@moni - Audiograme

Un jurnal online in care iti poti posta impresiile despre amintirile, experientele si hobbyurile personale.
Mona
Posts: 25
Joined: Sat Jan 05, 2008 3:10 am

Post by Mona »

2008

Image

Audiogramma e facuta in acelsi loc cu aceea din 2003.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

moni wrote:Ar fi interesant de stiut daca cineva si-a revenit vreodata de hipoacuzie fara ajutorul aparatelor.

DR.Elena Latcan a scris:
Buna Moni!Daca este o hipoacuzie de transmisie produsa de INFUNDAREA COMUNICARII NAS-URECHE(TROMPA LUI EUSTACHIO)=Catar ototubar acut din infectii nzofaringiene=gripa,faringo-amigdalite,polipoza nazala,vegetatii adenoide(polipi)la copii,rinita alergica,deviatie sept nazal,sinuzita,diverse obstacole in urechea externa-conduct auditiv extern=dop cerumen,corp strain,tumori benigne(lipom,osteom,condrom,dop epidermic,atrezie,stenoze )perforatii traumatice de timpan-malformatii lant osicular,otite medii congestive,otite seroase,otoscleroza=dupa inlaturarea cauzei=SE VINDECA HIPOACUZIA
Cand hipoacuzia e NEUROSENZORIALA SAU DE TIP CENTRAL( creier)=HIPOACUZIA NU SE VINDECA!.Se amelioreaza cu tratament medicamentos +aparate de ajutat auzul.(PROTEZE)
Curaj,dr.E.LATCAN

Iata niste observatii cel putin interesante : doamna doctor sustine " Cand hipoacuzia e NEUROSENZORIALA SAU DE TIP CENTRAL( creier)=HIPOACUZIA NU SE VINDECA!.Se amelioreaza cu tratament medicamentos +aparate de ajutat auzul.(PROTEZE) "

Paralel cu aceasta afirmatie pe acest forum exista discutii ca purtarea aparatelor auditive degradeaza in continuare auzul. Pai ori e alba ori e neagra ? :?

de ce nu pot pune audiograma ? imi zice ca nu pot ca e spam bla bla bla :(
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

mai incerc odata cu audiograma


Image


cam asa arata , am facut-o la Bucuresti la Dr Prof. Traian Ataman pe 16 mai anul acesta
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

iar aceasta este facuta tot in luna mai dar in 2007:


Image


aveti pareri ? sugestii ? :?
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

iata ultima mea audiograma facuta acum 2 zile

Image

ce ziceti ?
Lavi
Posts: 10
Joined: Tue Jul 15, 2008 10:36 pm

pt Dr. Elena Latcan

Post by Lavi »

D-na doctor, mi se pare nou si interesant un lucru pe care l-ati spus.Eu am hipoacuzie bilaterala severa la urechea stanga si medie la urechea dreapta si mi s-a recomandat protezare bilaterala.Dvs spuneti ca nu e indicat, atunci de ce mie asa imi recomanda? Inca ceva...in cazul in care nu se pot proteza amandoua urechi ( motive financiare sau altele) care ureche trebuie protezata? Cea cu care auzul e mai slab sau cealanta? Fiindca eu credeam ca o sa imi cumpar aparat pt stanga si de fapt nu asta ar tb sa fac?......V-as ruga mult de tot sa imi raspundeti.Multumesc anticipat
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Post by Admin »

Acest subforum este destinat jurnalelor membrilor Auz.ro. Pentru alte subiecte folositi subforumurile adecvate. Discutia a fost mutata aici, iar acest topic se inchide moni nemaiavand acces pe forum (la cererea ei).

Puteti afisa audiogramele voastre printr-un link in semnatura.
Locked