Studiul limbii engleze

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
jenny
Posts: 27
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:05 pm
Location: Chisinau

Studiul limbii engleze

Post by jenny »

Vreeau sa cer ajutor celor care se mai plimba pe acest forum.
ma gindesc si sunt influentata sa invat limba engleza. imi este foarte - foarte greu. poate cineva a incercat vreo metoda sau cunoaste vreo carte care sa ma ajute. imi puteti da citeva sfaturi cum sa insusec corect cele mai elementare cuvinte in limba engleza. m-am gindit printre altele sa o invat vizual, adica sa stiu sa scriu nu si s-o vorbesc. e o idee buna sau nu.
mersi mult! :)
User avatar
NORMA JEAN
Posts: 45
Joined: Sat Oct 07, 2006 10:27 pm
Location: Timisoara

Post by NORMA JEAN »

Eu iti recomand cursurile Eurocor, desi nu stiu daca onoreaza si comenzi din Rep Moldova. Sunt cursuri f detaliate, au casete audio sau cd-uri, depinde ce doresti. Costa ceva mai mult decat un curs obisnuit la sala, dar si asimilarea e mai facila, chiar si pt cei cu problema de auz.
moni
Posts: 50
Joined: Sun Apr 29, 2007 10:33 pm

pt limba engleza

Post by moni »

Buna!pt a invata o limba straina ,cel cu deficienta de auz trebuie sa repete cate un cuvant nou de 20 de ori in contexe diferite ,astfel incat creierul sa perceapa si sa introduca in memorie cuvantul respectiv ,,,,intr-adevar asa cum a spus Keo toceala e sfanta ....dar totul e sa te joci cu cuvintele pana ti se intiparesc in minte ... :D
jenny
Posts: 27
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:05 pm
Location: Chisinau

Post by jenny »

merci moni! :D
nu stiu daca voi avea rabdarea si perseverenta sa repet de atatea ori un cuvant... si in contexte diferite!!! dar voi tine cont de sugestia ta!
jenny
Posts: 27
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:05 pm
Location: Chisinau

salut!

Post by jenny »

ma bucur ca esti asa "activa" moni!!!! :)
ma tot gandesc la cele scrise si nu stiu sigur cu care sa incep, ca mi-ar place sa-ti scriu o multime de ganduri si pareri!!!
te tot plangi ca nu te descurci fara labiolectura... da eu cand nu aveam aparatele ma tot minunam cat e de capabil omul sa se adapteze la asemenea situatie si "sa lupte pt viata"! da, e f trist ca si aparatele nu prea te ajuta la intelegerea vorbirii. pe mine ma ajuta mul de tot!!! ca mi-e frica sa le scot chiar si cand sunt acasa singura! :shock: probabil la tine e o afectiune mai complicata la nivel de creier ... si in acest caz aparatele doar intensifica sunetele, nimic mai mult. :(
in privinta invatatului... mi-am facut singura conditii si facilitati. nu prea cred ca s-ar potrivi la siuatia ta, dar sper sa te inspire. la lectiile cand colegele scriau conspect, eu copiam la alt obiect alt consect, ca sa nu pierd timpul. adesea provocam colegele la discutii in baza lucrurilor neintelese... ca sa completez cunostintele. cred ca ar trebui deja sa-ti cunosti modul tau specific de a invata. eu invat mult scriind! :lol: ... asa ca scriam tot ce vroiam sa stiu!
nu stiu cat de mult te incurajreaza cele scrise pe forum... dar vreau sa-ti spun ca te admir pt curajul care il ai de a invata la facultate si de a merge in pas cu ceilalti! :lol:
Post Reply