@moni - Audiograme

Un jurnal online in care iti poti posta impresiile despre amintirile, experientele si hobbyurile personale.
moni
Posts: 50
Joined: Sun Apr 29, 2007 10:33 pm

@moni - Audiograme

Post by moni »

2003
Image

2004
Image

As dori sa stiu care sunt parerile voastre . :wink:
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Sunt facute in acelasi loc, la acelasi cabinet?
jenny
Posts: 27
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:05 pm
Location: Chisinau

Post by jenny »

Keo wrote:Sunt facute in acelasi loc, la acelasi cabinet?
da, mi-ar place si mie sa stiu!!!!
moni
Posts: 50
Joined: Sun Apr 29, 2007 10:33 pm

Post by moni »

Nu, nu sunt facute in acelasi loc .
jenny
Posts: 27
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:05 pm
Location: Chisinau

Post by jenny »

Image
Miluna

Post by Miluna »

Dr Elena Latcan a scris:
Buna ziua!O interpretare mai simpla,poate fi urmatoarea:
-in primul rand trebuie precizat ca nici la omul normal nu se aude la fel cu ambele urechi,la fel cum nici alte organe ale corpului uman nu functioneaza identic=exista un grad de asimetrie.
-audiograma=
- auzul normal este pana la 30 decibeli.Ce este in stanga audiogramei,intre 1000 db-125db=sunetele grave,se refera la modul de functionare a urechii externe+medii(pavilion auricular,conduct auditiv extern,lantul de oscioare).Scaderea auzului sub 30 db=hipoacuzie de transmisie,de diverse cauze,care indepartate,auzul revine la normal.
- auz scazut pe audiograma,sub 30 db,intre 1000-8000 db pt.sunete acute(ascutite)=afecteza nervul auzului=hipoacuzie neurosenzoriala,de diverse grade=medie,severa,profunda=hipoacuzie nevindecabila prin tratament,dar ameliorata prin aparate auditive+vasodilatatoare cerebrale.

Cu stima,dr.E.Latcan
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

PT.MONI

Post by DR.ELENA LATCAN »

Indiferent unde au fost facute(e bine totusi sa fie efetuate in acelasi loc),din pacate hipoacuzia a progresat=hipoacuzie neurosenzoriala profunda bilateral,predominenet ureche stanga.De urgenta=protezare auditiva urechea dreapta(cu care aude mai bine)+ vasodilatatoare cerebrale=Microser(Betaserc)8mg=3 tb/dupa mese=6 luni,cu repetarea audiogramei+inlaturarea focarelor de infectie alaturate;-amigdalite cronice,carii dentare,deviatie de sept nazal,polipoza nazala,rinite alergice,sinuzite(se stie ca urechea comunica cu nasul si gura prin trompa lui Eustachio si orice infectie sau obstacol din nas si gura agraveaza pierderea de auz,mai ales pe frecventele grave.Auzul de conversatie in viata de zi cu zi este pana la 4000db si trebuie sa-l ajutam sa-l mentinem cat mai aproaape de normal in acest interval de frecvente.
N.B.nu se recomanda protezare bilaterala,pentru ca protezele nu pot fi sincronizate perfect si apare ecou care impiedeca perceperea corecta a sunetelor.
Miluna

Post by Miluna »

Si totusi a doua audiograma e mai buna decat prima .Cum e posibil ?
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

pt.moni

Post by DR.ELENA LATCAN »

Din pacate si imi pare rau sa-ti spun=au trecut 3 ani si in orice caz ultima audiograma conteaza si ea este mai proasta decat a 2-a.Nu te mai amagi si foloseste protezele auditive digitale,cele cu care auzi cel mai bine.Nu ai alta solutie.Sanatate!.
Miluna

Post by Miluna »

Si daca va spun ca nici cu aparatele nu inteleg?
Doar labiolectura ma ajuta ....
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

pt.MILUNA

Post by DR.ELENA LATCAN »

Va astept la mine la cabinet sa testati pe viu,gratuit ,BAHA DIGITALA,DIVINO!
Pt.progaramare contactati-ma, va rog,pe mobil=0723237430
Miluna

Post by Miluna »

Eu nu am echilibru ....mi s-a spus ca as avea cerebelul afectat ...
cerebelul face parte si din auz?....adica afecteaza auzul?
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

pt.MILUNA

Post by DR.ELENA LATCAN »

Echilibru este dat de URECHE,si la tine ea nu functioneza bine,de OCHI(trebuie sa faci si un fund de ochi=exm.oftalmologic)de CEREBEL=exm.neurologic.Oricum,tratamentul cu vasodilatatoare ajuta si echilibru.De cele mai multe ori urechea este de vina!Daca se vede ceva dubios la fundul de ochi trebuie sa faci un RMN,sau macar un CT.Tine-ma la curent ,te rog,cu rezultatul acestor examene.Se pare ca esti.f.speriata si poate nu este nimic mai mult decat ceva legat de ureche.Nu mi-ai spus daca urechile ti-au curs sau daca ai facut otite dese.Sanatate.
Miluna

Post by Miluna »

Cum adica examen la ochi?Cum adica fund de ochi? :wink:
Trebuie sa stiu ceva mai mult ...adica mai multe detalii.....
Ce legatura au ochii cu urechile ?
Cum mi-ar afecta ochii...auzul?
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

pt.miluna

Post by DR.ELENA LATCAN »

Echilibbru corpului omenesc este mentinut(putem sta in picioare)cu ajutorul informatiilor trimise spre creier de ochi,urechi,creierul mic si informatii din muschii nostri.Ca sa ne convingem ca ele functioneaza bine in cazul tau care ai tulburari de echilibru cere medicului de familie sa te trimita pt.un examen la oftalmologie(examen oftalmologic+fund de ochi)neurologie.Si mai vorbim.In general medicina nu se face prin posta si cel mai bine ar fi sa te hotarasti sa-mi faci o vizita sau sa te internez in spital pentru examene complete.Numai asa putem sa stabilim un diagnostic si tratament complet.dr.e.l.
Locked