sa vorbesc la telefon fara ele. nu zic ca ma intelegeam bine dar puteam sa ma inteleg cat decat. dupa 14 ani de purtare a protezelor auditive pratic nu mai inteleg nimic la telefon. cand purtam protezele analogice puneam telefonul pe speaker pentru a putea auzi mai bine plus un "traducator" langa mine :D.
cosmin_72
Posts: 41
Joined: Thu Dec 25, 2008 10:35 pm

Post by cosmin_72 »

numele meu este cosmin
nu sunt purtator de aparat auditiv , dar incerc sa va ajut

Pentru telefonul mobil va pot oferi un produs putin asemanator MyLink de la Phonak

Cum functioneaza?
Pe baza inductiei magnetice, transmise de catre dispozitiv aparatului auditiv care este comutat pe pozitia T (bobina sau telecoil)

Cum ma ajuta sa vorbesc la telefon?
Dispozitivul se conecteaza cu telefonul prin conexiune bluetooth catre orice telefon care detine aceasta functie

Cum arata?
Un colier care se pune la gat, comod si putin vizibil


Daca este cineva interesa sa cumpere acest produs ma puteti contacta si il pot lasa pentru proba si testare.

Daca sunt nelamuriri va rog sa le scrieti.
Multumesc
Cristian08
Posts: 3
Joined: Fri May 01, 2009 6:35 pm

Post by Cristian08 »

Buna,sunt Cristian,am 17 ani si sunt surd de la varsta de 8 ani,sunt nou pe acest forum si sper sa ne intelegem bine :)
In legatura cu topicul,la telefon pentru mine este imposibil sa inteleg un cuvant,sunt sunete diferite,dar comunic prin mesaje,si cand suna,telefonul e pe vibrator.
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

cum va descurcati la telefon

Post by Ada31 »

buna!conteaza si telefonul,la unele se aude mai tare,la unele mai incet chiar dat la maxim,am experienta,imi plac telefoanele mult,eu sunt patita!am Nokia 1680 cu el inteleg cu/fara aparat!si la Nokia 1650 se aude mai tare,am vb la telefonul unei prietene!cand cumpar un telefon mobil fac proba cu el-cei din magazin nu ma lasa totdeauna,dar cum vad la o cunostinta un telefon care imi place il cer si fac un apel fara aparat auditiv cu volumul telefonului aproape la maxim,asa imi dau seama de telefon dc mi se potriveste!si la telefoanele Samsung se aude mai tare nu am avut,a avut fratele meu si era ok!
User avatar
NORMA JEAN
Posts: 45
Joined: Sat Oct 07, 2006 10:27 pm
Location: Timisoara

Post by NORMA JEAN »

Ada, si eu la fel procedez! Intai si intai probam cum se aude, mai tarziu ne uitam daca modelul telefonului e "cool" au ba! Prin urmare, pot vorbi la unele telefoane ! :mrgreen:
User avatar
alexmirica
Posts: 28
Joined: Sun Aug 30, 2009 10:50 am
Location: Bucuresti :((
Contact:

Post by alexmirica »

Exista unele aparate auditive ce au conexiune e2e Wireless la un fel de telecomanda cu care reglezi volumul, nivelul de bass/inalte, il legi la mp3 player, si conexiune BLUETOOTH cu un telefon mobil. Posed asa ceva, legat la telefonul meu iPhone si merge brici.
cretu carmen
Posts: 9
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:07 pm

Re: Cum va descurcati la telefon?

Post by cretu carmen »

buna,eu una am putut vorbi la telefon fix pana acum cativa ani fara a avea nevoie de aparat auditiv,dar facand prostia de a-l lua la servici,mi-a scazut pragul auditiv si acum trebuie sa il port vrand nevrand,,,plus ca pun pe difuzor si face interferenta,va trebui sa caut un model nou de aparat si telefon,sunt o fire sociabila si nu concep sa raman inchisa intr-o lume a tacerii pe care din pacate o cunoastem majoritatea de aici
rodi
Posts: 25
Joined: Tue Oct 12, 2010 5:03 pm

Re: Cum va descurcati la telefon?

Post by rodi »

Sa vorbeasca mai rar ii rog eu...
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: Cum va descurcati la telefon?

Post by MifTy »

e cu dus şi întors aici...

1. calitatea telefonului.
dacă vă luaţi telefoane "de fiţe", s-ar putea să aveţi surprize neplăcute. chiar foarte neplăcute!!!

2. proteza.
aici nu mai aveţi nevoie de amănunte, nu??? :D

3. cât de bine auziţi cu şi fără proteză.
eu, personal, fără proteză pot sta liniştit lângă "pereţii" de boxe de prin cluburi, şi aud aşa... îndepărtat, ca de pe ceea lume!!! :lol:
sună haios, dar nu e o glumă...

4. revenind la punctul 1, nu ajunge că "se aude tare", mai trebuie şi să se audă clar, să nu apară zgomot de fond (motiv pentru care nu răspund niciodată la apeluri când sunt pe stradă sau oriunde e prea mult zgomot), şi... să-l cunoaşteţi pe cel cu care vorbiţi.
şi, în sfârşit, să nu apară microfonii între telefon şi proteză...

soluţiile "bluetooth" sau "wireless" între telefon şi proteză sunt minunate... teoretic.
- cel puţin la telefonul meu, bluetoothul activat nonstop îmi termină bateria într-o zi
- majoritatea protezelor cu bluetooth sunt frumuşel de scumpe, şi, mai ales, fac parte din categoria necompensabilelor.
- proteze cu wi-fi... n-am auzit :P să fie pe piaţă. cel puţin aici, în ţară...
Post Reply